CHP’Lİ MEHMET TÜM: HÜKÜMET EMEKLİLERE ÜÇ MAYMUNU OYNUYOR

13 Nisan 2018 Cuma, 11:28

CHP Balıkesir Milletvekili Mehmet TÜM Balıkesir’i bucak bucak gezmeye devam ediyor. CHP’li Tüm, ziyaretleri kapsamında bu hafta emeklilerin ve esnafın sorunlarını dinlemeye Bandırma’da devam etti. Bu haftaki ziyaretleri kapsamında kahvehanelere, kafelere giderek ve küçük esnafla görüşerek devam eden CHP’li Tüm “hemşerilerimizin sorunlarını dinleyip Meclis gündemine taşıyıp çözüm bulunana kadar gündeme getireceğim” dedi.

Bu hafta yaptığı ziyaretlerin çoğunu kafe, kahvehane ve küçük esnafa ayıran CHP’li Tüm, hemşerileri ile sohbet edip sorunlarını dinledi. Kafe ve kahvehanelere buluştuğu vatandaşların en büyük sorunu emeklik maaşlarının az olması, maaşlarından yapılan sağlık kesintileri ve emeklilikte yaşa takılanlar olduğunu dile getiren CHP’li Tüm “Biz bunları defalarca mecliste gündeme getirmemize rağmen mevcut iktidar emeklilerin sorunlarına çözüm bulma aşamasında 3 maymunu oynuyor. Türkiye’de yaklaşık 12 milyon olan emeklilerimizi mevcut hükümet görmezden ve duymazdan geliyor. Emeklilerimiz gençliğinde çalışan, üreten, alınteri döken, bu ülkeye vergi veren, emekliliği için prim ödeyen ve bunun karşılığında emekli olduklarında layıkıyla alması gereken vatandaşlarımızdır. Fakat AKP iktidarında emeklilerimizin durumu daha kötüye gitmiş vaziyette.” dedi.

En düşük emekli aylığının bile asgari ücretin %28 altında kaldığını hatırlatan CHP’li Tüm, “Bu şartlarda maalesef geçinemeyen ve yaşam mücadelesi veren tam 4 milyon emeklimiz ya iş arıyor ya da çalışmak zorunda. AKP döneminde emekli aylıklarının milli gelir artışının da %34 gerisinde kaldığına vurgu yapan CHP’li Tüm biz iktidara geldiğimiz takdirde emeklinin milli gelir artışından pay almasını sağlayacağız ve farklı dönemlerde ama aynı koşullarda emekli olanların maaşları arasındaki uçurumları ortadan kaldıracağız. Emeklilikte yaşa takılanların mağduriyetlerini gidereceğiz söz veriyoruz” dedi.

“GÜNDE ORTALAMA 35O KÜÇÜK İŞYERİ VE ESNAF KEPENK KAPATIYOR”

CHP’li Tüm ziyaretleri esnasında esnaf ziyareti yaparak esnafın sorunlarını dinlemeyi ihmal etmedi. Esnafımızla konuşan Tüm, “Türkiye’de 10 yılda 1,8 milyon esnaf kepenk kapattı. AKP iktidarında hızla yaygınlaşan AVM’ler toplumumuzun temel taşlarından olan küçük esnafımızı bitirdi. Küçük Esnafımızı koruyacak ve AVM’leri kent dışına çıkarmayı öngörecek ‘Marketler yasasını’ AKP iktidarı 12 yıldır sümen altı etmeye devam ediyor. AKP döneminde küçük esnafımızı büyük işletmelere karşı koruyucu çalışmalar yapmaktan hep kaçıyor, esnafımızın sorunlarına yönelik çözüm üretmiyor. Biz muhalefet partisi olarak defalarca koruyucu önlemler alınması için çalışmalar yapmaya çalışsak bile AKP’nin oylarıyla reddediliyor. Hükümet artık bu düzenlemelerden kaçmamalıdır. Küçük esnafımızı koruyucu ve kepenk kapattırıcı değil işletmesini ayakta tutabilmesi için acil düzenlemeler yapmalıdır. Biz iktidar olduğumuz takdirde esnafımız rahat bir nefes alacak, prim borcu olan esnaf da sağlık hizmetlerinden yararlanacak. Esnaf diğer çalışanlarla aynı sürede emekli olabilecek ve aynı haklardan yararlanacak. Esnafa stratejik destek sağlanacak. Haksız rekabete yol açan nedenler esnafın gündeminden temizlenecek” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Powered by MOYWEB