EGE GÜNDEM GAZETESİ

SABAH İL BULUŞMALARI BALIKESİR’DE YAPILDI

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
SABAH İL BULUŞMALARI BALIKESİR’DE YAPILDI
11 views
07 Nisan 2018 - 1:16
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sabah Gazetesi İl Buluşmaları kapsamında ilimize gelen Sabah Gazetesi yazarları program öncesinde Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu ile birlikte Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin iştiraki olan Fırıntaş Ekmek Fabrikasını gezdiler. Fabrika yetkilileri yazarları yapılan çalışmalar hakkında bilgilendirdi. Başkan Kafaoğlu ve yazarlar daha sonra Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan BEST Fabrikasını ziyaret etti, fabrika sahibi Rona Yırcalı ve yetkililer ile birlikte fabrikayı gezip, bilgi aldılar. Sabah Gazetesi yazarları 15 Temmuz Şehitler ve Ömer Halisdemir Anıtı’nı da ziyaret ettiler.
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen Sabah Gazetesi’nin il buluşmalarının beşincisi Balıkesir’de yoğun katılım ile Balkonuk Center’da yapıldı
Programa Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, AK Parti Balıkesir Milletvekili Kasım Bostan, ilçe belediye başkanları, konuklar ve Sabah Gazetesi yazarları katıldı.
“BALIKESİR İLK 10’A GİRECEK”
Balıkesir’in şuan ki ekonomik verilere göre Türkiye’de 16. sırada yer aldığını söyleyen Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, hedeflerinin Balıkesir’i ilk 10’a sokmak olduğunu söyledi. Ayrıca Balıkesir’in 3 alanda aynı oranda büyümesi gerektiğini ifade eden Kafaoğlu, sanayi, turizm ve tarım alanında büyümenin eşit olması gerektiğini vurguladı.
Kafaoğlu, “Balıkesir Marmara ile Ege bölgesini birleştiren odak şehir. Ulaşım noktasında terenin, hava, deniz ve otoyolların birleştiği bir şehir. Balıkesir gelecek 10 yıl içinde yıldızı parlayacak bir il. Buna inanmış durumdayız. Adanmış insanlarla başarıya ulaşılır. Bizde kendimizi buna adadık ve ekibimizle Balıkesir’i istediğimiz noktaya taşıyacağız. Çanakkale savaşında Balıkesir Lisesi 2 dönem üst üste mezun vermemiş. Çanakkale’ye geçilmez yapmak için gitmişler ve geri dönmemişler. Her zaman mesele vatan, bayrak meselesi olduğunda Balıkesir kendini öne atmış bir ildir. 7 düvel değil 77 düvele karşı mücadele veriyoruz. Terör örgütlerinden tutunda arkasındaki tüm güçlere karşı ülke içinde ve ülke dışında mücadele ediyoruz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın 2023, 2071 hedefleri var. İller bu bağlamda çalışmalar yapıyor. Balıkesir Kuvay-i Milliye şehri olarak hedeflere ulaşmaya hazır. İller arasında 16. sıradayız. Türkiye’de ülkeler arasında 16. sırada. Türkiye ekonomik açıdan ilk 10 girmek istiyor. Balıkesir’de ekonomik olarak ilk 10’a girmek istiyor. Türkiye ve Balıkesir hedefleri aynı. Balıkesir tarım, turizm ve aynı zamanda sanayi şehri. Bu üç saç ayağı üzerinde yükselmeliyiz. Birbirinin sahasına girmeden Balıkesir’in yükseleceğine inanıyorum” dedi.
