EGE GÜNDEM GAZETESİ

EDREMİT VE ‘SPOR TARİHİ’

EDREMİT VE ‘SPOR TARİHİ’
ENVER DOLGUN
ENVER DOLGUN( enverdolgun@gmail.com )
57 views
13 Mart 2018 - 11:45

Balıkesir’in Klasman eski Futbol Hakemlerinden ve yıllar önce aramızdan ayrılan Kemal Kayral’ın “1920’den, 2007’ye Bandırma’nın Spor Yolculuğu” ismini taşıyan belgesel nitelikli harika bir kitapta yer alması nedeniyle eseri bana getirip incelememi, istemesinden sonra kitabın tam bir spor tarihi hazinesi olduğunu fark ettim.
Kitabın araştırma yazarları Gazeteci – Yazar Ahmet Pesen ve Önder Balıkçı ile yazımına sponsor olarak destek veren Bandırma Belediyesini ve araştırmacıları kutlamamak elde değil.
Bandırma İlçesi’nin hazinesi olan ve 90 yıllık spor tarihini belgeseller, resimler, yaşayanların hatıraları, o günlerin takma adları ve resimleri ile harika bir eser.
Bir Edremitli olarak bu organizasyonu ve ortaya çıkan eseri kıskanmadım diyemem.
Olay Gazetesinin ilk Ofset Renkli Baskı ile çıktığı 1995 li yıllarda Edremit Körfezindeki bu günkü Şehit Hamdibey Meydanında bulunan “Şehit Hamdibey Futbol Sahası” adını taşıyan toprak futbol sahalarında toz, yağmur ve çamur demeden hizmet veren insanlar ile Futbol Hakemleri ve gözlemciler ile ilgili özel bir diziyi yayınlamıştım. Bu dizinin yazıları ve belgeleri bende de yok. Nedeni o yılların Merkez Hakem Komitesi üyesi Salih Türktunç bey istediği için kendisine vermiştim. Bu belgesel bu günkü Olay Gazetesinin arşivinde vardır.
İşte bu belgeselde tanıtımını yaptığım fedakâr insanları bir kısmı bu gün artık aramızda yok. Tabiî ki buradaki amacım bu kişilerin hizmetlerini unutmak değil gelecek kuşaklara aktarmaktı.
Edremitspor’un 3. Ligdeki başarılarını ve anılarını yazsak, tuzdan, rakıya, menfaatlere ve ihanetlere neler çıkmaz ki karşımıza…
Yine ayni yıllarda Türkiye’de bulunan 67 ilin 20 ilinde Futbol Hakem Kursu açılamazken ilk kez bu illerin dışında bir ilçede yani Edremit’te (1995) ve Ayvalık’ta (1996) ‘Futbol Hakem Kursları’ açıp 100 e yakın gencimizi Balıkesir’e aday Futbol Hakemi olarak kazandırdık ve yetiştirdik. Bular arasında 25 civarında Bayan Futbol Hakemi bu çamur sahalarda düdük çalıp, bayrak salladılar ve adalet dağıttılar.
Ne güzel günlerdi, o günler…
Biz bunları Edremit’te yaparken hiç kimse bırakınız maddi desteği, manevi destek bile vermediler. Gün gelip aralarından sessizce ayrılıp o gençleri kendi kaderlerine bizde terk ettik. Tıpkı ilçenin sorumlularının hiç ilgilenmedikleri gibi…
Nede olsa artık kısa zamanda bizde bir Edremitli olmuştuk…
Bu senede bir ay önce Edremit’te tekrar ‘Futbol Hakem Kursu’ açıldı ve 73 aday futbol hakemi katıldı ama yine kimsenin haberi olmadı.
Edremit Spor tarihini yazmak için bazı çalışmalarım oldu ama bunları belgesel tipi spor haberi yapıp yayınladım ve bu haberlerin bir tarih olduğunu kimse fark etmedi. Edremit’in Spor Tarihide çok önemli olaylar ve başarılar vardır.
Geçtiğimiz hafta seçimlerin yaklaşması nedeniyle “Edremitspor Adı Kıymete Bindi” adlı köşe yazımda belirttiğim gibi Edremit Kaymakamı Şehit Hamdibeyin kurduğu Edremit İdman Yurdu ülkemizde ‘İlk Deplasman Maçına’ giden bir Türk ekibidir.
“Edremit İdman Yurdu” futbol takımı 19 Aralık 1936 yılında Türkiye İdman Cemiyetleri üyesi oldu ve 23 Haziran 1940 yılında Beden Terbiyesi Genel Müdürlüğünün 97. nci üyesi olarak gururla Türk Spor Tarihine “Edremitspor’un” adını yazdırdı.
Edremit Tarihinde Futbolun yanında Atlı Cirit Yarışları, At yarışları, Okçuluk, Güreş en çok rağbet gören sporların başında geldiğini biliyoruz.
Futbolda ise Türkiye’de Edremit adına tarih yazan “Gençlerde Türkiye Finalini” oynayan sporcularımız ve Öğretmenleri Faruk Hocam hepsi aramızdalar…
Tarihini bilmeyen toplumlar, gelecek için yolunu bulacaklarına inanmıyorum.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1