EGE GÜNDEM GAZETESİ

Saadet Partisi Edremit Teşkilatından Huzurevi Ziyareti

Saadet Partisi Edremit Teşkilatından Huzurevi Ziyareti
10 views
31 Mart 2018 - 0:05

Saadet Partisi Edremit İlçe Teşkilatı, Edremit Kızılay Huzurevindeki yaşlıları ziyaret ederek, onlarla sohbet etti ve ellerini öpüp, hayır dualarını istedi. Ziyarette; İlçe Başkanı Mehmet Önal, Eğitim Birim Başkanı Sinan Başaran, Medya ve Tanıtma Başkanı Abdullah Korkmaz ve İlçe Sekreteri Sabri Özcan da hazır bulundu.
İlçe Başkanı Mehmet Önal, burada yaptığı açıklamada şunları söyledi:

”Kültürümüzü ve değerlerimizi yarınlara taşımamızı sağlayan ve hayatımızın en kıymetli değerleri olan yaşlılarımız, geçmişin tecrübelerini günümüze aktararak geleceğe ışık tutan bir kaynaktır bizim için.

Toplumun ve ailenin temel direği olan yaşlılarımız için eskiden, aklı başında olan, iradesi elinde olan anlamındaki ‘ihtiyar’ kelimesi kullanılırdı. Bu kelime bizim kültürümüzde yaşlılarımıza verilen değerin açık bir göstergesidir. Kendi varlığımız ve çocuklarımızın geleceği ne kadar önemliyse, yaşlılarımız da en az o kadar önemlidir bizim için. Peygamber Efendimiz, gençleri yaşlılara saygı göstermeye teşvik etmiş ve; “Herhangi bir genç, yaşından dolayı bir ihtiyara saygı gösterirse, Allah da ihtiyarlığında ona hizmet edecek kimseler yaratır.” diyerek bu hususun önemini vurgulamıştır.

Yaşlılarımızın hayatlarının son evresini evlatlarının yanında, kendi yetiştiği ve bildiği ortamda, yakın çevresi içinde ilgi ve himaye görerek geçirmesi en güzeli olmakla birlikte, günümüzde çekirdek aile yapısının yaygınlaşması, evlenen çiftlerin başka bir yerde ikamet etmesi, yaşlıların bir taraftan genç aile üyelerinden ayrılmalarına yol açarken, diğer taraftan da barınmalarını önemli bir sorun haline getirmektedir. Devletimiz de bu nedenle, kendilerine bakamayacak durumda olan yaşlılarımızın mümkün olduğunca gelenek ve göreneklerimize uygun olarak kendi evlerinde, aile ortamlarında zamanlarını geçirmelerini sağlamaya, onların bakım ve ihtiyaçlarını kendi ailelerinin içinde karşılamaya yönelik çalışmalar yapmakta, bunun mümkün olmaması halinde ise yaşlılarımızı huzurevlerinde ve yaşlı bakım evlerinde ağırlamaktadır. En verimli çağlarını, bulunduğu topluma hizmetle geçirmiş bütün değerli büyüklerimize sağlıklı ve huzurlu ömürler diliyorum.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1