EGE GÜNDEM GAZETESİ

“Kimse Türkiye’yi hesaba katmadan at oynatamaz”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
“Kimse Türkiye’yi hesaba katmadan at oynatamaz”
5 views
21 Nisan 2018 - 9:32
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Balıkesir’de Kara Astsubay Meslek Yüksek Okulu Komutanlığı’nda eğitime başlayan 2 bin 103 yeni astsubay öğrencileri yemin etti. Gerçekleştirilen törene katılan Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Fırat Kalkanı ve Afrin operasyonlarını değerlendirirken, “Artık hiç kimse Türkiye’yi hesaba katmadan at oynatamaz, proje geliştiremez” dedi.

Balıkesir Kara Astsubay Meslek Yüksek Okulu’nda düzenlenen törenle astsubay adayları yemin etti. Ailelerin tribünlerde yerini aldığı törenlerde astsubay adayları büyük alkış aldı. Okul Komutanı Kurmay Albay Gültekin Yaralı’nın konuşmaları ile başlayan törende astsubay adayları silah ve arkadaş tutarak yemin etti. Törende katılan ve bir konuşma yapan Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, “Son dönemlerde küresel ve bölgesel konjüktürde yaşanan gelişmeler bölgemizi çok yakından ilgilendirmektedir. Bu gelişmelerin odağı binlerce yıldır olduğu gibi içinde bulunduğumuz coğrafyadır. Bu coğrafya insanlık tarihi kadar eskidir. Tüm bu zenginliklerin paylaşımı ve dönüşümü el değiştirmesi için sınır, maliyet tanımadan bir çok aktör binlerce km öteden akın etmektedir. Uluslararası sistemi yeniden şekillendirmek isteyen küresel güçler, bölgesel proje örgütlerinin tek bir amacı vardır. Bu coğrafyada operasyon yapılması ve zenginliklerin el değiştirmesi. Gücü ele geçirmek imkanları ele geçirmek, daha da güçlenmek, zenginliğin etki alanını kendi merkezine çekmek temel amaçtır. Siyasi kültürel askeri ve ekonomik bir çok amaca ulaşmak için küresel güçler vicdani, insani, islami pek çok kavramı elinin tersi ile itebilmektedir. Doğu Guta’da kimyasal vahşete tanıklık ettik. Bölgede çıkar ve güç paylaşımı artış trendine girmiştir. Başka güçler başka kişiler ve örgütler bölge ile alakası olmayan devletler, kendi dindaşları ile kendi toprağının insanı ile komşusu ile çarpışan silahlı örgütler türemiştir. Vekaleten orada savaşan kendi vicdanını, insanını bir kenara koyup binlerce kilometre ötedeki güçler için ölmekte ve öldürmektedir. Bu şartlar altında risk ve tehditlere karşı vatandaşlarını tam anlamı ile vatandaşlarını güven altında hissetmesi önem arz etmektedir” dedi.
Bakan Canikli sözlerini şöyle sürdürdü: “Terör örgütlerinin içinde bulunduğumuz coğrafyada yaşam alanlarını genişletme çalışmaları, düzensiz göç hareketleri şuan baş etmemiz gereken tehditlerin başında gelmektedir. Türkye Cumhuriyeti devleti, milleti her zamankinden daha fazla güçlü olmak zorundadır. Ülkemiz risk ve tehditlere karşı mazlum milletlerin limanı olmuştur. Sizler sadece Türk milletinin değil, duaları Türk milleti için yapan mazlum insanların da ümidisiniz. Ülkemiz içeriden ve dışarıdan terör örgütleri ile abileri ile mücadelesine devam ederken, mazlum milletlerin de sığınağı olmuştur. Başkomutanımız ve Cumhurbaşkanımızın önderliğinde icra ettiğimiz Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı harekatını bütün dünya izledi. Bugün Afrin’de sivil halkın ihtiyaçlarını karşılamak için her türlü imkanı sunuyoruz. Türk ordusu işgal gücü değildir. Atalarımız sadece adalet ve barış getirmişlerdir. Ülkemiz en başından beri beri DEAŞ, PKK kontrolündeki toprakların yerel halk tarafından yönetilmesini savunmaktadır. Afrin’de Kürt, Arap, Türkmenlerden 20 kişilik bir yerel meclis oluşturulmuştur. Afrin operasyonunda TSK’dan kaynaklı bir sivil zayiyat olmamıştır. Bu bir kahramanlıktır, bu bir mucizedir. Afrin’e bakın, Afrin sapasağlam dimdik ayakta durmaktadır. Rakka’ya Musul’a bakın yerle bir tarumar oldu. Binlerce yıllık medeniyet silindi, süpürüldü. Buralarda katliamlar yaşandı. Türkiye’nin etkin ve lider konumda olması ancak en zor şartlarda iyi eğitimli disiplinli personeli ile mümkündür. Mazisi şan ve şerefli dolu silahlı kuvvetlerimizde şuan burada yetiştirilmektedir. FETÖ örgütünün hain darbe girişimi ile maddi ve manevi zarar çok büyütür. Bu eli kanlı hainler Türk Silahlı Kuvvetleri’nin itibarını ortadan kaldırmaya çalışmışlardır. Bu ülkeyi parçalamaya, içten çökertmeye çalışmışlardır. Ordu millet dayanışmasını yıkmak istemişlerdir. Eli kanlı, hesapları kirli teröröistler en büyük zararı Türk Silahlı Kuvvetleri’nin eğitim kurumlarına vermek istemişlerdir. Bu nedenle hassas düzenlemeler yaptık. MSÜ’yü kurduk. Sizler TSK’nin gücüne güç katacaksınız. Bu ilgiyi katıldığımız törenlerde görüyoruz. Milletimizin heyecanına, ordusuna olan heyecanına şahit oluyoruz. Kirli oyunlara en güzel cevap bu dayanışmadır”
Bakan Canikli, sözlerini şöyle tamamladı: “Bugün 2 bin 103 astsubayımızın yeminine şahit oluyoruz. Türk milleti her zamankinden daha güçlüdür. Ekonomisi ile, sağlık sistemi ile, demokrasisi ile, savunma sanayisi ile ve ordusu ile güçlüdür. Artık hiç kimse bu coğrafyada Türkiye’yi hesaba katmadan at oynatamaz, proje geliştiremez. Artık herkes Türk Milletinin eğilimlerini dikkate almak ve adımlarını ona göre atmak zorundadır”
Törene Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Mili Savunma Üniversitesi Rektörü Erhan Afyoncu, Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay,Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Balıkesir Garnizon Komutanı Tuğgeneral Kemal Turan, Kara Harp Okulu Dekanı Tufan Gündüz katıldı. Tören resmi geçit töreni ile sona erdi.

