PAŞALİMANI’NA GELİR GETİRİCİ ORMAN KURULUYOR

05 Nisan 2018 Perşembe, 11:45

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi AK Parti Balıkesir Milletvekili Sema Kırcı, Erdek sınırları içerisinde bulunan mera vasfındaki iki alanın Hazine adına tescil edilerek gelir getirici türlerle ağaçlandırılacağını, verimli hale getirileceğini söyledi.
Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Kırcı, Türkiye’de orman varlığının arttırılması ve erozyonla mücadele için, bozuk ormanların iyileştirilmesine ve bir kısım mera alanlarının değerlendirilmesine özel bir önem verdiklerini söyledi. Devamında bilhassa gelir getirici türlerle ağaçlandırma faaliyetlerinin arttırılması için çalıştıklarını belirten Kırcı, sözlerine şöyle devam etti.
GELİR GETİRİCİ FİDAN DİKİLECEK
“AK Parti Erdek İlçe Başkanımız Kemal Kayan’ın Paşalimanı’ndaki mera vasıflı arazilerle ilgili bir talebi söz konusu oldu. Biz de bu doğrultuda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Ahmet Eşref Fakıbaba ile görüşmemizde konuyu dile getirdik. Girişimlerimiz sonucu mera vasfında bulunan Erdek’in Paşalimanı Mahallesi’ndeki 1.469.033 m2 yüzölçümlü alan ile Poyrazlı Mahallesi’ndeki 533.607 m2 yüzölçümlü alan toprak muhafaza amaçlı ağaçlandırma yapılmak üzereHazine adına tescil edildi. Bu iki alanda gelir getirici fidan dikim işini Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğü yapacak. Erozyona açık olan mera vasfındaki alanlar hem erozyondan korunacak hem de fıstık çamı, badem, ceviz gibi gelir getirici türlerden oluşan bir ağaç varlığına sahip olacak. Böylece bir yandan orman varlığımızı arttırarak toprağımızı koruyoruz, bir yandan da kırsal kesimde yaşayan insanımızın ekonomik anlamda kalkınmalarını sağlamak için çalışıyoruz. Fıstık çamının kozalağı, fıstığı, kerestesi önemli bir gelir kaynağı, badem ve ceviz tüketimi her geçen gün artan yüksek getirili ürünler. Ne kadar çok fıstık çamı olursa badem ve ceviz olursa insanımız o kadar ek gelir elde eder, hem de toprağımız korunmuş olur.”
ARAZİLERİN TAHSİS AMACI DEĞİŞİKLİĞİ ONAYLANDI
Başbakanlığın arazilerin tahsis amacı değişikliğini onayladığını söyleyen Kırcı“Önümüzdeki günlerde Balıkesir Orman Bölge Müdürlüğü tarafından bu alanlarda etüt çalışması yapılacak, köylümüzün talebi de dikkate alınarak burada hangi gelir getirici türün dikileceği tespit edilecektir.Toprağımız ve ormanlarımız geleceğimiz için çok önemli. Ağaç ve orman dostu olan insanımız burada ayrıca bir gelir kapısına da kavuşacağı için bu iki alanda toprakla buluşacak fidanlara gözü gibi bakacaktır. Hemşerilerimizle birlikte gerek toprağımızı koruyarak, gerek orman varlığımızı geliştirerek gelecek nesillere çok daha iyi bir miras bırakmak istiyoruz.” dedi.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Powered by MOYWEB