14 Nisan 2018 Cumartesi, 11:54
TAYLAN TOPRAK
TAYLAN TOPRAK edremitegegundem@gmail.com Tüm Yazılar

BALIKESİR DE NE Mİ OLUYOR?

Balıkesir siyasetinde en etkili role sahip olan iktidar partisi, yaşattığı güvensizlik ile, vatandaşı Ak Parti’den uzaklaştırıyor.
Bilindiği üzere, “rüzgarı yakalamak” seçimi kazanmanın altın anahtarıdır. Peki bu rüzgar nasıl oluşur? İnsanlarımız kazanan tarafta, güçlü olanın yanında olmayı severler. Seçim öncesinde adayların isimleri üç aşağı beş yukarı belli olur. Buna göre, güçlü adayın yanında saf tutulur ve bir çığ misali rüzgarı arttırarak seçime gidilir. Nadiren farklılık gösterse de, bu durumda kazanan bellidir. İktidar partisi, iktidardan gelen gücünü kullanarak, bu rüzgarı çoğu seçimde güzel kullanmış ve başarıyı yakalamıştır.
“Balıkesir’de ne oluyor?” derseniz, Balıkesir’imizde yaşanan taht oyunları sebebiyle insanlar çekingen durumda kalıyor. Bu durum, siyasilerin en büyük destekçisi olan ticaret erbaplarının kafasının karışmasına ve dolaylı olarak halkın çekimser kalmasına sebebiyet veriyor.
İKTİDAR PARTİSİ, KAYBETTİRECEĞİ İLE KAZANDIRACAĞI EŞİT HALE GELİNCE
EDİP UĞUR’DAN KURTULDU

