EGE GÜNDEM GAZETESİ

Ayvalık’ta CHP’li kadınlardan kadın oyuncuların sahneden indirilmesine sert tepki

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
Ayvalık’ta CHP’li kadınlardan kadın oyuncuların sahneden indirilmesine sert tepki
12 views
02 Nisan 2018 - 13:40
REKLAM ALANI

(300x250px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde; Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İlçe Kadın Kolları, TBMM’de düzenlenen 18 Mart Çanakkale anması etkinlikleri kapsamında sahnelenirken, Meclis Başkanlığı tarafından kadın oyuncuların sahneye çıkmasının engellenmesine sert tepki gösterildi.

Ayvalık Belediyesi’ne ait Boğaziçi Otel’de bir araya gelen CHP’li Kadınlar, düzenledikleri parti içi eğitimi öncesinde yaptıkları basın açıklamasıyla yaşanılan skandalı protesto etti.
CHP Ayvalık İlçe Başkanı Hüseyin Şalmanlı’nın yanı sıra ilçe yöneticilerinin yanı sıra Ayvalık Belediye Başkan Yardımcısı Gökay Bacan’ın da destek verdiği basın açıklamasını CHP İlçe Kadın Kolları Başkanı Tülin Çalışıcı okudu.
CHP Kadın Kolları Genel Başkanı Fatma Köse’nin öncüğünde Türkiye genelinde eş zamanlı yapıldığı öğrenilen açıklamada, “Kadına, laikliğe, özgürlüğe düşman bu zihniyeti kabul ttmiyoruz, sorumlular derhal istifa etsin” denildi.
Tülin Çalışıcı yaptığı açıklamada, “TBMM’de 18 Mart Çanakkale Anması için hazırlanan tiyatro gösterisinde rolleri olan kadın oyuncuların sahneye çıkması Meclis Başkanlığı tarafından engellendi. Günler öncesinden gece yarılarına kadar prova yapan kadınlar, gösteriye bir saat kala sahneye alınmadı. Atatürk’ün resimlerinin bile istenmediği oyunun süresi 12 dakikadan 4 dakikaya düştü, erkek oyuncular sahnede oyunu sergilerken, kadın oyuncular konukların arkasında merdivenlerin üzerinde bekletildi. 29 Mart günü gerçekleşen bu olay; kadın erkek eşitliği, kadın hakları ve laiklik adına kabul edilemez. Kadın oyunculara yönelik bu uygulama Anayasa’ya aykırıdır.” ifadelerini kullandı.
Başkan Çalışıcı açıklamasında, “Kadın ve erkeği bir arada görmek istemeyen zihniyet bilsin ki; biz sahnenin tozunu birbirine katan Afife Jale’nin torunlarıyız, sahneye bir kere çıktık bir daha inmeyiz. Biz Kadınlar Atatürk’ün kurucusu olduğu, kadınların seçme ve seçilme hakkını aldığı Millet Meclisi’nde uygulanan çağdışı bu kararı protesto ediyoruz, sorumlular derhal hesap versin” dedi.
Kadınların özgür, eşit ve ne zaman ne isterlerse onu yapabileceklerinin altını çizen CHP Ayvalık İlçe Kadın Kolları Başkanı Tülin Çalışıcı, “Kadınları karanlığa, evlere hapsetmenize izin vermeyeceğiz. Yaşamın her alanında; sahnede, sokakta, siyasette, bilimsel çalışmalarda her yerde varız ve var olmaya devam edeceğiz. Ortaçağ sizin olsun biz sahne ışıklarını seviyoruz. Biz kadınlar inmeyeceğimiz sahneden laiklik ve kadın düşmanlığı yapan tüm yetkilileri istifaya çağırıyoruz. Yasaklar Mücadelemizi Durduramaz, Yaşasın Kadınlar” ifadelerini kullandı. SUAT SALGIN

REKLAM ALANI

(728x90px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.