EGE GÜNDEM GAZETESİ

AKIN: EĞİTİM ÇALIŞANLARI ARASINDA AYRIM YAPILIYOR!

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
AKIN: EĞİTİM ÇALIŞANLARI ARASINDA AYRIM YAPILIYOR!
5 views
18 Nisan 2018 - 10:26
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

CHP Genel Başkan Başdanışmanı ve Balıkesir Milletvekili Ahmet AKIN, “Tüm Eğitim Çalışanlarının” sorunlarını giderecek kanun teklifi verdi. Akın,“Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde çalışmalarına rağmen ‘Eğitim Öğretime Hazırlık Ödeneğinden’ eğitim çalışanlarının yararlandırılmaması, bakanlık içindeki farklı kadrolara bakışı ortaya çıkarmakta, eğitim çalışanları arasında ayrımcılık ve üvey evlat hissini uyandırmaktadır” dedi. Milletvekili Akın eğitim çalışanlarının ödenekten faydalanmaları konusunda kanun teklifi sundu. Akın’ın kanun teklifleri şu şekilde;
657 SAYILI DEVLET MEMURLARI KANUNU’NDA DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR KANUN TEKLİFİ
MADDE 1-657 sayılı Devlet Memurları Kanunu’nun Ek-32. maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.
“Milli Eğitim Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatlarında görev yapan tüm kadrolara her öğretim yılında bir defaya mahsus olmak üzere ve öğretim yılının başladığı ay içinde Milli Eğitim Bakanı tarafından belirlenecek tarihte Bakanlar Kurulunca belirlenecek miktarda, öğretim yılına hazırlık ödeneği ödenir. Bu ödenek damga vergisi hariç diğer vergi ve kesintilere tabi tutulmaz. ”
MADDE 2- Bu Kanun yayımı tarihinde yürürlüğe girer
MADDE 3- Bu Kanun hükümlerini Bakanlar Kurulu yürütür.
GENEL GEREKÇE
Milli Eğitim Bakanlığında görev yapan Öğretmenlere “Eğitim Öğretime Hazırlık Ödeneği” adı altında her yıl öğretim yılı başında ödenek verilmektedir.

Oysaki; yaz tatilinde okulların tüm badana boya işleri, kalorifer tesisatlarının bakım onarım işleri, kapı sıra tamir bakım işleri ve resmi yazışma işlemleri ile planlama işleri GİH-YHS-THS-SHS personelleri tarafından yapılmaktadır. Kısaca okulların eğitim öğretime hazırlanmasıyla ilgili işlemlerde eğitim çalışanlarının katkısı tartışılmazdır.

Tüm bunlara rağmen “Eğitim Öğretime Hazırlık Ödeneği”nden eğitim çalışanlarının yararlandırılmaması, bakanlık içindeki farklı kadrolara bakışı ortaya çıkarmakta ve eğitim çalışanları arasında ayrımcılık ve üvey evlat hissini uyandırmaktadır.

İş bu kanun eğitim çalışanlarının haklı istek ve talepleri yerine getirilecek ve mağduriyetleri bir nebze olsun giderilecektir.

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.