12 Nisan 2018 Perşembe, 10:34
NECATİ ALBAŞ
NECATİ ALBAŞ necatialbas10@gmail.com Tüm Yazılar

Süt ürünleri lisanslı depo tebliği hazırlandı

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan Süt Ürünleri Lisanslı Depo Tebliği Taslağı, sektörün ve ilgili kesimlerin görüşüne açıldı.

Bakanlığa iletilecek görüşlerle nihai halini alacak olan taslakla, çiğ süt arzında mevsimselliğe bağlı olarak süt ürünlerinin fiyatlarındaki aşırı dalgalanmanın önüne geçilmesi amaçlanıyor. Bu amaçla, süt ürünlerinin güvenli ve uygun koşullarda depolanması ve ürün senetleri yoluyla ticaretinin kolaylaştırılması hedefleniyor.

Lisanslı depolar için sermaye şartı
Süt ürünlerinin 3 ayı geçmemek üzere geçici olarak depolanabileceği lisanslı depolar için asgari sermaye tutarlarının da belirlendiği taslağa göre; lisanslı depo işletmesinin yağsız süt tozu ve peyniraltı suyu tozunda 10 bin ton için 2 milyon TL, 10-20 bin ton arası için 2,5 milyon TL, 20-30 bin ton arası için 3 milyon TL, 30 bin ton üzeri için ise her 10 bin ton için ilave 500 bin TL asgari ödenmiş sermaye şartı aranacak.

Ödenmiş asgari sermaye şartı, çedar peyniri ile tereyağında ise 7 bin ton için 2 milyon TL, 7-14 bin ton arası için 2,5 milyon TL, 14-28 bin ton arası için 3 milyon TL, 28-56 bin ton arası için 3,5 milyon TL, 56 bin tonun üzeri kapasiteli depolar için de her 10 bin ton için ilave 500 bin TL olacak.

Lisanslı depo başvuruları
Öte yandan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, lisanslı depoculuk için 112 başvuru yapıldığını, bunlar tamamlandığında Türkiye’de lisanslı depo kapasitesinin 9 milyon 500 bin tona ulaşacağını bildirdi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın açıklamasına göre, Bakan Tüfenkci, Aksaray Ticaret Borsası Başkanı Hamit Özkök ve beraberindeki heyeti kabulünde, Türkiye genelinde lisanslı depoculuk için 112 başvuru yapıldığını, bunlardan 39’unun faaliyette olduğunu bildirdi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Powered by MOYWEB