EGE GÜNDEM GAZETESİ

ÖĞRETMEN PERFORMANS SİSTEMİNE KARŞI SENDİKALARDAN ORTAK BİLDİRİ

ÖĞRETMEN PERFORMANS SİSTEMİNE KARŞI SENDİKALARDAN ORTAK BİLDİRİ
14 views
31 Mart 2018 - 0:05

Çeşitli konfederasyonların eğitim iş kollarında faaliyetlerini sürdüren TÜRK EĞİTİM-SEN BALIKESİR 2 NOLU ŞUBE , TEÇ-SEN, EĞİTİM-İŞ ve EĞİTİM-SEN sendikaları 29/03/2018 Perşembe günü Burhaniye Meydanı’nda bir araya gelerek Milli Eğitim Bakanlığı’nın uygulamaya geçirmek istediği Öğretmen Performans Sistemine karşı ortak basın açıklaması yaptı.
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğretmenlerin mesleki yeterliliklerini arttırmak için uygulanacağı iddia edilen performans değerlendirme sistemi eğitimin hiçbir sorununu çözemeyeceği gibi tam tersine yeni sorunların doğmasına sebep olacağı bildiride vurgulandı.
Eğitimin niteliği hiçbir bilimsel karşılığı olmayan performans değerlendirmesi ile değil, öğretmene değer vererek, velinin, öğrencinin ve toplumun gözünde öğretmenin mesleki saygınlığını arttırarak sağlanabileceği açıkken, öğretmeni her an ‘diken üstünde’ tutacak bu yöntem asla kabul edilemeyeceği söylendi.
Öğretmenlik mesleği; öğretmen yetiştirmedeki eksiklikler, atanma sorunları, çalışma koşulları, iş güvencesi açısından yaşanan kaygılar, yetersiz maaşlar nedeniyle giderek değersizleştirilmiştir. Öğretmenlik mesleğini daha da değersiz hale getirecek olan eğitimde performans değerlendirme uygulamasına karşı hiçbir ayrım gözetmeksizin bütün eğitim çalışanları ve sendikalar ortak mücadele yürütmelidir.
Öğretmenlerin ve tüm eğitim çalışanlarının hakları için farklı sendikalarda mücadele yürüten bizler, mesleğimizin geleceğini tehdit eden “performans değerlendirme” sistemine karşı birlikte mücadele etme ve bu uygulamayı durdurma yönünde ortak bir kararlılık içindeyiz. Bu nedenle kamuoyu oluşturmak için bir dizi etkinlik gerçekleştireceğiz. Tüm öğretmenlerimizi sendika ayrımı yapmaksızın çalışmalara katkı sunmaya ve haklarımız için birlikte mücadele etmeye davet ediyoruz. Birleşerek bu saldırıyı durduracağımıza inanıyoruz vurgusu yapıldı. Ayhan KURT

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1