BALIKESİR, BİR İLKE İMZA ATTI

09 Nisan 2018 Pazartesi, 10:52

Attila İlhan Bilim Sanat Kültür Vakfı’nın Milli Eğitim Bakanlığı’nın onayı ile bu sene 10.’sunu düzenlediği “Attilâİlhan Liseli Gençler Kompozisyon Yarışması”da finalistlerbelli oldu.
Türkiye genelinde ilk elemlerde 2500 eserden 357 eserin arasına girmeyi başaran, 357 eser içinde ise 2 Nisan’da açıklanan sonuca göre finale kalan 10 kişi arasında bu yıl ilk kez Balıkesir’in Edremit ilçesinden bir 12.sınıf öğrencisi yer alıyor “Genç yaşınızda aklınıza takılan, kendi kendinize cevap aradığınız özgün soruyu ya da soruları nedenleriyle birlikte yazınız.” temalı kompozisyon yarışmasında Balıkesir’in Edremit ilçesindeki bir lisede okuyan 12.sınıf öğrencisi İlayda Karaca “Mutluluğun Kronometresi” başlıklı eseri ile ilk 10’a girmeyi başardı.
12 Mayıs tarihinde vakfın merkezi olan İstanbul’da gerçekleşecek finale, Galatasaray Lisesi, Kabataş Erkek Lisesi, TED Koleji, Beşiktaş Anadolu Lisesi, Tevfik Fikret Anadolu Lisesi gibi ortaöğretim kurumlarından toplam 10 öğrenci katılacak. Vakfın düzenlediği yarışmanın jürisini Türkiye’nin önemli yazar ve aydınlarından Doğan Hızlan, Gülten Dayıoğlu, Mehmet Eroğlu, Nursel Duruel, Ülkü Karaosmanoğlu ve Solmaz Özilhan oluşturuyor.
Finale kalan 12.sınıf öğrencisi İlayda Karaca yarışma hakkındaki görüşlerini, “Bilindiği gibi Attila İlhan, Türk edebiyat ve düşünce dünyamızda şiirleriyle hafızamıza “mıh gibi” tutunan bir aydın. Attila İlhan Bilim Sanat ve Kültür Vakfının düzenlemiş olduğu yarışmada finale kalmak benim için çok büyük bir gururdur. Bunların yanı sıra ilk kez Balıkesir’den bir öğrenci finale kalıyor. Şimdiki hedefim finali de başarı ile tamamlayıp dereceye girmek. Yarışmaya katılmam konusunda beni teşvik eden, cesaretlendiren, bilgi ve birikimiyle bana rehberlik eden, “edebiyatın olağanı olağanüstüye dönüştürme sanatı” olduğunu hep vurgulayan Türk Dili ve Edebiyatı öğretmenim İlknur Doğan Kamalı’ya emekleri ve desteği için çok teşekkür ediyorum.” sözleriyle ifade etti.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Powered by MOYWEB