EGE GÜNDEM GAZETESİ

Ayvalık’ta ATO yönetiminden duygusal veda

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Ayvalık’ta ATO yönetiminden duygusal veda
6 views
04 Nisan 2018 - 10:57
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde; 14 Nisan’da yeni yönetimini belirleyecek olan Ticaret Odası’nın başkan ve yöneticileri düzenledikleri basın toplantısıyla göreve geldikleri ilk günden bu güne yaptıkları icraatları özetleyerek veda etti.

Ayvalık Ticaret Odası Toplantı Salonu’nda Başkan Benhan İbrahim Kantarcı’nın öncülüğünde basın mensuplarının karşısına geçen ATO yönetiminin görevlerini başarıyla yapmış olmaktan duydukları memnuniyeti ifade ettiler.
Toplantıda konuşan ATO Başkanı Benhan İbrahim Kantarcı, 14 Nisan’da yapılacak seçimlerde kendisinin ve yönetici arkadaşlarının aday olmayacağını açıkladı.
14 Nisan’da yapılacak seçimlerin bir bayrak yarışı olacağını savunan Benhan İbrahim Kantarcı, ATO yönetimi için mücadele edecek 2 listeye de başarılar diledi.
Başkan Kantarcı yaptığı açıklamada, görev süreçleri olan 2013-2018 yılları arasındaki yaklaşık 5 yıllık süreçte yaptıkları çalışmaları anlattı.
Kantarcı yaptığı açıklamada, “Kosgeb yeni girişimcilik eğitimleri, 2014-2015-2016-2017 yıllarında 6 kurs, 2018 yılında 3 kurs yapılarak elliye yakın firmamız ciddi hibeler almıştır. 17-18 Ekim 2014 yıllarında Setur ile ortaklaşa Kuzey Ege yat yarışları ve balık turnuvasını düzenledik. Laboratuarımız Mart 2014 ten bu yana akredite oldu. Coğrafi işaretli zeytinyağımız için bu çok önemliydi. 09-13 Temmuz 2014 tarihinde Ayvalık’ta ilk defa Voleybol Federasyonumuzun düzenlediği Uluslar arası beach voleybol turnuvasının bir ayağını Ayvalık Sarımsaklı plajlarında düzenledik, 6 yabancı takımın katıldığı turnuvanın finalleri NTV spor’dan naklen yayınlandı. 2015 yılında Ayvalık Ticaret Odası çok önemli uluslar arası 4 fuara katıldı. 16-19 Mart 2015 yılında odamız belediye ile ortaklaşa Amerika Miami ‘de cruise fuarında 3 gün boyunca stand açarak temsil edildi ve Dünyanın en önemli firmalarından Avrupa yetkilileri ile örneğin MSC ve diğerleri ile görüşmelerin sonucunda Kuzey Ege rutunun bir ayağının Ayvalık olması büyük bir heyecan yarattı ve o tarihten sonra Ayvalık Cruise planı projesi yapıldı. Bu büyük projenin önümüzdeki yıllarda faaliyete geçeceğine inanıyorum” dedi.
Aynı yıl İzmir yapı fuarına İnşaat şirketleriyle birlikte katıldıklarını hatırlatan ATO Başkanı Kantarcı, “ 2015 yılında İtalya’da gerçekleşen Milano EXPO fuarına katılıp Recomed ‘Akdeniz Zeytin Şehirleri Birliği’ ön protokolünü Edremit ve Burhaniye Ticaret odalarınla birlikte imzaladık ve iki ay sonra Recomed Başkanı bay Enrico Lupi ve yönetimi zeytin hasat etkinliklerimize katılıp tam üyelik antlaşmasını da odamızla imzalayıp gerçekleştirdik. 21-24 Ağustos 2015 tarihleri arasında Midilli Expo-Aegean Türk yunan turizm fuarına 6 turizm firmamızla beraber katıldık. 3 gün boyunca Kuzey Ege İncileri projesinin en önemli konusu olan Midilli Ayvalık ortak bir turizm destinasyonu projesi tanıtıldı. 2015 Kasım ayında odamızın Akreditasyon denetimi yapıldı, B sınıfı olan odamızın puanı 52 den 55 e yükseltildi bu bizim için ciddi bir başarıydı. Komşu odalarımızın C sınıfı olduğunu söyleyebilirim” ifadelerini kullandı.
2017 Olivtech fuarına 8 firmayla beraber Ayvalık Belediyesi ile ortaklaşa katıldıklarını anlatan Benhan İbrahim Kantarcı, “Coğrafi İşaretli Ayvalık Zeytinyağımız için çok önemli olan bu organizasyon Ayvalık zeytinyağının kalitesini ve liderliğini bir kez daha kanıtlamış oldu. Ayrıca; Zeytincilik yasası, Gıda Eğitim Yardımları, GMKA proje yazma eğitimleri, Hijyen Eğitimi, İş güvenliği Eğitimi, E-Ticaret Eğitimi, İhracat Eğitimi, Yabancı Dil Kursu çalışmaları yaptık” dedi.
Nefes kredisi ile düşük faiz ve oranlarıyla geçtiğimiz sene KOBİ’lere cansuyu olan TOBB Nefes Kredisi Projesi yeniden başladığına işaret eden Başkan Kantarcı, “Aylık 0,99 faiz/kar payı oranı ve 12 ay vade imkânı ile iki üç ay içerisinde yaklaşık 50 bin Oda-Borsa üyesinin faydalanması beklenen TOBB Nefes Kredisi’nde bankalar belli oldu. Nefes Kredisi verecek bankalar Ziraat Bankası, Denizbank, Halkbank, Vakıfbank, Ziraat katılım ve vakıf katılım olarak belirlendi. 2018 yılının ilk çeyreğinde odamız yönetimi iki önemli protokol imzalamıştır. Ayvalık Zeytinyağı ülkemizin ilk coğrafi işaret almış olduğu zeytinyağıdır. İç pazarda kalitesini kanıtlamış en kaliteli zeytinyağı özelliğine sahip zeytinyağımızın dünya pazarlarında da yerini alması için 2017 yılında yapmış olduğumuz çalışmaları 2018 ‘in ilk ayında resmileştirdik. Ocak 2018 de Ankara Patent bürosu ltd.şti ile imzaladığımız protokol sonrasında AB tescil sürecini başlatmış olduk, bu konudaki çalışmalarımız hızla devam etmektedir” ifadelerini kullandı.

