EGE GÜNDEM GAZETESİ

Sındırgı’da Tarih Yeniden Yazılıyor

Sındırgı’da Tarih Yeniden Yazılıyor
18 views
30 Mart 2018 - 10:35

Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde ilçenin güneye açılan kapısında tarihi yeniden yazacak çalışmaya hızlı bir başlangıç yapıldı. Sındırgı Akhisar arası yol yapım çalışmalarına başlandı.
1940’lı yıllarda yapılarak 80’li yıllara kadar İzmir – İstanbul yolu olarak kullanılan, kanlı virajları ve dinlenme tesisleri ile hafızalara kazınan Sındırgı – Akhisar karayolu 105 milyonluk dev bir yatırım ile yeniden yapılıyor. Yıllar önce projesi tamamlanan, Başbakan Binali Yıldırım’ın tersten geliş hikayesi ile hız kazanan ve geçtiğimiz yıl tek etapta ihaleye çıkarılan yol yapım çalışmalarına müteahhit firma da hızlı bir başlangıç yaptı. 60’a yakın iş makinesi ile yol yapım çalışmalarına başlandı.
53 km’lik yol üzerinde bulunan Kertil’in kanlı virajları da tarihe karışarak. 3 tırmanma şeritli ve güvenlik önlemleri arttırılacak yol çalışmalarının tamamlanması ile birlikte yolun 10 km daha kısalması hedefleniyor.
Vatandaşların özlemle beklediği Sındırgı – Akhisar karayolu termal turizm ile gelişmekte olan Sındırgı ilçesinin güneye açılan kapısını oluşturuyor. Yolun kullanışlı hale gelmesi ve dış pazara ulaşımın kolaylaşması da ilçe halkına önemli ölçüde katkı sağlayacak. Yol aynı zamanda Kütahya – Simav – Bigadiç bölgelerinden İzmir’e ulaşıma da katkı sağlayacak.
İlçenin kaderini değiştirecek projelere imza atan Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş yol çalışmalarını yerinde inceleyerek “ Rabbime şükürler olsun. İlçemizin kaderini değiştirecek, vatandaşlarımızın yaşamını kolaylaştıracak, kaybedilen değerleri geri kazandıracak çalışmaları bir bir hayata geçirmeye devam ediyoruz. Vatandaşlarımızın en büyük hayallerinden biri olan ve kimsenin yapılmasına ihtimal vermediği Sındırgı – Akhisar yolunda çalışmalar başladı. Bizler için gerçekten gurur verici bir hadise. Hikâyesi olan yolda yeni bir hikâye ile başlangıç yapıldı. Uzun uğraşlar sonucunda projesi tamamlanan bir türlü ihaleye çıkarılamayan yolun kaderi Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım’ın ilçemizi ziyareti ile değişti. O zaman bakan olan başbakanımızın yol bozukmuş deyip ilçemize Balıkesir üzerinden gelmesi ile kendisine yönelttiğimiz “ Sayın bakanım siz bu yola bir gün katlanamıyorsunuz ama bu vatandaşlar 70 yıldan beri katlanıyor.” Cevabı ile vatandaşlarımız açısından bu yolun önemini vurgulamıştık. Kendileri de sağ olsun o zaman verdikleri sözü tutarak yolun ihalesinin gerçekleştirilmesini sağladı. Nihayetinde yol çalışmaları gecikmeli olsa da başladı. Şu an ilçemizde 6 ayrı müteahhit firma ile farklı noktalarda çalışmalar hızla devam ediyor. AK Parti hükümetinin Türkiye’de hizmet anlayışını değiştirmesi ve ülkemizi daha güçlü bir hale getirmesi ile hizmet yağmuru devam ediyor. Teşkilatımız, milletvekillerimiz, bakanlarımızın desteği ile devlet yatırımlarını ilçemize kazandırmaya devam ediyoruz. 2004 yılında da AK Parti hükümetimizin Balıkesir’deki ilk yol yatırımı da Sındırgı – Bigadiç arası ile ilçemize kazandırmıştık. Başta Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, başbakanımıza, milletvekillerimize, ilçe teşkilatımıza, bu zamana kadar emek harcayan, destek veren herkese teşekkür ediyorum. Hizmet aşkımız hiç bitmeyecek. “ dedi.
Yol çalışmalarının tamamlanması ile birlikte yol boyunca ağaçlandırma çalışmalarının da yapılacağı belirtildi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1