KOSOVALI ÖĞRENCİLER SELAM GETİRDİ

05 Nisan 2018 Perşembe, 11:53

Osmanlı’nın Anadolu’dan Trakya’ya ve Balkanlara yerleştirdiği Türk boylarından bugüne gelenlerin Kosova’da yaşadığı ve %100 Türk Köyü olan Mamuşa’dan gelen kardeş okul grubu Edremit’te ağırlanıyor.
“Kardeş Okul Projesi” kapsamında gelen 25 kişilik okul grubu İlçemizde 1 hafta kalarak, İlçemizde bulundukları süre içerisinde mesleki ve teknik liseler, ortaokul özel eğitim okulları, ve diğer okullardan bazılarını ziyaret edecek ve Türkiye’deki eğitim durumu hakkında bilgi edinecekler. Bunun dışında İlçemizin, tarihini, coğrafyasını ve kültürünü tanımı amacıyla çeşitli gezi programları olacak.
Edremit Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Okul Müdürü Orhan Koç başkanlığında öğretmenlerden oluşan kardeş okul proje grubu ile Kosava’dan gelen kardeş okul grubu, ilk etkinlik olarak Edremit İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Koç’u makamında ziyaret ettiler. Kosova Atatürk Lisesi Müdürü Rıfat Krasniç, Kosova Mamuşa Belediye Başkan Yardımcısı Hilmi Sala ile beraberlerindeki öğretmen ve öğrenciler, karşılıklı birlik ve beraberliğin geliştirilmesi, eğitimde iyi örneklerin paylaşılması için karşılıklı ziyaretlere başladı ve İlçemize tanışma ziyaretinde bulundular.
Kosova Mamuşa Belediye Başkan Yardımcısı Hilmi Sala, “Okullarımız arasında imzaladığımız bu protokoller sayesinde kardeşlik bağlarımızı daha da güçlendirmiş olacağız. Edremit’te ve Türkiye’de olmaktan dolayı son derece mutluyuz.” dedi.
Edremit İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Koç, “Okullarımız arasında eğitim işbirliği ve kardeşliğini eklemenin mutluluğunu yaşıyoruz. Diliyorum bu kardeşlik sonsuza kadar devam eder ve her iki şehrin çocukları da bu kardeşlik bağını gelecek nesillere aktarır.” dedi.
Projenin ilerleyen sürecinde İlçemiz Edremit Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencilerinden oluşan bir heyet Kosova PrizrenMamuşa’ya bir kaynaşma ve paylaşma ziyaretinde bulunacaklar.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Powered by MOYWEB