EGE GÜNDEM GAZETESİ

EDREMİTLİ, TARİHİNE SAHİP ÇIK!…

EDREMİTLİ, TARİHİNE SAHİP ÇIK!…
ENVER DOLGUN
ENVER DOLGUN( enverdolgun@gmail.com )
523 views
20 Mart 2018 - 11:54

18 Mart Çanakkale Zaferi Kutlama ve Şehitler Haftası nedeniyle 103 yıl önce Çanakkale Deniz Savaşlarına son verdiren Edremitlileri tanıtmaya çalışacağım. ‘9. uncu Edremit Tayyaresi’ ve Edremitli Topçu Onbaşı Kocaseyit’in nasıl tarihe yön verdiler. Kocaseyit’i Havran ilçe olunca sahiplendi ve Edremitliler ‘9. uncu Edremit Tayyaresi’ne sahip çıkamadı.
24 Şubat 1913 tarihinde Altınolukta düşen İstanbul – Kahire Seferini yapan Osmanlının “Ertuğrul Tayyaresi” yerine Edremit halkı 1914 yılında Blerout marka bir Tayyare alıp Osmanlı İmparatorluğuna hediye etti. Türkiye Cumhuriyeti Türk Tayyare Cemiyetine de 7 adet olmak üzere toplam 8 adet tayyare hediye edilir. Bu olay Osmanlı ve Cumhuriyet tarihinde bir ilktir ve ilçeler arasında bir Türkiye rekorudur.
Edremitlilerin bu bağış rekoru Türkiye’de birçok ilklere imza atmıştır.
“9. EDREMİT TAYYARESİ” TARİH YAZDI
Altınolukta düşen tayyare Yeşilköy’e götürülerek tekrar toplanan “Ertuğrul Tayyaresi” Çanakkale Savaşlarına katılır. Bu tayyareye” 9. Edremit Tayyaresi” diye adlandırıyorum. 9. uncu Edremit Tayyaresi pilotu Cemal Efendi 7 Mart 1915 sabahı saat 07.00’de rutin keşif uçuşlarından birine çıkar ve Boğaz’ı dikkatle tarar. Daha önce boğaza döşenen Türk mayın hatlarından bir tek iz bile bulamaz.
Çanakkale’ye iniş yapıp, Çanakkale Müstahkem Mevkii Komutanı Atatürk’ün de Harbiye’den hocası olan Orgeneral Cevad Paşa’ya (Çobanlı) tarihi raporunu verir.
1) Düşman boğazdaki tüm Alman mayınlarının temizlediğini
2) düşman gemilerin “Hücum emri” bekledikleri raporunu verir.
Verilen rapor üzerine 7 Mart 1915 gecesi Nusret Mayın gemisi Çanakkale Savaşına sona erdiren ve Osmanlının elinde kalan büyük ve hantal olan son 26 adet Osmanlı Mayınlarını boğaza döşer.
İKİ EDREMİTLİ SAVAŞIN KADERİNİ DEĞİŞTİRDİ
Çanakkale Deniz Savaşına son verdiren ‘9. Edremit Tayyaresi’ ve Topçu Onbaşı Kocaseyit Çanakkale Deniz Savaşını sona erdirdi.
7 Mart 1914 tarihinden sonra boğazda bulunan Türk Topçuları 10 gün gece ve gündüz hiçbir düşman gemisini boğaza yaklaştırmaz.
18 Mart 1914 günü İngiliz ve Fransız gemileri mayınların toplandığından emin bir şekilde boğaza çok rahat bir şekilde girerler. (Tarih kitaplarında Edremitli olarak geçen) Havran’ın Kahramanı Topçu Onbaşı Kocaseyit’in 276 Kg.’ lık top mermisini tek başına sırtlayarak topun namlusuna yerleştirip, ateşleyerek İngiliz’lerin en büyük OCEAN adlı zırhlısını vurup, batırması ile Çanakkale Deniz Savaşının sonunu getirir. İngiliz ve Fransız gemileri 18 Mart 1918 tarihinde artık Çanakkale Boğazını geçemeyeceklerini anlayarak geri dönerler.

Kaybedilmek üzere olan Çanakkale Deniz Savaşını kazandıran iki Edremitli, Havran’lı Kocaseyit ile 9. uncu Edremit Tayyaresi Çarlık Rusya’sının da çökmesine neden olur ve bir devri kapatıp yeni bir devri açıyordu. 18 Mart Çanakkale Zaferi Kutlama ve Şehitler Haftası nedeniyle şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1