EGE GÜNDEM GAZETESİ

Denizlerde av yasağı başladı. Yasak ne zaman sona erecek?

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Denizlerde av yasağı başladı. Yasak ne zaman sona erecek?
TAYYAR TOPRAK
TAYYAR TOPRAK( tayyartoprak@gmail.com )
7 views
18 Nisan 2018 - 12:31
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Denizlerimizde gırgır ve trol ağları ile avcılık yapan balıkçı gemileri için 15 Nisan itibariyle başlayan av yasağı, Akdeniz’de 16 Eylül, diğer denizlerimizde 1 Eylül 2018 tarihinde sona erecek. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, 2017 yılındaki denetimlerde; 1.648 ton su ürününe el konulduğunu, 10.1 milyon TL para cezası uygulandığını, 58 adet balıkçı gemisinin ruhsatının da iptal edildiğini bildirdi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba yaptığı açıklamada, tüm denizlerimizde gırgır ve trol ağları ile avcılık yapan balıkçı gemileri için av yasağının, 15 Nisan 2018 tarihi itibariyle başladığına dikkat çekti.

Av yasağı, Akdeniz’de 16 Eylül 2018, diğer denizlerimizde ise 1 Eylül 2018 tarihinde sona erecek. Bu süre zarfında getirilen yasaklara uyulması, balıkçılığımız ve balıkçılarımızın geleceği açısından büyük önem arz ediyor diye belirmişti.

Bu av sezonunda avcılık üretimin büyük çoğunluğunu oluşturan göçmen balıklardan hamsi, istavrit ve sardalya üretiminde, arzu ettiğimiz oranda olmasa da geçen sezona göre nisbî bir artış görülürken, çaça ve palamut avcılığında azalma olmuş durumda.

Su ürünlerinde yasa dışı avcılık
Bakanlık bu sezon da, balık stoklarının korunması amacıyla denetim, destekleme ve uluslararası sularda avcılık yapılması gibi çalışmalarını sürdürdürme bekleniyor.

Yasa dışı avcılığın önlenmesi ve su ürünleri kontrol hizmetlerinde etkinliğin artırılması amacıyla, modern ekipmanlarla donatılmış 8 adet kontrol gemisinin alımını yaparak ekipler güçlendirildi. Ayrıca 2 yıl önce hayata geçirilen Balıkçı Gemileri İzleme Sistemi ile endüstriyel balıkçılık yapan 1.500 balıkçı gemisinin avcılık faaliyetlerini, anlık olarak takip edebiliyor, bu sayede avcılığın daha etkin denetlenmesi sağlayabiliyor.

2017’de 94.537 denetim
2017 yılında, Bakanlık yanı sıra diğer denetleyici kurumlarla birlikte su ürünleri av yasaklarına ilişkin olarak toplam 94 bin 537 adet denetim yaptı.

2016 yılına göre artış yaşanan bu denetimlerde; yasal yollardan avlanmayan 1648 ton su ürününe el konuldu, yasadışı avcılık faaliyetinde bulunan ve satışını yapan 6227 kişi/işyerine toplam 10,104,254 TL idari para cezası uygulandı ve 58 adet balıkçı gemisinin ruhsatı iptal edildi.

Balıkçılık destekleri
Geçen yıl denetimlerin yanı sıra balıkçılara yönelik ciddi desteklerin de olduğunu bildiren Ahmet Eşref Fakıbaba, şu bilgileri verdi:

“Bu kapsamda balık stokları üzerindeki av baskısının azaltılması amacıyla 10 metre ve üzeri boylarda toplam 214 balıkçı gemisi filodan çıkarıldı ve 22,5 milyon TL ödeme yapıldı.

Hem iç sularda hem de denizlerde avcılık yapan 10 metreden küçük tekneleri de ilk kez destekleme kapsamına aldık. Bu kapsamda 9 bin balıkçımıza 14 milyon TL’lik destekleme yaptık. Bu uygulamaya bu yıl da devam edeceğiz.

Geçen sezon yine ilk olarak ayrıca Akdeniz’deki küçük balıkçılarımıza destek olmak amacıyla Beymelek Lagünü’ndeki levrek ve çipura yavrularını denize bıraktık diye açıklama yapmıştı.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.