Ayvalık ekonomisi için var güçleriyle çalıştılar
Ayvalık Hudut Kapısı’nın, Avrupa’ya açılan önemli bir noktası olduğunu vurgulayan Başkan Kantarcı, “Geçen yıl İzmir Başkonsolosu Argyro Papoulia ile görüşmelerimiz neticesinde odamız bünyesinde pasaport işlemleri 02 Nisan 2018 tarihinden itibaren VFS Global Şirketiyle başlatmış bulunuyoruz. Bu konuda şirketin yetkilisi Sertan Aslantürk’ün de desteğiyle odamız bünyesinde bir ofis oluşturduk. Bu ofiste de Avrupa’ya gitmek isteyen vatandaşlarımızın Schengen Vizeleri işlemlerinin yapılmasını sağlayacağız. Bu hizmetimizle birlikte Schengen vizesi için halkımız İzmir’e gidip günlerce uğraşmak zorunda kalmayacakları gibi, Schengen Vizesi çıkarmak isteyen binlerce vatandaş Ayvalık’a gelecek ve böylelikle de bu hizmeti verirken ilçemize de binlerce insanın bir günlük de olsa gelmesini sağlayacağız. Buda ilçemize ekonomik anlamda katkılar sağlamış olacaktır” diye konuştu.
ATO Yönetim Kurulu Başkanı Benhan İbrahim Kantarcı, 2014-2015-2016-2017 yıllarında Uluslar arası Ayvalık Zeytin Hasat Günleri gerçekleştirdiklerini ve bu organizasyonla da hem Ayvalık’ın ulusal ve uluslar arası boyutta tanıtımını yaptıkları gibi, ülke genelinde kişi başı zeytinyağı tüketimini de oldukça yüksek seviyelere çıkartmış olmaktan duyduğu memnuniyeti ifade etti.
Başkan Kantarcı konuşmasının son bölümünde ise Ayvalık’ın en büyük mahallesi olan Altınova’da Ayvalık Belediyesi ile birlikte Organize İhtisas Sanayi Bölgesi için ATO olarak çok ciddi ekonomik katkıda da bulunduklarını ve bu Organize Sanayi Sitesi’nin ilçedeki birçok işsize istihdam ve ekmek kapısı olacağını da sözlerine ekledi. SUAT SALGIN

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.