Balıkesir’in en güçlü siyasilerinden biri olarak sayabileceğimiz Edip Uğur, kendi kendine savaş açarak karşısında gereksiz bir kitle oluşturdu. Bu kitleye açtığı savaş neticesinde ise kenara itildi. Burada belirtmek istediğim şu; “Balıkesir’de Edip Uğur’u bu duruma düşürecek yetkide ve etkide bir siyasi yok… Edip Uğur’un başına gelenler kendi egosu yüzündendir.” Egosu ve paranoyası sayesinde oluşan karşıt grubun ortak noktası Edip Uğur oldu. Bu sayede çok sistematik bir şekilde görevlerini yerine getirdiler ve Edip Uğur’a karşı zafer kazandılar. SONRA..?
UĞUR’UN EGOSUNA KARŞI KURULAN İTTİFAK, EDİP UĞUR’UN EGO’SUNU GEÇTİ
Sonra yaşanlar ise şu şekilde; Sema Kırcı “Edip Uğur’u devirdik zirve benim hakkım.” diyerek, umursamaz bir tavırla siyasetine devam ettiğini zannederek, teşkilatlanmada etkin rol aldı.
Keza Ali Aydınlıoğlu’da her yerde “EDİP UĞUR’u ben devirdim.” diyerek, kendi siyasetinde krallığını ilan ederek, gelecek seçimlerdeki muhtemel koltuklara göz dikti. Milletvekilliği, Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Edremit Belediye Başkanlığı, Havran Belediye Başkanlığı, Bakanlık, Muhtarlık… Birisi olsunda, ne olursa olsun.
DEMİRASLAN’IN PLANI “HERKESİ YOK ET”
Hasan Demiraslan cephesinde ise işler daha yeni başlıyordu. Önünde muhtemel engeller ve gelecek ile ilgili başka planları vardı. Kendi grubuyla güttüğü ortak tek düşünce; (Ali,Sema,Hasan…) “Zekai Kafaoğlu Büyükşehir Belediye Başkanı olsun, kısa sürede Edip Uğur’dan kalan enkazı toplayamaz. O bununla uğraşırken seçim gelir, başarısız olduğu için 2019 seçimlerinde Zekai Kafaoğlu engelinden de kurtulmuş oluruz.” Düşüncesiydi. Buna ek olarak Hasan Demiraslan’ın kafasında bir B planı da vardı. Vekillerden de kurtulmak. Bu planının büyük bir kısmı teşkilat yapılanmasında gerçekleştirdi. Ak partinin büyük çoğunlukla kazandığı ilçelere kendi adamlarını yerleştirerek imzasını atarken, büyük çoğunlukla kaybedilen ilçelere vekillerin imzasını atmasını sağladı. Böylelikle seçimdeki olası bir zaferde “ben kazandım”, olası bir mağlubiyette ise “vekiller kaybetti” diyebilecek.
Bu süreçte Zekai Kafaoğlu Edip Uğur’dan kalan enkazı kaldırmış, tabuları yıkmış ve Ankara’nın büyük desteğini almıştı. 2019’un muhtemel adayları arasında gösteriliyordu.
Dip Not; “Zekai Kafaoğlu 2014 seçimlerinde KARESİ ilçesi adayıydı. Daha çok sol kökeni olan Altıeylül’e aday olan arkadaşın işi zor deniyordu. Edip Uğur’un müdahelesi ile Zekai Kafaoğlu Altıeylül ilçesine aday gösterildi. (KAYBETMESİ İÇİN) Bu süreçte Zekai Kafaoğlu, Faruk Kula’nın da etkili desteğini alarak, seçimi kazandı. Böylelikle Faruk Kula’ya bir teşekkür borcu doğdu.
ANKARA AYRITILARA ÖNEM VERİYOR
Bu arada, Ankara oda seçimlerine çok önem veriyor. “Neden?” derseniz… 2014 seçimlerinde Edip Uğur’un adaylığı kesin değildi. Ankara, Edip Uğur’a ‘kendini kanıtla’ dediğinde, Edip Ağa’da gidip oda seçimlerine, etkili bir biçimde, müdahale etti. Bir çok iş adamının fabrikasının önünde maliye araçları nöbet tuttu vs… Bunlar uzun hikaye. Sonuç olarak kazandı ve kendini kanıtladı. ADAYLIĞI KAPTI.
Ankara’nın tutumunu ve Zekai Kafaoğlu’nun durumunu bilen Hasan Demiraslan, Zekai Kafaoğlu’nu zora sokmak adına, Edip Uğur’un etkili olduğu, listesini yaptığı ticaret odasının meclis başkanını teşkilat adayı diyerek ortaya attı. Böylelikle: Zekai Kafaoğlu’nu zora düşürecek, kazanılırsa “Bakın ben kazandım!” diyecek, kaybedilirse “Zekai Kafaoğlu ve vekiller teşkilata sırt döndü.” diyerek Ankara’ya koşup ağlayacaktı. Sonucu biliyorsunuz.
Şimdi Ankara’da “Zekai Kafaoğlu’nu şikayet ediyorlar.” Furyası başladı.
Durum bu olunca, vatandaşta Ak Parti’ye karşı bir güvensizlik oluştu. “İmbalance bir durum var ortada” diyerek seçenekleri gözden geçiriyorlar. Bu durum, Tayyip Erdoğan’ın kurmak istediği ittifakları da zora sokuyor. Balıkesir’de hangi MHP’li veya diğer partililer, Ak Parti ile ittifak yapmak ister?
MHP’nin paramparça olması ve bu süreçte Osman Kılıç’ın ilçeler ile tek tek uğraşıp, tekrar bir parti haline getirmesi daha istikrarlı bir görüntü çizerken, Ak partinin kendi içinde taht kavgası vermesi beraberliği zedeliyor. Zaten yaşanan olaylar neticesinde muhtemel kaybın kazanılması adına yapılacak ittifak, güvensizlik yüzünden sağlanamayacağa benziyor. Ak Parti günden güne Edip Uğur’un yıkıntısında oluşan kratere kendisini gömüyor.
TEST VAKTİ
Önümüzdeki günlerde BALIKESİR AVLU hakkında elimize geçen belgeleri yazacağım. Hasan Demiraslan makamı itibariyle bu açıklamaya daha müsait, Edip Uğur yanlısı olmadığını kanıtlamak içinde bir fırsat… bizde olan belgelerin onda da olduğunu biliyoruz ve bekliyoruz. (1 hafta)

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Powered by MOYWEB