EGE GÜNDEM GAZETESİ

Çocuk istismarları için imza kampanyası düzenlediler

Çocuk istismarları için imza kampanyası düzenlediler
22 views
23 Mart 2018 - 8:43

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde; Emek Partisi Balıkesir İl Başkanlığı tarafından son günlerde ülke gündemini meşgul eden çocuk istismarlarının önüne geçilmesi için bir imza kampanyası gerçekleştirildi.

Ayvalık’ın araç trafiğine kapalı Talatpaşa Caddesi’nde gerçekleştirilen imza kampanyasına vatandaşlarında yoğun destek verdikleri gözlendi.
Emek Partisi İlçe Başkanı Musa Metin ve ilçe yöneticilerinin yanı sıra İl yöneticisi Cemil Tosunoğlu’nun öncülüğünde kurulan stantta kısa sürede 2 bin civarında imza toplandı.
“Bu imza bugün için, bu imza gelecek için” sloganıyla gerçekleşen kampanya kapsamında toplanılan imzaların Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na gönderileceği öğrenildi.
Kampanya ile ilgili yapılan açıklamada, “Her geçen gün çevremizde çocuklara uygulanan istismarın artışına tanık oluyoruz. Verilere göre yılda ortalama 8 bin çocuk cinsel olarak istismar ediliyor. Bu konuyla ilgili açılan dava sayısı son 10 yılda yaklaşık 3 kat arttı. Bizler bu tabloyu oluşturan tüm nedenlerin araştırılarak çözüme ilişkin somut adımlar atılmadan, çocukları koruyan, onların gelişimi ve eğitimi başta olmak üzere geleceğini güvence altına alan yasal, idari ve kurumsal düzenlemeler olmadan değişimin mümkün olmayacağını biliyoruz.
Bu çerçevede; Doğduğu andan itibaren çocuk birey olarak kabul edilmeli ve başta eğitim olmak üzere tüm politikalar çocukların güçlendirilmesini ve kendilerini ifade eden bireylere dönüştürülmesini sağlayacak şekilde düzenlenmelidir.
Eğitimin parasız, ulaşılabilir ve nitelikli olması sağlanmalı, çocuklar çeşitli vasıflarda ya da adlarla faaliyet yürüten yurtlara, okullara ve sıbyan mekteplerine mahkûm edilmemelidir.
Müfredat her çocuğun yaşına uygun cinsel eğitim verilmek üzere yeniden düzenlenmelidir.
Evlenme yaşı 18 olarak korunmalı ve 18 yaş öncesi hakim-veli izni ile evlenmeye olanak sağlayan kanun maddesi kaldırılmalıdır.
18 yaşın altındaki her birey çocuk kabul edildiğinden cinsel istismar bakımından yaş ayrımı yapılmadan sanıkların cezalandırılması sağlanmalı, çocuğa yönelik cinsel istismar suçlarında iyi hal indirimi kaldırılmalıdır.
Eğitim, sağlık, yargı ve kolluk görevlilerine zorunlu özel eğitim programları uygulanmalı, mağdurun mağduriyetini artıracak uygulamalara fırsat tanımayacak düzenlemeler getirilmelidir.
Cinsel istismarın önlenmesi ve mağduriyetin etkilerinin azaltılması açısından yaygın, ulaşılabilir ve mağdurun korunmasını ve güçlendirilmesini sağlayacak merkezler açılmalıdır” gibi talepleri yer aldığı gözlendi. SUAT SALGIN

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1