EGE GÜNDEM GAZETESİ

Hasan Can Kültür Merkezi’nin temeli atıldı

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Hasan Can Kültür Merkezi’nin temeli atıldı
12 views
07 Nisan 2018 - 1:06
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Altıeylül Belediyesi’nin kardeş şehri Ümraniye Belediyesi tarafından yaptırılan Hasan Can Kültür Merkezi’nin temeli düzenlenen törenle atıldı. Baba ocağı Balıkesir’den uzun yıllar önce ayrılmasına rağmen gönül bağını koparmadığını belirten Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, “Bu temelini attığım kültür merkezi Altıeylül’e, Balıkesir’e baba ocağına hayırlı olsun” dedi. Kültür Merkezinin temeli için butonuna ise protokoldeki kadın davetliler bastı.
Törenin açılış konuşmasını yapan Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu’nun Altıeylül Belediye Başkanı olduğu dönemde Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can’la yaptığı görüşmeler sonucunda Altıeylül’e kazandırılan Hasan Can Kültür Merkezi’nin hayırlı uğurlu olmasını diledi. Belediyelerin altyapı hizmetlerinin yanı sıra sosyal ve kültürel aktiviteleri de halka sunması gerektiğini dile getiren Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, Ümraniye Belediyesi’nin katkılarıyla yapılacak olan Hasan Can Kültür Merkezi’nin, Altıeylül’de büyük bir eksikliği gidereceğini vurguladı.
Hasan Can Kültür Merkezi projesi hakkında da bilgi veren Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, “Kültürümüzün her alanında faaliyet göstermek istiyoruz. Hasan Can Kültür Merkezimiz 1200 metrekare kapalı alan ve 1600 metrekare bahçeye sahip olacak. İki katlı yapılacak olan binamızda 400 kişilik konferans salonumuz 350 metrekare de fuaye alanımız olacak. İlçemizin ilk ve tek kültür merkezi burası olacak. Her türlü kültürel etkinliği yapabileceğimiz bu kültürel merkez ilçemizin büyük bir açığını kapatmış olacak. Bu kültür merkezini ilçemize kazandıran Ümraniye Belediye Başkanımız, değerli hemşehrimiz Hasan Can’a ve Büyükşehir Belediye Başkanımız Zekai Kafaoğlu’na şükranlarımı bir borç biliyorum. 2018 yılı Altıeylül’de şantiye yılı olacaktır. Büyükşehir Belediyesi tarafından ihale edilen Cuma pazarının üstünün kapatılması işinin ihalesi yapıldı” dedi.
-Başkan Can’a teşekkür
Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can’ın, ilçesinde başarılı hizmetlere imza attığını belirten Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Altıeylül’e yaptığı kültür merkezinden dolayı Can’a teşekkür etti. Kafaoğlu, “Hasan Can başkanımız üç dönemdir Ümraniye Belediye Başkanlığını yapıyor. Daha önceden biliyorum Ümraniye bir köydü, küçük bir kasabaydı ama bugün İstanbul’un en modern kenti. Finans merkezlerinin olduğu İstanbul’da en fazla inşaat ruhsatı veren, gelişen bir ilçe haline geldi. Bu da Hasan Can ağabeyimizin ciddi gayretleriyle oldu. Şimdi bu gayretleri Balıkesir’e kadar uzandı. Altıeylül’e kültür merkezi kazandırmak için irade gösterdi. Meclisinden karar çıkardı. Bugünde bu projenin temel atma törenindeyiz. Burada bu eser durduğu müddetçe Ümraniye’yle kardeşliğimizi ve Hasan Can ağabeyimizin ismini burada yaşatacağız” dedi.
-Hasan Can: “Balıkesir’le gönül bağını koparmadım”
Balıkesir’den çok uzun yıllar öncesinde ayrılmasına rağmen bağları koparmadığını dile getiren Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, “Daha önce Altıeylül Belediye Başkanı olan Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu’yla kardeşlik protokolü yaptık. Bu çerçevede dostluğumuzu pekiştirmeye doğup büyüdüğümüz bu topraklarla daha yakın temas içerisine girme gayretlerimiz oldu. Bu gayretler temelini atma üzere geldiğimiz kültür merkezi yapma noktasına geldi. Memleketimizin, insanımızın hizmete ihtiyacı var. Bu memleketin insanları bu kadroları yıllarca iş başına getiriyor. Bu kadrolar da bu partinin kadroları da gerek merkezi hükümette, gerekse yerel iktidarlarla halka hizmet etmek için canla başla çalışıyor. İşimiz bu, gayretimiz bu, halkımızın gösterdiği teveccühe karşı yapmamız gereken bu. Ben küçük yaşlarda Balıkesir’den ayrılan bir kardeşinizim. Ama gönlümüz hiçbir zaman ayrılmadı. Allah insana doğup büyüdüğü yere karşı ayrı bir muhabbet veriyor yüreğine. O topraklarda uzun süre yaşamasa bile babasının dedesinin atasının yaşadığı topraklar onun ayrı bir iklimi ayrı bir tat aldığı nefes aldığı yer haline geliyor. Dolayısıyla Balıkesir’in Susurluk ilçesinin Kalfa Köyü’nde dünyaya gelmişiz, daha sonra Karapürçek’te de oturmuşuz. Uzun yıllardan beri İstanbul’da oturuyoruz. Fakat yüreğimiz buradan hiç kopmadı. Çünkü burada akrabalarımız var, dostlarımız var, gönül bağımız var” dedi.
-Baba ocağına hayırlı olsun
Temeli atılan kültür merkezinde milletin değerlerine bağlı genç nesillerin yetişeceğini belirten Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, “Temelini atacağımız bu kültür merkezi bölgeye farklı bir nefes, farklı bir ses ve gençliğimizin daha iyi yetişmesi için adına bir imkân olacak. Yolları yaparız, kaldırımları yaparız, parkları yaparız, şehri imar ederiz ama gençliğimizi, neslimizi bizim değerlerimizle buluşturamazsak bu ülkeyi ülke yapan al bayrağı bayrak yapan bu toprağı vatan yapan değerlerle buluşturmazsak vatan sevgisi devlet sevgisi millet sevgisi ve milletin değerlerine bağlı nesiller yetiştirmezsek yaptığımız her şey hebadır. En önemli şey gençliğin yetişmesidir. Bu kültür merkezleri, okullar önemli. Hükümetimiz bu konuda ciddi gayretler gösteriyor. Bizim okuduğumuz yıllarla bugünleri kıyasladığımızda çok büyük farklar var. Yerel yönetimler olarak bizlerde taşın altına elimizi koyuyoruz. Temelini attığımız kültür merkezine benim adımı vermişler. Benim böyle bir şeyi talep etmediğimi, ima etmediğimi sizlerin önünde açıklamak istiyorum. Onlar böyle bir kadirşinaslık göstermişler, teşekkür ediyorum. Altıeylül halkına, Balıkesir halkına bu tesisin hayırlı olmasını temenni ediyorum. Bu temelini attığım kültür merkezi Altıeylül’e, Balıkesir’e baba ocağına hayırlı olsun” dedi.
Temel atma törenine; Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, AK Parti Milletvekili Kasım Bostan, AK Parti İl Başkanı Hasan Demiraslan, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, ilçe belediye başkanları, oda başkanları, belediye meclis üyeleri ve vatandaşlar katıldı

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.