“BALIKESİR İLİM SATAN ŞEHİR OLACAK”
AK Parti Balıkesir Milletvekili Kasım Bostan’da siyasiler olarak Balıkesir’in önündeki sorunları kaldırmaya çalıştıklarını söyledi. Bostan; “Balıkesir birçok yerde hak ettiği yerde mi diye soruluyor. Ama bugün Balıkesir hak ettiği yere gelememiş olmanın fırsatını biliyor ve bu noktada hızlı adımlar atıyor. Balıkesir, Bursa, İzmir, Manisa gibi sanayi şehri olamadı. Ama iki üniversitesi ile üniversite şehri olacak, bilim şehri olacak. Dünyaya ilim satan bir şehir olacak. Toplumlar sanayi toplumunu geçti. Gelişmiş ülkeler bilim ve teknoloji üzerinden yol alıyor. Türkiye 15 yıldır reel sektör üzerinden büyüyüp, gelişiyor. Aslında Türkiye’nin büyüme potansiyeli 7,5’dur. Balıkesir büyümeden payını almaya hazır. Bizde siyasiler olarak bu bağlamda ülkenin önünü açmaya hazırız” şeklinde konuştu.
“ADANMIŞ GİBİ ÇALIŞIYORUM”
Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı ise Balıkesir’e geldiği günden buyana atanmış gibi değil, adanmış gibi çalıştığını söyledi. BENGİ projesi ile Türkiye’nin geleceği olan gençlere önemli yatırımlar yaptıklarını ifade eden Yazıcı, “1,5 yıldır bu şehre bir değer katma adına ilk basın toplantısında söylediğim gibi atanmış gibi değil adanmış gibi çalışmalar yaptım. Her işin her şeyin odağında insan var. İnsan olmadan bilim, sanayi, teknoloji ilerleyemeyeceği gibi insan da olmaz. Bu şehirde eğitimle ilgili, çocukları, gençleri geleceğe hazırlamak adına bir şeyler yapmak adına bir çalışma yaptık. Çalışmamızla 20 ilçemizde BENGİ projesi hayat buldu. Toplum olarak az okuyan bir toplumuz. Okuma alışkanlığının geliştirilmesi adına tüm okullarımızda haftada en az 2 defa okuma saati yapılıyor. Başta ben olmak üzere tüm ilçe kaymakamları okullara gidiyor. Değerler eğitimi altında sohbetler ediyoruz. Ben geleceğimizi teslim edeceğimiz birazda sorunlu meslek liselerine gidiyorum. Orada gençlerin gelecek kaygıları büyük, umutları zayıf. Birlik ve beraberlik olduğunda sanayi, işçi, patron olarak teslim edeceğimizi, geleceğin tüccarı onlar olacağını anlatmaya çalışıyoruz. Geleceği onlara teslim edeceğiz. Çağa uygun gençleri yetiştirdiğimizde Türkiye dünyanın 10 büyük ekonomisinden birisi olacak. Balıkesir’in gençleri daha donanımlı bir şekilde geleceğe hazırlanacak. Yetişmiş insan gücüyle günün getirdiği koşullar ile Balıkesir, Türkiye’nin tarım ve sanayide önder şehirlerinden birisi olacak. En kaliteli zeytin yağ, süt bu şehirde üretiliyor. En kaliteli sanayi ürünleri de inşallah bu şehirde üretilecek”.
Panelde sırasıyla Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir, Bandırma On Yedi Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Özdemir, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu ve Dünya Odalar Federasyonu Onursal Başkanı Rona Yırcalı düşüncelerini dinleyiciler ile paylaştılar.
Etkinlikte Sabah Gazetesi Köşe yazarı Kerem Alkin, URAK raporu (iller arası gelişmişlik raporu) üzerine konuşmasını gerçekleştirdi.
“TEKNOKENT ÖNEMLİ BİR GELİŞME”
BAÜN Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir “Balıkesir Üniversitesi’ndeki 10 fakülteden 7’si 2006’dan sonra kurulan ve birçok fakültemizde yeni mezun vermeye başladı. Tıp Fakültemiz 3 yıldır mezun veriyor, veteriner fakültemiz 2 yıldır mezun veriyor. Üniversitemizde güzel sanatlar ve spor alanında ödüllerimiz bulunmakta. Bilimsel sıralamada da üniversitemiz ortalardadır. Teknokent’in temeli kazılmaya başlandı. Bu önemli bir gelişme. Üniversitemizde Hayvan Hastanesi kurulması gerekli, bununla ilgili çalışmalarımız devam ediyor” dedi.
