EGE GÜNDEM GAZETESİ

Kadının Gücü’nü söyleşi ve film ile anlattılar

Kadının Gücü’nü söyleşi ve film ile anlattılar
8 views
14 Mart 2018 - 11:49

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde; Kadının Sosyal Hayatını Araştırma ve İnceleme Derneği (KASAİD) Şubesi ile Ayvalık Belediyesi Kadın Danışma Evi işbirliğinde düzenlenen söyleşi Ayvalık Ticaret Odası toplantı salonunda gerçekleştirildi.

Etkinlikte; Uluslar arası Kadınlar Dayanışma Derneği İstanbul Şube Başkanı ve Pedagog Şima Sunder konuşmacı oldu.
Saat 14.00’de başlayan söyleşi öncesinde konuşan KASAİD Ayvalık Şube Başkanı Filiz Karayelli, kadınların özgürlük ve eşitlik mücadelesini selamladığını belirterek, “Bu yılın en kısa ayı olan Şubat ayında 47 kadın cinayeti yaşanmıştır. Ortalama 10 kadından 4’ü erkek şiddetine maruz kalmaktadır. Kürsel cins eşitliği endeksinde ise 144 ülke arasında 130. sırada yer almaktayız. Yine düşük ücretle güvencesiz çalıştırılıyoruz. Yine siyasette adımız yok. Ama kadınlar olarak tüm bunları lehimize çevirmek için güçlü ve mücadeleci olmalıyız.” dedi.
KASAİD Ayvalık Şube Başkanı Karayelli’nin konuşmasının ardından söyleşisine başlayan Şima Sunder, kendisinin de torun sahibi bir kadın olduğunu belirterek, çocukların yetişmesinde aileden alacağı eğitimin son derece önemli olduğuna işaret etti.
Kadınların; yetiştirdikleri çocuklar, bu çocukları nasıl büyüttükleri, bunların üzerinde kimlerin etkisi olduğu, torunların nasıl büyüdükleri, aile içerisinde çocuklara yaklaşan yetişkinler arasında güzel bir dayanışma ve diyalog olup olmadığına ilişkin soruları kendilerine sormaları gerektiğini ifade eden Sunder, “Bir ailede her şeyi anne yaparsa, çocuklar bir şeyleri yapmayı öğrenemiyorlar. Mesela bu şekilde yetişen kızlar, evlendiklerinde eşleri için bir çorba bile pişiremeyebiliyorlar. Bazı yeni evli kızlarımız kocalarına nasıl davranacaklarını bilmiyorlar. Neden? Çünkü babasıyla ve erkek kardeşleriyle ilişkilerini iyi kuramamasından kaynaklanıyor bu. Çevresinde hep kız arkadaşları olmuş, ama birden bire evlenince bocalayabiliyor. Mesela bu kızımıza anne ve babası ‘Seni çok iyi yetiştirdik. Çok da iyi bir evlilik yapacaksın’ diyebiliyor. Ama kızımız evlendiğinde hiç de öyle olmuyor. Bu yüzden de çocuğa yetişme çağında fırsat verilmelidir. Eğer çocuğa bu fırsatı vermezseniz, o çocuk gelecekte tek başına ayakları üzerinde duramaz” dedi.
Atatürk ün Cumhuriyet kadınının önde olmasını, eğitim olmasını, yücelmesini ve çok iyi çocuklar yetiştirmesini istediğini ifade eden Şima Sunder, “Atatürk’ün Türk kadınına verdiği değer nedeniyle bugün burada bizler güvenle hazır olma imkânını bulduk. Cumhuriyet bir güneş gibi doğdu ve doğan bu güneşin bize kazandırdıklarını bilerek kabul etmemiz gerekiyor. Atatürk bize inanılmaz fırsatlar verdi, inanılmaz kapılar açtı. Bu, çok büyük mücadeleler ve kayıplarla kazanılmıştır. Bunun kıymetini bilelim. Yaptıklarımızdan yetinmememiz gerekiyor. Bir köşesine çekilmiş çevresiyle ilişkisini kesmiş bir zamanların başarılı kadını olmamamız gerekiyor. Toplum bizden çok şey bekliyor. Bilgimizden, tecrübemizden yararlanmak istiyor. Haberleri görüyorsunuz; yapmamız gereken ne kadar çok şey olduğunu görüyorsunuz. Aslında sadece kadın değil çocuk, genç erkek herkesin üzerine düşeni yapması gerekiyor. Hiçbir sebep önünüzü kapatmasın. Sebeplerin arasından geçerek çözüme ulaşmamız gerek. Hiçbir zaman geriye dönüp kötü günleri düşünecek vaktimiz yok. Sağlam şekilde ilerlemenin yollarını bulacağız. Vazgeçmemek gerek. Yapmamız gerekenler gerçekten bize açılmış akıl ve bilim yolunda saklıdır. Onu bulmak kişiye kalmıştır” dedi.
Şima Sunder’in söyleşisinin ardından 8 Mart’ın oluşmasına neden olan 1857 yılında ABD’de hakları uğruna yakılan 129 kadın işçinin anısına ‘Kadının Fendi’ adlı film izlenildi.
Film gösterimi öncesinde; Ayvalık Belediyesi Kadın Danışma Evi’nin sorumlularından Sosyolog-Psikolog Zeynep Cantürk film hakkında katılımcılara bilgiler verdi. SUAT SALGIN

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1