EGE GÜNDEM GAZETESİ

KIRCI: GİRİŞİMCİ BÜROKRASİYLE DEĞİL İŞİYLE İLGİLENECEK

KIRCI: GİRİŞİMCİ BÜROKRASİYLE DEĞİL İŞİYLE İLGİLENECEK
9 views
31 Mart 2018 - 0:05

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi AK Parti Balıkesir Milletvekili Sema Kırcı, Türkiye’nin 2017 yılında kaydettiği yüzde 7,4’lük büyüme oranı ile G20 ülkeleri içinde en hızlı büyüyen ekonomi olduğunu, yatırım ortamının iyileştirilmesine yönelik paketlerle 2018 yılına da güçlü bir giriş yaptığını söyledi. Yatırım ortamının iyileştirilmesine dönük atılan yeni adımlarla girişimcinin bürokrasiyle değil işiyle ilgileneceğini söyledi.
G20 İÇİNDE EN HIZLI BÜYÜYEN EKONOMİYİZ
Türkiye’nin bütün kesimleriyle bütün sektörleriyle topyekûn olarak büyüdüğünü söyleyen Kırcı, “Uluslararası kuruluşların düşük tahminleri ekonomimize dair olumlu algıyı bozmaya yetmedi. 2017 yılındaki yüzde 7,4 büyüme ile dünya ekonomisinin %85’ini oluşturan G20 ülkeleri içinde en hızlı büyüyen ekonomiyiz, OECD ülkeleri içinde en hızlı büyüyen ikinci ülkeyiz. İhracatımız yüzde 10,2 arttı, 1 milyon yeni istihdam oluşturduk. Geçen yıl AB ve Avro Bölgesi ekonomileri ancak yüzde 2,4 büyüyebilmişken Türkiye yatırım ve ihracata dayalı topyekûn bir hızlı büyüme sürecindedir.AB’nin büyük ekonomilerindeki kamu borç stokunun milli gelire oranı %65-134 bandındayken Türkiye’de bu oran yüzde 30’un altındadır.” dedi.
TEK ADRES TİCARET SİCİL MÜDÜRLÜKLERİ
Yatırım ortamının iyileştirmek için ardı ardına açıkladıkları paketlerle 2018 yılına da güçlü bir giriş yaptıklarını söyleyen Kırcı “AK Parti olarak göreve geldiğimiz günden bu yana özel sektörün öncülüğünde bir büyüme modeli uyguluyoruz. Yeni hedefimiz iş yapma kolaylığı endekslerinde dünyada ilk 20’de yer almak. Bu noktada geçtiğimiz günlerde TBMM Genel Kurulu’nda kabul ettiğimiz ve Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından da onaylanan 7099 Sayılı “Yatırım Ortamının İyileştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ile 7101 Sayılı “İcra ve İflas Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun” büyük önem taşıyor. Eskiden şirket kurmak için bir sürü formalite söz konusuydu. Noteri, bankası, Ticaret Sicil Müdürlüğü, SGK’sı derken kapı kapı dolaşılırdı. Tüm bunların üzerine işe başlamak için bir de yoklama memuru beklenirdi. Son düzenleme ile Ticaret Sicil Müdürlükleri tek durak haline geliyor. Sabah şirket kurmaya karar veren girişimci aynı gün fatura kesebilecek. Eskiden 1 ayda kurulan şirket şimdi 1 saatte kurulacak, 2250 lira yerine 650 lira verilecek.” dedi.
İFLAS ERTELEME KALDIRILIYOR
İcra-iflas mevzuatında yapılan değişikliklerle şirketlerin batık hale gelmeden sıkıntı ortaya çıkar çıkmaz kurtarma anlaşmasına girebilmesine imkan sağladıklarını kaydeden Kırcı “Bunun için yeni konkordato uygulamasını getiriyoruz. Bugüne kadar iflasın eşiğine gelen şirketleri ekonomiye kazandırmak yıllar alıyor iflas erteleme sistemi suiistimal ediliyordu. Artık yıllar süren, alacaklıyı da mağdur eden sistem değişti. Azami 23 ay süren hızlı, adil ve alacaklıların da hakkını koruyan ve şirketin devamlılığını esas alan bir düzen geliyor. Her şeye rağmen şayet şirket kurtarılmamışsa mallarının bir bütün halinde satılarak ekonomik değerinin de korunmasını hedefliyoruz.” dedi.