 

Bakan Canikli,
ayakkabı boyadı

Milli Savunma Üniversitesi Kara Astsubay Meslek Yüksek Okulu Komutanlığı Temel Askerlik, ve Astsubaylık Anlayışı Kazandırma Eğitimine katılan Astsubayların And İçme Törenine katılmak için Balıkesir’e gelen Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, törenin ardından Balıkesir Valiliğini ziyaret etti.
Valilik ziyareti sonrası Cuma namazı için tarihi Zağnos Paşa Camii’ne yürüyerek giden Bakan, esnaf ve vatandaşla sohbet etti.
Bir döner dükkanında döner bıçağını alan Bakan Canikli, et kesti. Ayakkabıcılar lostrasında boyacı koltuğuna oturan Bakan Canikli, çocukken boyacılık yaptığını ifade ederek, bir vatandaşın ayakkabılarını boyadı. Canikli, çocuklarla da bol bol fotoğraf çektirdi.
Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, Cuma namazı sonrası ise cemaati kırmayarak toplu fotoğraf çektirdi.
CHP GENEL BAŞKANI KILIÇDAROĞLU’NU ELEŞTİRDİ
Astsubayların and içme törenine katılmak için Balıkesir’e gelen Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, törenin ardından Balıkesir Valiliğini ziyaret etti. Daha sonra esnaf ziyaretleri yapan ve Cuma namazını tarihi Zağnos Paşa Camii’nde kılan Bakan Canikli, son olarak Gençlik Merkezinde gençlerle buluştu. Burada erken seçimi değerlendiren Bakan Canilkli, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun seçim konusundaki tutumunu eleştirdi. Canikli, burada yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi; “Erken seçim kararı alındı. Epeyden beri başta sayın Kılıçdaroğlu, olmak üzere hemen hemen her platformda her ortamda 2019 seçimlerine daha çok var, işte 17-18 ay var bu çok uzun bir süre toplum bunu beklemez, bekleyemez onun için diye erken seçim gidelim diye sayısız kere söyleyen ana muhalefet partisi genel başkanı Kılıçdaroğlu’ydu. Ciddi almamız gereken bir zat. Sürekli adamları kendisi erken seçime giderlim, erken seçime giderlim. Tabi bu seçim meselesi, erken seçim meselesi tüpten çıkan macuna benzer, çıktığı zaman bir daha geriye dönemezsiniz. Ondan sonra yavaş yavaş seçime götürülecek. Maden Kılıçdaroğlu, bu kadar erken seçim istiyor tamam maden giderlim dedik.
Sonuçta ana muhalefet partisi lideri. 24 Haziran olarak erken seçim kararı alındı. Herkes biz zaten seçim istiyoruz biz hazırız dediler. Şimdi kurşun girdiğinde insan sıcaklığıyla yarası hemen acımaz, kurşun yarasının acısı yara soğuduktan sonra acımaya başlar. Dün erken seçim istiyoruz hodri meydan dediler, bugün hepsi salya sümük. İçler açısı, bu aynı zamanda ana muhalefetinin yaklaşımını gösterme açısından uygun. Her zaman ana muhalefet böyle oldu. Seçim yapalım, milletin dayanacak gücü kalmadı diyorsun, bizde sana inanıyor, güveniyor, itibar ediyoruz ama ertesi gün başka konuşuyorsun böyle bir şey olmaz”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.