Ayvalık’ta 84 yıldır bitmeyen coşku

14 Nisan 2018 Cumartesi, 11:38

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Balıkesir’in Ayvalık ilçesini ziyaret edişinin 84. yıldönümü coşkulu bir yürüyüş ve törenle kutlandı.

Ayvalık’ta düzenlenen törenler, sabah saat 10.00’da Karayolları 29.Şube Şefliği bahçesinde toplanan ilçe protokolü, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları temsilcileri ve çok sayıda vatandaşın katılımıyla başladı.
Karayolları 29. Şube Şefliği bahçesinden Ayvalık Belediye Bandosu öncülüğünde; Ayvalık Kaymakamı Gökhan Görgülüaslan, Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, Garnizon Komutanı Albay Fevzi Koyuncu, Cumhuriyet Başsavcısı Metin Toker, Gaziler, Şehit Aileleri, Daire Amirleri, Ayvalık Belediye Meclis Üyeleri, öğrenciler ve kalabalık bir vatandaş topluluğu tarafından 84 yıl önce Atatürk’ün ilçeye girip, ilçe merkezine yürüdüğü güzergahtan gerçekleştirdiği yürüyüşle sürdü.
Ayvalık Belediyesi Bando Takımı’nın seslendirdiği marşlarla gerçekleşen yürüyüşte protokol halkı selamlarken, güzergah boyunca ellerinde bayraklarla vatandaşların korteji uzun uzun alkışlaması ise coşkuyu arttırdı.
Kalabalık yürüyüş, kortejin 13 Nisan Caddesi’nden Ayvalık Merkezindeki Cumhuriyet Meydanına ulaşmasıyla tamamlandı.
Saat 11.00’de protokol sırasına göre Atatürk anıtına çelenklerini sunulmasıyla devam eden etkinlikte, Çelenk sunma töreninin ardından saygı duruşu akabinde İstiklal Marşının bir ağızdan okunmasının sonrasında günün anlam ve önemine ilişkin konuşmayı Belediye Başkanı Rahmi Gençer yaptı.
Başkan Gençer konuşmasında, Atatürk’ün 84 yıl önce ilçeye gerçekleştirdiği ziyaretin, 84 yıl sonra bugün aynı coşkuyla kutlandığını vurguladı.
Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün, tarımın gelişmesi için 1925 yılından itibaren dev yatırımların hayata geçirilmesini sağladığını kaydeden Başkan Gençer, “Atatürk’ün Türkiye’si borç almadan ve Osmanlı borçlarını ödeyerek kendi kaynaklarını kullanmayı başardı. Denk bütçeye dayalı ve enflasyonsuz kalkınma sonunda milli gelir artışı en süt seviyelere çıktı. Ekmeğimizi kendi unumuzdan yoğurduk. Şekerimizi kendi pancarımızdan aldık. Bezimizi kendi pamuğumuzdan dokuduk. Sanayi istatistiklerine göre, 1923’e kadar ülke genelindeki irili ufaklı tüm sanayi kuruluşlarının sayısı 386 idi. 1923-1933 arasında bu sayı 1087’ye yükseldi” dedi.
Türk Milleti’nin Atatürk’ün çizdiği yoldan sapması sonucunda 15 Temmuz’da gerici bir zihniyetin darbe girişimine maruz kaldığını savunan Ayvalık Belediye Başkanı Rahmi Gençer, benzeri sorunlarla karşılaşılmaması için Atatürk’ün yaktığı aydınlık yolda ilerlenmesi gerektiğinin de altını çizdi.
Tören, Kıvanç Sarlıcalı İlkokulu’nun öğrencilerinin görsel sunum ve halk oyunlarını sergilemesiyle sona erdi. SUAT SALGIN

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Powered by MOYWEB