YAPI RUHSATI TEK İMZA İLE ALINACAK
İnşaat izinleri ve tapu işlemlerinde yapılan değişiklikle inşaat sektörünü önemli ölçüde rahatlattıklarını söyleyen Kırcı “Ülkemizde yıllardır bürokrasinin dünyanın en büyük 2. inşaat sektörüne sahip olan Türkiye’nin çok gerisinde kaldığı söyleniyordu. İnşaat izin süreçlerinin zorluğundan ve uzunluğundan şikayet ediliyordu. İçerisinde belediye, tapu, SGK, vergi dairesi, su idaresi, ve itfaiyenin olduğu 18 prosedürü tamamlamak gerekiyordu. Bunlar da yetmiyor, yapı ruhsatı alırken form için 18 tane imza toplanıyordu. Yapı ruhsatı artık tek imza ile alınacak. Bundan böyle girişimci bürokrasiyle değil işiyle ilgilenecek. Yapı kullanım belgesi ve elektrik bağlanması işleminde de kolaylık yapıyoruz. Belediyeler elektronik ortamda bu sorgulamaları yapıp işlemi tamamlamış olacak. Yine ipotek işlemlerinin tapu müdürlüğü ile elektronik ortamda yapılmasını sağlıyoruz.” dedi.
BELEDİYELER TÜRKİYE’NİN HER YERİNDE AYNI KALİTEDE HİZMET VERECEK
E-Devlet ile vatandaşın devletle ilgili iş yapma oranının yüzde 57’ye çıktığının altını çizen Kırcı “Şimdi bu doğrultuda E- Belediye uygulamalarıyla belediyelerdeki işlemleri yeniden ele alıp kolaylaştırıyoruz. E-Belediyecilik sistemi sayesinde belediyelerdeki işlemler artık daha kolay ve sorunsuzca hallolacak. Tüm belediyeler tek bir platformla Türkiye’nin her yerinde aynı kalitede hizmet verecek.” dedi.
TEK PENCERE SİSTEMİYLE DÜNYA İLE TİCARET DAHA DA KOLAYLAŞIYOR
Dış ticaret işlemlerinin uzun yıllardır zor, pahalı, yavaş ve engellerle dolu bir süreç olarak bilindiğini belirten Kırcı “Gümrüklerde tümüyle kağıtsız ortama geçiliyor, dış ticarette işlemler kolaylaştırılıyor, süreçler kısaltılıyor, maliyetler düşürülüyor, şirketlerimizin dünyaya açılması tek pencere sistemiyle artık daha kolay hale geliyor. Gümrük müşavirlerinin müşterilerinden aldıkları ücrete bir sınır geliyor. Gümrüklerdeki personelin çalışma saatlerini yeniden düzenliyoruz. Mesai bitti, kapılar kapandı, bekleyin, dönemini bitiriyoruz.” dedi.
KOBİ’LERE BÜYÜK BİR FİNANSMAN İMKANI GELİYOR
Kapasite arttırmak isteyen istihdam yaratmak isteyen girişimci için finansmana erişimin çok önemli bir husus olduğunu söyleyen Kırcı “Eskiden bir işletme sahibi içinde milyonlarca liralık makine bulunan fabrikasının yalnızca binasını, arsasını ve araçlarını rehnedebiliyordu. Bundan sonra makine, üretim süreçleri, ham madde, yarı mamul, nihai ürün ve hatta alacaklarını darehnedebilecek. Böylelikle bu değerler işletme sermayesine dönüşecek, bu da KOBİ’ler için büyük bir finansman imkanı sağlayacak.” dedi.
KOBİ’LERİN TEKNOLOJİK DÖNÜŞÜMÜ UCUZLUYOR
İmalat sanayi ile ARGE, makine teçhizat alanlarına KDV imkanı getirdiklerini söyleyen Kırcı “Katma değer üreten sanayicimiz yatırım mallarından en önemlisi olan makineleri için %18 KDV ödüyordu, artık teknolojik yatırım yapan kapasite arttıran yatırımcıya KDV istisnası uygulanacak. Böylece çok daha ucuza KOBİ’lerin teknolojik dönüşümü sağlanmış olacak. Yatırım yapan istihdam yaratan girişimcimize ne kadar destek versek azdır, önlerini açmak en temel vazifemiz.” dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1