70 YILLIK ÖZLEM SONA ERİYOR

05 Nisan 2018 Perşembe, 12:11

Sındırgı’nın Kaderini Değiştirecek Projenin Temelleri Kanlı Virajda Atıldı

Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde ilçenin güneye açılan kapısı ve vatandaşların 70 yıllık özlemi Sındırgı – Akhisar Karayolunun temelleri görkemli bir törenle atıldı.
Yıllar önce projesi tamamlanan, Başbakan Binali Yıldırım’ın tersten geliş hikâyesi ile hız kazanan ve geçtiğimiz yıl tek etapta ihaleye çıkarılan yolun yapımı için AK Parti Genel Başkan yardımcısı Hamza Dağ, Karayolları 2. Bölge müdürü Abdulkadir URALOĞLU, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi başkan vekili Mehmet Birol Şahin, Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş, Sındırgı Kaymakam vekili Altuğ Çağlar, AK Parti Sındırgı İlçe Başkanı Mustafa Atla, Balıkesir AK Parti il teşkilatı, protokol üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program Sındırgı Atlı Cirit Spor Kulübü ve Makbule Efe Anadolu Lisesi folklor ekibinin gösterileri ile süslendi.

Balıkesir’in Sındırgı ilçesindeki sık sık ölümlü ve yaralamalı trafik kazaları meydana geldiği için “Kanlı Viraj” olarak anılan mevkide düzenlenen Sındırgı-Akhisar yolunun yenilenmesiyle Sındırgı ile İzmir asında ulaşımın daha rahat sağlanacak.
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hamza Dağ, “Yol, seyahatimizin emniyeti ve güvenini sağlamanın ötesinde çok ciddi bir şekilde ticarete de katkı yapıyor.” dedi. Toplam maliyeti 113 milyon lira olacak yolun aynı zamanda ticarete de katkı sağlayacağını vurgulayan Dağ, şunları kaydetti: “Ben 7 yıldır milletvekiliyim. Kürsüye çıktığımızda Allah’ıma şükür en iyi olduğumuz konu yollar. Bugüne kadar Türkiye’de duble yol konusunda 6 bin kilometrede, şu anda 19 bin kilometre ekleme yaptık. Bu ciddi bir oran. ‘Acaba yollar yapıldı, bunun faydası ne oldu?’ Yol, seyahatimizin emniyeti ve güveni sağlamanın ötesinde çok ciddi bir şekilde ticarete de katkı yapıyor. İnsan hayatında yollardan dolayı 2002’den önce ölüm oranı çok daha yüksek noktalarda, 10’larda, 15’lerde iken şu an bu oran 1’e, 2’ye düşmüş noktada. Hem insan hayatını etkiliyor hem de ülkenin katma değerini artırıyor. Yollar illerin sanayisine ve ticaret hacminin artmasına da büyük katkılar sağlıyor. Şimdi inşallah bir tık daha yukarı çıkıyoruz, duble yollara devam ediyoruz. Bugün ülkenin birçok bölgesinde organize sanayi bölgesinden, ticaret alanlarından ‘İşsizlik yok diye bahsediyorsak.’ sadece İzmir, Kocaeli, Bursa, İstanbul’a sıkışmış değil ticaret. Ticaret bugün Bilecik’te, Çankırı’da, Gaziantep’te varsa, bunun en büyük etkenlerden birisi ulaşımın da oraya sağlanmış olmasıdır. Şimdi inşallah bir tık daha yukarı çıkıyoruz, duble yollara devam ediyoruz. Otoyollarla ülkenin tamamını birbirine bağlama çalışmamız var. İzmir-İstanbul otoyolu inşallah önümüzdeki sene sonunda nihayete erecek. Böyle bir proje İzmir ve İstanbul’u birbirine bağlayacak. Yine Yüksek Hızlı Tren projeleriyle bunları önümüzdeki süreçte hayata geçirme noktamız olacak ve Ankara-İzmir Yüksek Hızlı Tren projesi çok uzakta değil. Manisa’dan geçecek. İnşallah bu Akhisar yolu da bitince bölgemize katkı sağlayacak. Akhisar-Sındırgı yolunda 55 iş makinesi çalışacak. 178 personel çalışıyor, bu 280’e çıkacak. Aynı zamanda istihdam sağlanmış olacak. İnşallah önümüzdeki senenin sonunda tamamlanacak.” Dedi.
Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş da Sındırgı-Akhisar yolunun tamamlanmasıyla 70 yıllık rüyanın gerçekleşeceğini söyledi. Başkan Yavaş “ Sındırgı’da tarihi bir yatırımın temellerini atıyoruz. Bu yolun yapılması için birçok emek harcandı. Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’ın 2015 yılında ilçemizi ziyareti sırasında verdiği söz ile hızlanan yolun bugün temellerini atıyoruz. Başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’a, Ulaştırma ve Haberleşme Bakanımız Ahmet Aslan’a, hemşerimiz Genel Başkan Yardımcımız Hamza Dağ’a, milletvekillerimize, parti teşkilatımıza, Karayolları Bölge Müdürümüze ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. İlçemize hayırlı uğurlu olsun. Sayın Genel Başkan Yardımcımız Hamza Dağ’dan Simav yolunun da sözünü istiyoruz. Bu yolu da yaptık mı Sındırgı’nın ulaşıma dair hiçbir problemi kalmayacak.” Dedi.
Konuşmanın ardından Dağ ile Yavaş, katılımcılar ile birlikte butona basarak Sındırgı-Akhisar yolunun ilk harcını döktü.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Powered by MOYWEB