EGE GÜNDEM GAZETESİ

Şehadetinin 96. Yılında Makbule Efe Anıldı

Şehadetinin 96. Yılında Makbule Efe Anıldı
14 views
20 Mart 2018 - 11:35

Kuva-yi Milliye kahramanların Gördes’ li Şehit Makbule Efe’nin Şehadetinin 96. Yılında Balıkesir’in Sındırgı ilçesi Eğridere mahallesinde bulunan kabri başında anma töreni gerçekleştirildi.
Sındırgı Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen programa ilçe kaymakamı Altuğ Çağlar, Sındırgı Belediye başkanı Ekrem Yavaş, AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Atla, Sındırgı ve Gördes ilçe protokolü, Türkiye Yörük Türkmen Federasyonu üyeleri ve vatandaşlar katıldı.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı, Kuran’ı kerim tilaveti ile başlayan programda tüm şehitler için eller semaya açıldı. Protokol konuşmaları sonrasında Kuva- yi Milliye Kahramanları Şehid Makbule Efe ve İbrahim Ethem Akıncı canlandırıldı. Program sonunda Eğridere mahalle sakinleri tarafından lokma ikramı gerçekleştirildi.
Sındırgı’dan Afrin’e Asker Selamı
Şehid Makbule Efe anma programı sonrasında katılımcıların hepsi asker selamıyla şehitler ve Afrin Zeytin Dalı Operasyonunda görev yapan askere destek için saygı duruşunda bulundular.
Sındırgı Belediye başkanı Ekrem Yavaş “ Bu topraklar Kuva-yi Milliye’nin doğduğu topraklar. Efelerin diyarı. Düğünlerimizde efeler gibi herkes tek tek oynasa da, söz konusu vatan, söz konusu bayrak oldu mu kol kola girmeyi, omuz omuza vererek mücadele etmeyi her zaman bilmiştir. Kurtuluş Savaşında, Çanakkaledeki ruh bugün Afrin’de yeniden canlanmıştır. Hangi şer odakları bu ülke üzerinde oyun oynamaya kalkışırsa kalkışsın bu milletin birliğini, bütünlüğünü asla bozamayacaktır. Vatanımız için, bayrağımız için canımızı vermeye hazırız. Bugün de daha yeni evli iken Kurtuluş mücadelesinde bende varım diyerek göğsünü siper etmiş, genç yaşta şehit düşmüş Kuva-yi Milliye kahramanı Mücahit Makbule Efe’yi mezarı başında andık. Programa katılan tüm vatandaşlarımıza ,Gördes ilçesinden gelen tüm misafirlerimize ve Türkiye Yörük Türkmen Federasyonu Başkanlığı adına katılan tüm katılımcılara teşekkür ediyorum. Tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyor, gazilerimize acil şifalar diliyorum. Kalbimizle, dualarımızla her zaman Mehmetçiğimizin yanındayız.” Dedi.
Sındırgı kaymakam vekili Altuğ Çağlar ise “ Bu zor dönemde canla başla mücadele eden ve bu bayrak uğruna, canlarını seve seve ortaya koyan Afrin’ deki kardeşlerimize selam olsun. Yörükler Dünyanın neresine giderseniz gidin mertliğin, dürüstlüğün, güvenin, arkadaşlığın sembolüdür. Bizler Makbule Efeyi, İbrahim Ethemleri geç öğrendik. Bizler de gelecek nesillerimize bu kahramanları çok iyi anlatmalıyız. Geçmişimizi iyi öğretmeliyiz ki, geleceğimize sahip çıkalım. Bugün güzel bir organizasyonda bir araya geldik. Belediyemize ve tüm katılımcılara teşekkür ediyorum. Şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimize acil şifalar diliyorum. Sındırgı’nın dağlarından tüm Türk Dünyasına selamlarımı iletiyorum.” Dedi.
Yörükler Sındırgı’da Buluştu
Düzenlenen anma programı sonrasında Türkiye Türk Dünyası Yörük Türkmen Birliği ve Bacıbeyler Teşkilatı üyeleri Sındırgı Belediyesi toplantı salonunda toplandı. Makbule Efe’nin hayatı detaylı olarak anlatıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1