EGE GÜNDEM GAZETESİ

Kuzey Ege’li genç yetenekler ‘resim’ için yarıştı

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Kuzey Ege’li genç yetenekler ‘resim’ için yarıştı
4 views
23 Nisan 2018 - 11:26
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, sanata ilgi duyan gençlerin bir araya getirilmesi ve gençlerin hayatın içindeki yaşanılanlara farklı yaklaşımlar göstererek bakabilmeleri için düzenlenen resim yarışmasına ilgi yoğun oldu.

Ayvalık’ta Milli Eğitim Bakanlığı’na ait Sebahat-Cihan Şişman Güzel Sanatlar Lisesi tarafından ‘Güzel Ayvalık’ ismiyle gerçekleştirilen yarışmada, Kuzeye Ege’nin dört bir yanındaki ilçelerden gelen ve resim sanatı konusunda kabiliyetli olduklarını düşünen ortaokul düzeyindeki genç yetenekler birbirleriyle kıyasıya yarıştı.
Balıkesir’in Edremit, Burhaniye, Gömeç, Havran ilçelerinden gelenlerle, Ayvalıklı yetenekli gençlerini buluşturan etkinlikte 3 saatlik canlı performansla, 114 genç tarafından renkli resim tekniğiyle çizilen resimlerin, Mayıs ayı içerisinde gerçekleşecek olan Gençlik Haftası etkinlikleri düzenlenecek olan Geleneksel Genç Yetenekler Sergisi’nde sergileneceği öğrenildi.
Yapılan yarışmayla ilgili muhabirimize açıklamalarda bulunan Cihan Şişman Güzel Sanatlar Lisesi Görsel Sanatlar Alan Başkanı Tahsin Erden, “Sanata meraklı öğrencilerimizi bir araya getirmeyi, desteklemeyi, duyarlılık ve iletişim becerileri kazandırmayı, hayatın içindeki konulara farklı yaklaşımlar göstererek bakabilmelerini ve özgür düşünmelerini amaçlıyoruz” dedi.
İlk konusunun ‘Güzel Ayvalık’ adını taşıdığı – yarışmaya Edremit Körfezi ilçelerinde bulunan ortaokullarından 114 öğrencinin katıldığını kaydeden Erdem, “Yarışma, Sebahat – Cihan Şişman Güzel Sanatlar Lisesi’nde 3 saatlik bir canlı performans biçiminde renkli resim teknikleriyle yapılıyor. Birinciye 750, ikinciye 500, üçüncüye ise 350 lira ödülün verileceği yarışmada, plaketlerin yanı sıra bir de Sebahat-Cihan Şişman özel ödülü olacak.”diye konuştu.
Okulun Görsel Sanatlar Öğretmenlerinden Nil Gürler, yarışmanın okulun tanıtımına da katkı sağlayacağını vurgularken okulun diğer Görsel Sanatlar Öğretmelerinden Nevzat Adıgüzel de, “Sergilenmeye değer bulunan resimler, Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin, Mayıs Ayı’ndaki Gençlik Haftası içerisinde yapılacak olan yıl sonu, Geleneksel Genç Yetenekler Sergisi’nde sergilenecektir” ifadelerini kullandı.
Okul Müdürü Öner Tabar da, “Sebahat Cihan Şişman Güzel Sanatlar Lisesi olarak, Görsel Sanatlar alanı öğretmenlerince tasarlanan ve geleneksel hale getirilmesi düşünülen, ‘Genç Yetenekler Resim Yarışması’ ile bir projeyi daha gerçekleştirmenin gururunu yaşıyoruz. Bu yarışmayla ilk etapta Balıkesir ili körfez ilçelerindeki ortaokul öğrencilerini hedefledik. Sanat alanlarımızla ilgili değer ve farkındalık yaratma sorumluluğumuzu yerine getirmeye devam edeceğiz. Bize destek veren Sebahat Şişman hanımefendi ve Cihan Şişman beyefendiye çok teşekkür ediyoruz” dedi.
Bölgenin tek güzel sanatlar lisesi olan okulun görsel sanatlar öğretmenlerinin değerlendirmeleri sonucunda dereceye giren ve eserleri sergilenmeye değer bulunan öğrencilerin ayvalikgsl.meb.k12.tr/ sitesinden yayınlanacağı bildirildi.
Öte yandan yarışmaya katılan öğrencilerin yeteneklerini ölçmeyi planladıklarını belirttikleri yarışmayı değerlendiren öğrenci velilerinin de en az çocukları kadar heyecanlanmaları da dikkatlerden kaçmadı. SUAT SALGIN

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.