EGE GÜNDEM GAZETESİ

Ayvalık’ta ADD’den şeker fabrikalarının özelleştirilmemesi için imza kampanyası

Ayvalık’ta ADD’den şeker fabrikalarının özelleştirilmemesi için imza kampanyası
25 views
23 Mart 2018 - 8:40

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, Atatürkçü Düşünce Derneği Şubesi tarafından devletin bünyesindeki şeker fabrikalarının özelleştirilmemesi için bir imza kampanyası düzenlendi.

“Şeker Fabrikaları Cumhuriyetin Kaleleridir. Satılamaz. Teslim Edilemez” sloganıyla, ilçenin araç trafiğine kapalı Talatpaşa Caddesi’nde düzenlenen imza kampanyasına vatandaşların son derece yoğun ilgi göstermesi ise dikkatlerden kaçmadı.
ADD Ayvalık Şube Başkanı Ahmet Üzgeç’in yanı sıra ADD şube yöneticilerinin öncülüğünde gerçekleşen imza kampanyası ile ilgili muhabirimize açıklamada; Özelleştirme adı altında Cumhuriyetin ekonomik kazanımlarını yok eden AKP iktidarı, bukez, 14 şeker fabrikasını feda ediyor. 3 Nisan ile 18 Nisan 2018 tarihleri arasında yapılacak. 3 gurup ihale ile tarımsal sanayinin can damarı ile şeker pancarı üretiminin hayat damarları koparılırken, GDO’lu tatlandırıcı üreten emperyalist şirketlerin önü açılıyor” dedi.
Türkiye’nin bu girişime karşı; çiftçisiyle, işçisiyle, sendikasıyla, kamyon şoförü ile tüketicisi ile siyasi partileri ile demokratik kitle örgütleri ile ayakta ve direnmeye kararlı olduğunun altını çizen Ahmet Üzgeç, “Şeker fabrikaları Türkiye Cumhuriyetinin yol göstericisi Altı Ok’un Devletçilik ilkesinin en güzel ve ilk hayata geçirilen adımlarından biridir. 17 Şubat 1923 günü açılan İzmir İktisat Kongresinde görüşülüp karara bağlanan ekonomik bağımsızlığı da elde etme kararlılığı ve hedefi doğrultusunda, bir yanda özel sektör, diğer yanda kamu girişiminin yarıştığı, birinin gücünün tükendiği noktada diğerinin yardıma koştuğu örnek bir girişimdir. Uşak’ta Nuri Şeker öncülüğünde başlatılan şeker fabrikası ile Alpullu’da devletin başlattığı şeker fabrikaları yaklaşık aynı zamanda bitirilmişi ülkenin en acil gereksinimlerinden biri karşılanırken şeker pancarı tarımında da ilk planlı adımlar atılmıştır. Şeker fabrikaları, tüm ülke coğrafyasına yayılacak şekilde planlanmış ve hayata geçirilmiştir. Pancar bitkisinin özellikleri nedeni ile yüksek rakımlı yerlerde de yetiştirilmeye başlanmış, bu yolla kırsal kesimden kentlere, Doğu’dan Batıya göç engellenmiştir. Zaman içinde dışarıdan şeker alan ülke, yerini dışarıya şeker satan ülke haline gelmiştir” ifadelerini kullandı.
Şeker fabrikalarının aynı zamanda kurulu olduğu kentlerde sosyal ve kültürel hayatı geliştirmiş, yöneticisi ve işçisine vazife evi, sosyal konut, sosyal alanlar, spor tesisleri oluşturduğuna işaret eden Üzgeç, “Türkiye 12 Eylül darbesi sonrasında Cumhuriyet kazanımlarına karşı ağır bir saldırı ile karşılaşmış, siyasal, sosyal, kültürel ve hukuk alanındaki saldırılar ekonomik kazanımlara saldırıya da dönüşmüş ve özelleştirme politikaları tek taraflı propaganda ile benimsetilmeye çalışılmıştır. ‘Liberalleşme-küreselleşme’ diye yutturulan bu politikaların hedefinde gıda sektörü başta olmak üzere üreticiler, ‘milletin efendisi’ köylü yer almıştır. Batı ülkelerinde devlet desteklemesi ile üretimini artıran tarım sektörü, artan stoklarını tüketmek için yollar ararken çözümü az gelişmiş ülkelerin tarım ve tarımsal sanayini çökertmede bulmuş, bu nedenle tarıma ve hayvancılığa desteğin kaldırılmasının propagandası yoğunlaştırılmıştır. Şeker fabrikalarının özelleştirilmesinin arkasında emperyalist tekellerin 20 yıla varan kararlı ve hain mücadelesi vardır.” dedi.
Söz konusu özelleştirmeyle, emperyalizme verilen sözler yerine getirildiğini savunan ADD Ayvalık Şube Başkanı Ahmet Üzgeç, “Şimdi özelleştirilmek istenen şeker fabrikaları konuta, AVM’lere dönüştürülecek, üretim merkezlerinin yerini tüketim tapınakları alacaktır. Ülkede yıkıma uğrayan şeker sektörünün yerini ise GDO’lu tatlandırıcılar alarak Türk halkı doğacak hastalıklarla ilaç tekellerinin insafına terk edilecektir. Türk halkı bu yıkıma izin vermeyecektir. İşçisiyle, sendikasıyla, çalışanlarının aileleri ile pancar üreticisiyle, tüketicisiyle, siyasal partisiyle, demokratik kitle örgütüyle direnecek ve Cumhuriyetin bu ilk ekonomik kalelerini emperyalizmin insafına terk etmeyecektir” diye konuştu.
Öte yandan toplanılan imzaların Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Merkezi aracılığıyla, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne gönderileceği öğrenildi. SUAT SALGIN

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1