EGE GÜNDEM GAZETESİ

Ayvalık’ta eğitim Sanat 10´la Yükselecek

Ayvalık’ta eğitim Sanat 10´la Yükselecek
13 views
15 Mart 2018 - 10:39

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde; İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yeni projelerinden biri olan “Sanat 10’la Yükselecek” projesi imzalana protokol ile resmen hayata geçirilmeye başlandı.

Başlangıç olarak İmam Hatip Ortaokulu, Cumhuriyet Ortaokulu, Gazi Ortaokulu ve Ali Çetinkaya Ortaokulu öğrencilerinin dahil olacağı projenin yürütücülüğü ise Sebahat Cihan Şişman Güzel Sanatlar Lisesi tarafından yapılacağı öğrenildi.
Bu kapsamda; Sebahat Cihan Şişman Güzel Sanatlar Lisesi’nde gerçekleşen imza protokol töreninde; Ayvalık Kaymakamı Gökhan Görgülüarslan, Ayvalık Belediye Başkan Yardımcısı Gökay Bacan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Güner Bahadır, İlçe Emniyet Müdürü Fikret Bakır, Ayvalık Kaymakamlık SYDV Sorumlusu Ebru Güngör Gezen, Hayırsever İş Adamı Cihan Şişman, eşi Sebahat Şişman, öğretmenler ve öğrenciler hazır bulundu.
Sebahat-Cihan Şişman Güzel Sanatlar Lisesi öğrencilerinin mini konseriyle başlayan protokol imza töreninde, Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı’nın öncülüğünde il genelinde sürdürülen Bengi Projesi kapsamında 20 dakikalık da kitap okuma etkinliği gerçekleştirildi.
İmza töreni öncesinde konuşan Ayvalık İlçe Milli Eğitim Müdürü Güner Bahadır, projenin genel çerçevesi ve uygulama esasları hakkında katılımcılara slayt gösterimi ile bilgilendirmelerde bulundu.
Sebahat Cihan Şişman Güzel Sanatlar Lisesinde; sanat dallarının 14 branşında açılan kurslardı hatırlatan İlçe Milli Eğitim Müdürü Bahadır, hazırladıkları Sanat 10’ la Yükselecek Projesi’nin Balıkesir Valiliği tarafından il genelinde sürdürülen Balıkesir’de Eğitimin Niteliğini Geliştirme ve İzleme (BENGİ) Projesi’nin en önemli ayaklarından biri olacağını belirtti.
Ayvalık Kaymakamı Gökhan Görgülüaslan’ın da hazırladıkları Sanat 10’la Yükselecek Projesi’nin fikir babası olduğunu açıklayan İlçe Milli Eğitim Müdürü Güner Bahadır, “Sayın Kaymakamımız bizlere sporla ilgili yapmış olduğumuz ‘Yetenek 10’la Gelecek’ Projesi dışında sadece Ayvalık’a has olan ve sadece bizim ilçemizde gerçekleştirmeye başlayacağımız, Balıkesir’imizin diğer ilçelerine de akın akın yayılmasını beklediğimiz ‘Sanat 10’la Yükselecek’ projemizin sanat ayağını gerçekleştirmek için bu çalışmamız güzel bir örnekti. Bunun için de müzik ve resim alanlarında branş öğretmenlerimizle hazırladığımız bu projemizin bugün imzalarını attıktan sonra çalışmalarımıza hızlı bir şekilde başlayarak ilçemizdeki öğrencilerimizin eğitimlerine sanatla da katkı sağlamayı hedefliyoruz.” dedi.
Ayvalık İlçe Milli Eğitim Müdürü Güner Bahadır, projenin paydaşlarının; Ayvalık Kaymakamlığı, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, Ayvalık Belediyesi, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, İlçe Sosyal Hizmet Merkezi Müdürlüğü ve hayırseverlerden oluştuğunu da sözlerine ekledi.

KAYMAKAM GÖRGÜLÜASLAN, “BU ÇALIŞMANIN ÖĞRENCİLERİMİZE SON DERECE FAYDALI OLACAĞINA İNANIYORUM”
Güner Bahadır’ın konuşmasının ardından; Ayvalık Kaymakamı Gökhan Görgülüaslan’ın öncülüğünde proje paydaşları olan kurumlar arasında projenin protokolü imzalandı.
İmza töreninin ardından konuşan Ayvalık Kaymakamı Gökhan Görgülüaslan, Ayvalık’ın eğitim alanında çok ciddi çalışmalara imza atmasından duyduğu memnuniyeti ifade etti.
İlçedeki öğrencilerin daha iyi koşullarda eğitim görebilmelerine yönelik bu tür etkinliklerin; öğrencilerin gelecekte topluma, ailelerine daha faydalı olabilmelerinin önünü açabileceğine inandığını ifade eden Kaymakam Görgülüaslan, “İlçe Milli Eğitim Müdürü kardeşim konuşmasında bu projenin benim tarafımdan projenin ortaya atıldığını söylemişti ama bana göre bu projenin asıl sahibi kendisidir. Milli Eğitim Camiasıdır. Bu yüzden de ben İlçe Milli Eğitim Müdürümüze ve ekip arkadaşlarına teşekkür ediyorum. Çünkü bu projenin arkasında çok ciddi bir emek var. Bu çalışmanın öğrencilerimize son derece faydalı olacağına inanıyorum.” dedi.
İnsanoğlunun 3 ayrı noktası olduğunu kaydeden Kaymakam Görgülüaslan, “Zihinsel gelişimini sağlayabilmek adına beynine, bedensel gelişimine ve pek tabiki ruhuna dokunmak gerekir. Bu üçü bir arada olmazsa eğitimin ben istediğimiz donanıma ve kıvama sahip olacağına inanmıyorum. O nedenle burada sayın valimizin başkanlığında süren bir çalışma var. Bu çalışmayı bir çok yerde göremezsiniz. Balıkesir özelinde gerçekleştirilen bir çalışma bu. Pek tabiki bu aslında Türk Eğitim Mevzuatı’nın da istediği bir çalışmadır ama şu veya bu sebepten dolayı biz kurumlar bunları gerçekleştirme noktasında zaman zaman ihmallere düşüyoruz. Ama tüm bunların aksine Balıkesir’de BENGİ Projesi adında o burada bir pota içerisinde eritilmiş ve bir düzey içerisine oturtulmuş, bir gayret içerisinde sürdürülüyor. Bununla beraber bizlerde çocuklarımızın gönüllerine, ruhlarına dokunmak istedik. Eğitimin böylece tamamlanabildiğini ver her birinin ihtiyacı olan erdemli insanlar oluşturabilme noktasında Ayvalık’taki Sanat 10’la Yükselecek Projesi’nin çok büyük bir adım olduğunu düşünüyorum” diye konuştu. SUAT SALGIN

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1