EGE GÜNDEM GAZETESİ

Ayvalık’ta Tıp Bayramı sönük geçti

Ayvalık’ta Tıp Bayramı sönük geçti
17 views
15 Mart 2018 - 10:40

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde; 14 Mart Tıp Bayramı sessiz sakin koşullarda kutlandı.

Ayvalık’ta; ilçe merkezindeki Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Atatürk anıtı önünde gerçekleşen etkinlikte; Balıkesir Tabip Odası Ayvalık Temsilcisi Dr. Neşe Zengin günün anlam ve önemine ilişkin açıklamalarda bulundu.
Ayvalık İlçe Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Onur Koçak’ın yanı sıra CHP Ayvalık İlçe Başkanı Hüseyin Şalmanlı ve yönetim kurulu üyeleri, ÇYDD Ayvalık Şube Başkanı Nuray Özer, sağlıkçılar ve vatandaşlar hazır bulundu.
Saygu duruşu ve İstiklal Marşı’nın bir ağızdan seslendirilmesinin ardından Balıkesir Tabip Odası Ayvalık Temsilcisi Dr. Neşe Zengin yaptığı açıklamada, 14 Mart Tıp Bayramı’nın sağlıkta farkındalık oluşturulan, sağlıktaki sorunların ve sağlıkçıların sorunlarının konuşulduğu, çözüm üretilmesinin beklendiği bir gün olduğunu söyledi.
Tıp Bayramı’nın geçmişinin son derece anlamlı olduğunun altını çizen Dr. Neşe Zengin, “Vatanı kurtarmak uğruna verilen Millî Mücadele yıllarında, Tıbbiyeli Hikmet önderliğinde, hocaların da katılımıyla, 14 Mart 1919’da, İstanbul’un işgalini protesto, ilk kutlama olmuş ve bu olay, Tıp Mensuplarının Yurt Savunma Hareketi olarak anılmıştır. Günümüze gelince, sağlık, halen, hizmeti alan ve veren açısından çözüm bekleyen pek çok sorunun bulunduğu bir sektördür. Sağlıklı olmak, fiziksel ve ruhsal açıdan tam bir iyilik halidir. Sağlıklı birey bir toplumun huzuru, refahı ve gelişmesi için öncelikli koşuldur.” dedi.
Sağlığın; hizmeti alan için, kolay ulaşılabilir olması gerektiğini kaydeden Dr. Neşe Zengin, “Yeterli insan gücü, bina ve donanım ile koruyucu sağlık hizmetlerinin öncelikli olduğu şekilde sunulmalıdır. Bu imkânlar ülkemizin en ücra köşelerine kadar götürülebilmelidir. Ve en önemlisi tüm bu hizmetler, sosyal devlet anlayışı gereği parasız olmalıdır. Bireye sağlık hizmeti sunan sağlık çalışanlarının da; malî, özlük ve sosyal haklarının, çalışma saat ve koşullarının iyi olması zorunludur. Çünkü ekip olarak ve ekip ruhuyla uğraşımız, hata kabul etmeyen insan hayatıdır. Ülkemizde hasta başına düşen sağlık çalışanı sayısı, halen istenilen düzeyde değildir. Performans sistemi ve Hastaneleri, aile hekimliği merkezlerini işletme, hastayı müşteri gören anlayış nedeniyle hastaya ayrılan süre yetersizdir. Koruyucu sağlık hizmetleri, Nusret Fişek hocamızın emekleriyle yapılan sosyalizasyon kanunu kapsamındaki sağlık ocaklarının kapatılması ile geri planda kalmıştır.” ifadelerini kullandı.

Hekime Şiddete tepki gösterdi
Hekimler arasındaki rekabet ve sağlık çalışanlarının sendika ve odalara üyeliklerine müdahaleler ile atanamama veya atanmada gecikmeler, sorunların çözümünde bir araya gelinmesine engel olmakta ve hizmetin sunumundaki sorunları çözümsüz bırakmakta olduğunu savunan Dr. Zengin, “Bir diğer çok önemli sorun da, sağlık çalışanlarına karşı uygulanan ve yine çözümsüz kalan, üzüntüyle kınadığımız şiddettir. Bütün bu olumsuzluklar nedeniyle hayatına son veren, hayatını kaybeden bütün sağlık emekçisi arkadaşlarımızı saygıyla anıyorum. Bizler insan hayatını korumak ve kurtarmak için yemin etmiş, zaman, mekân gözetmeden, fedakârca hizmeti şiar edinmiş sağlık çalışanları, yetkililerden, sorunlarımızın dinlenmesini ve çözüm getirilmesini, hak ettiğimiz saygıyı görmeyi, emeğimizin karşılığının layıkıyla verilmesini, insanca çalışma koşullarının sağlanmasını; daha sağlıklı, mutlu ve huzurlu bir toplum yaratabilmek adına, talep ediyoruz. Sağlık emekçisi tüm arkadaşlarımızın gününü kutluyor sevgi ve saygılarımı sunuyorum” diye konuştu.

Ayvalık İlçe Sağlık Müdürü Koçak da sağlıkçıların bu önemli gününü kutladı
Balıkesir Tabip Odası Ayvalık Temsilcisi Dr. Neşe Zengin’in açıklamasının ardından, muhabirimizin sorularını yanıtlatan Ayvalık İlçe Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Uğur Koçak, tüm sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutlayarak, “Bakanlığımız ve sağlık çalışanlarımız olarak uyum içinde, hastalarımıza sağlık hizmetlerimizi sunmaya devam ediyoruz. Bu konuda yürekten ve can-ı gönülden çalışan tüm sağlık çalışanlarımız, doktorlarımız, ebelerimiz, hemşirelerimiz, yardımcı sağlık personellerimiz, kısacası tüm çalışma arkadaşlarımın tıp bayramını kutluyorum” ifadelerini kullandı.
Ayvalık’ta; 14 Mart Tıp Bayramı etkinlikleri, Dr. Neşe Zengin’in öncülüğünde bir grup sağlık çalışanının Atatürk anıtına karanfiller sunmasıyla sona erdi. SUAT SALGIN

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1