EGE GÜNDEM GAZETESİ

Öğrenciler, Belediyenin Evde Bakım Hizmetlerine Eşlik Edecek

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Öğrenciler, Belediyenin Evde Bakım Hizmetlerine Eşlik Edecek
7 views
05 Nisan 2018 - 11:50
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Burhaniye Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden iki gönüllü öğrenci, Burhaniye Belediyesi Sağlık İşleri Müdürlüğü’ne bağlı Yalnız Değilsiniz ekibiyle birlikte 5 hafta boyuncahasta ve bakıma muhtaç vatandaşların evlerini ziyaret ederek, evde bakım hizmeti alan ailelere yardımcı olacak.
Milli Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü’nün başlattığı ‘Meslek Liseliler Ailelerimizle Buluşuyor’ projesi kapsamında, Burhaniye Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden gönüllü iki öğrencinin katılacağı ‘Öğreniyorum Topluma Faydalı Oluyorum’ proje çalışması için Burhaniye Belediyesi ile işbirliği yapılarak, bir protokol imzalandı. Anlaşma uyarınca gönüllü öğrenciler, Sağlık Hizmetleri Öğretmenlerinin sorumluluğunda, belediyenin uzun yıllardır başarıyla sürdürdüğü Yalnız Değilsiniz projesine bağlı sağlık ekipleriyle birlikte evde bakım hizmeti alan vatandaşların evleriniziyaret edecek.
Hasta ve hasta yakınlarına sağlıklı yaşam konusunda farkındalık oluşturmak amacıyla yola çıkılan proje kapsamında öğrenciler, hastalıklarla ilgili derslerde edindikleri bilgiler ışığında vatandaşları bilgilendirerek, onlara yardımcı olacak. Kişisel hijyen, el yıkama, obezite, yatak yarası bakımı, kanser, Hepatit B, diyabet, yatağa bağımlı hasta bakımı, öz bakım uygulamaları ve yaşamsal bulgular gibi konularda hasta ve hasta yakınlarını bilinçlendirmeyi amaçlayan öğrenciler, muhtemel sağlık problemlerini tespit ederek,hastaları ilgili birimlere yönlendirecek.
BELEDİYE BENZER BİR PROJEYİ 2017’DE HAYATA GEÇİRMİŞTİ
Burhaniye Belediyesi’nin 2017’de Gönüllü Torun Projesi’ni hayata geçirdiğini ve ilçede öğrenim gören gençlerle yaşlı, yalnız ve bakıma muhtaç vatandaşları buluşturduğunu hatırlatan Belediye Başkanı Necdet Uysal, konuyla ilgili şunları söyledi:
“Geçtiğimiz yıl hayata geçirdiğimiz proje kapsamında, öğrencilerimiz, kimsesi olmayan, torun sevgisi yaşamak isteyen yaşlılarımızın evlerini ziyaret ederek, kimi zaman kahvelerini yapıponlarla sohbet etmiş, kimi zaman bulaşıklarını yıkama, evlerini temizleme ve toplama konusunda onlara yardımcı olarak, destek olmuştu. Vatandaşlarımıza her konuda sahip çıkmaya ve yardıma ihtiyaç duyan Burhaniyelilere evlerinde sağlık, kişisel bakım ve ev temizliği konusunda yardımcı olmaya büyük gayret gösteriyoruz. Yaşlılarımıza moral verecek ve onları mutlu edecek her türlü desteği vermeye her zaman hazırız.Benzer bir projede belediyemizle işbirliği yapan okulumuzu ve sağlık hizmet öğretmenimiz Nuran Karaman’ı kutluyorum. Gönüllü öğrencilerimiz Gülay Ecem Meydanlı ve Ersin Can’ı da örnek davranışlarından ötürü tebrik ediyorum.”

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.