EGE GÜNDEM GAZETESİ

“SUSUZ HAYIR ÇEŞMESİ” OLURMU?

“SUSUZ HAYIR ÇEŞMESİ” OLURMU?
33 views
14 Mart 2018 - 11:47

Edremit ilçesine bağlı Akçay Mahallesinde suları kesilen Hayır Çeşmesi ve sebillerin akmamasına ve bazı çeşmelerin yıkılmasına esnaf ve halkın tepkisi çok büyük oldu. Akçaylılar soruyor, “susuz hayır çeşmesi olur mu?

Edremit Körfezinin Bin Pınarlı Kazdağları’nın eteklerinde yer alan Edremit ilçesine bağlı “Sevgi ve Su Beldesi Akçay” diye dünyaya tanıtılan Türkiye’nin “İlk Turizm Beldesi Akçay’ın çeşmelerinin bazılarının yıkılarak yok edilmesine ve bazı çeşmelerin ise “Körtıpa” takılması ve sularının kesilmesine tepkiler arttı.

Kışın 25 bin civarı nüfusu barındıran, yazın ise 250 bine yaklaşan nüfus ile önemli bir turizm merkezi olan Akçay’da ki çeşmelerin mermer ve kesme taşlar yanı sıra Selçuklu ve Osmanlı dönemine ait fayanslarla tarihi desenler taşıyan Cumhuriyet Meydanındaki (Barbaros Meydanı) bir çeşmenin yıkılmasına da tepkiler artıyor. Kale Seramik Fabrikası tarafından yaptırılan hayır çeşmesinin aynısının yapılıp, tekrar hizmete açılması istendi.

“Hayır Çeşmeleri ile Sebillerin” ecdadımızın bize emanet ettiği eserler olup, bölge insanının da sahip çıkıp yaşatmaları için yerel yönetimlerin yıkım uygulamalarına tepki verip, bu eserlerin yaşatılmasının önemi vurgulandı ve Akçaylılar, “Susuz hayır çeşmesi olur mu?” diye soruyor.

Edremit’te Eybek Suyu olarak halkın yararlandığı Hayır Çeşmesi ile Sebillerin 1937 yılında 18 adet varlığı biliniyor. Bu sayı 2000 yılında 54’e yükselmiş olup bu gün 65 civarında ki Hayır Çeşmesi ile Sebillerin bulunduğu belirtilirken Akçay’da bu sayı 60 civarında olduğu biliniyor.

Akçay sahilinde denizin içerisinde bile Kazdağından gelen ‘yeraltı suyunun’ yüksek basınç nedeniyle deniz seviyesinden 2 metreye yakın yukarı fışkıran, içilebilir bu tatlı suyun bile bir ara kesilmesi “Sevgi ve Su Beldesi Akçay” diye dünyaya tanıtılan Akçay Beldesindeki çeşmelerin büyük bölümünün kapatılmasına misafirleri de isyan ettirdi.

“Sevgi ve Su Beldesi Akçay’ın doğal bir yaşam cenneti olduğu vurgulanan “Bin Pınarlı Kazdağları’nın eteğinde dünyanın en zengin ve en kaliteli yeraltı su kaynaklarına sahip Akçay sahili kordonda bulunan tarihi motiflerle işlenmiş iki çeşmeden birisinin de suyunun da kesilmesi de tekrar büyük tepkiye neden oldu.

Hayırsever Edremitlilerin tatlı içme suyu olarak emanet ettikleri kordonda ve mahalleler arasında bulunan hayır çeşmelerinin bakımsız olmaları, kör tıpa ve sularının kesilerek halkın hizmetinden alınmalarına sert tepki verip, bu çeşmelerin kısa sürede onarılarak halkın hizmetine verilmesini istediler. Enver DOLGUN

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1