“BALIKESİR YATIRIMA ELVERİŞLİ İL”
Bandırma 17 Eylül Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Özdemir ise “Yeni bir üniversiteyiz, üniversitemizi geliştirmeye ve büyütmeye çalışıyoruz. 8 fakültemiz var, 2 fakültemiz kabul edilmeyi bekliyor. Birlikte çalışarak birlikte stratejiler belirleyerek Balıkesir’in kısa sürede mesafe kat edeceğine inanıyorum. Balıkesir’de sıçrama yapacaktır. Balıkesir saha çok tarım şehri gibi gözüküyor. Balıkesir tarım ile mi sanayi ile mi devam edecek. Tarım bizim için önemli ama yetersiz. Sanayi sektöründe de öne çıkmamız lazım. Balıkesir’in teşvik avantajları var bunları iyi kullanmamız lazım. Yatırıma elverişli il Balıkesir. Denize kıyımız bulunuyor, Balıkesir çok şanslı” dedi.
“SİNELER TOPLU VURMALI”
Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu da şunları ifade etti: “Cesaretli olmak lazım. Korkaklar zafer anıtı dikemez. Özellikle önde olan yöneticileri cesaretli olmalı, birbirine sahip çıkmalı, birbirine çelme takmamalı. Bir iş yaparken hata olabilir ama hata oldu diye hevesleri kırmamalıyız. Balıkesir 1 milyon 200 bin nüfuslu şehir. Bizim için herkes değerli. Balıkesir’e yatırım için kim gelirse gelsin önünü açmalı gerekirse taşın altına elimizi, gövdemizi veya başımızı koymalıyız. Şehrimizi kendimizi adanmış hissetmeliyiz. İşlere samimi sarılmalıyız. Kararsızlıktan Teknokent’in temeli atılmıyordu, şimdi bunu gerçekleştiriyoruz. Şehrin üniversitesinden Teknokent önemli. İnisiyatif alıyoruz, yatırım yapmak isteyenleri önünü açıyoruz. Öznesi Balıkesir olunca biraraya gelmeliyiz, sineler toplu vurmalı. Şehrin kalkınmasında, ekonomi büyüme anlamında sinelerin toplu vurmalı. Geleceğin 10 yılında dikkat çekecek il ve yıldızı parlayacak il Balıkesir olacak. Balıkesir önümüzdeki yıllarda dirilişe geçecek.”
“BALIKESİR GERİ KALMADI”
Programa konuşmacı olarak katılan Dünya Odalar Federasyonu Onursal Başkanı, A.Rona Yırcalı, Balıkesir’in dünü ve bugünü gelişmişlik noktasında değerlendirdi. Yırcalı şunları kaydetti: “Benim görüşüme göre bir şehrin ilerleyebilmesi için ekonomi için nasıl temel taşlar varsa ihracat, üretim, tüketim buna bağlı olarak enflasyon ve büyüme rakamına bakılıyorsa şehre bu gibi veriler üzerinden bakılmalı. Balıkesir nereden nereye geldi. Bandırma-Balıkesir kara yolu yapılınca mahcubiyet ortadan kalktı. Edremit, yolu yapması bizi mutlu etti. 2020 yıllında Balıkesir’in nasıl bir hale geleceğini lojistik merkezinde ulaşacağı noktayı biliyoruz. İlkokul, ortaokul ve lise noktasında sıkıntı yok. Yakın zamana kadar Uludağ Üniversitesine bağlı olan bir Üniversitemiz vardı. O günden bugüne nereye geldiğimizi hepimiz görüyoruz. Bir üniversitenin o şehirde olması ekosistem getiriyor. Balıkesir’i büyük bir interlant haline gelmiş, İstanbul, Yalova, Bursa Güneyde İzmir Manisa ile mukayese ederseniz onlara göre böyle. Ama bir çeşitli sebeplerle parlamış Gaziantep, tek sektörle parlamış Denizli ile mukayese ederseniz belki bir yerde doğru. Ama bize daha yakın yerlerle mukayese ederseniz Kuzeyde Edirne, batıda Çanakkale, Güneyde Uşak’la mukayese, Isparta, Kütahya ile mukayese edin. Bunların hiç birinde Balıkesir’in geri kaldığı kanaatinde değilim.”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.