EGE GÜNDEM GAZETESİ

CHP İL BAŞKANI SERKAN SARI;”ADRESE TESLİM İHALE”

CHP İL BAŞKANI SERKAN SARI;”ADRESE TESLİM İHALE”
24 views
13 Mart 2018 - 11:34

CHP Balıkesir İl Başkanı Serkan Sarı Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanlığının “180.000 Ton Asfalt Betonu Binder, 125.000 Ton Asfalt Betonu Aşınma Tabakası Yapılması,” ihalesi ile ilgili yazılı basım açıklaması yaptı.
CHP Balıkesir İl Başkanı Serkan Sarı, ihalenin “ADRESE TESLİM İHALE” olduğuna vurgu yaptığı açıklamasında şu ifadeleri kullandı; ”Şehrimizde yaşayan vatandaşlarımız Büyükşehir Belediyemizden hizmet beklerken, Saraydan atanan yönetimin ilk icraatı şaibeli bir ihale oldu. Dört yıldır Balıkesir’ e gözle görülür bir hizmet getiremeyen AKP’ li belediye seçimlere 1 yıl kala 1361 adet projeyi hayata geçireceğini iddia ediyor. Ancak öyle görünüyor ki, saraydan atanan yeni başkan daha ilk projede çuvallayacak. Öncelikle sizleri iş ve mahiyeti hakkında kısa ve teknik olarak bilgilendireyim.
12.03.2018 tarihinde, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi tarafından; “180.000 Ton ASFALT BETONU BİNDER, 125.000 Ton ASFALT BETONU AŞINMA TABAKASI YAPILMASI, 1.267.012,5 m3 Ocak Taşından Konkasörle Kırılmış ve Elenmiş 50 mm ve 25 mm malzeme temini” isimli asfalt yol yapım ihalesi yapıldı.
Buraya kadar bir sıkıntı yok. Belediyeler belli hizmetleri yerine getirmek için elbette hizmet alımı ihalesi yapacaktır. Ancak bu ihale ile ilgili kamuoyunda oluşan endişe ve şüpheler üzerine açıklama ihtiyacı doğmuştur.
HALKIMIZ HİZMET BEKLİYOR
Balıkesir Büyükşehir Belediyesi de Balıkesir’in önemli bir ihtiyacı olan ve eksikliğini her gün bozuk yollarda yıprattığımız araçlardan, yağmurlu havalarda ıslanan ve çamura bulanan üst başımızdan anladığımız asfalt yol yapım ihalesine çıkmış bulunmaktadır. Cumhuriyet Halk Partisi olarak son bir yılda ilimizde yaşanan görevden alma ve zorla istifa ettirme depreminden sonra yeni bir yönetim oluşturan ve bir türlü faaliyete geçemeyen Belediyenin 4 ay sonra Balıkesir’in bir sorununa el atacak olması sevindirici bir gelişmedir. Ancak aylardır hizmet bekleyen Balıkesir’in asfalt yol yapımı için açılan ihalede bile idari şartnamede yer alan bazı maddeler ile rekabetin önlenerek bazı grupların işaret ediliyor olmasına ilişkin Balıkesir kamuoyunda endişe ve şüpheler doğmuştur. Biz, Balıkesir’in ve Balıkesirlilerin çıkarlarını düşünen bir partiyiz. Bu anlayışımızın gereği gerçekleştirdiğimiz incelemede ise bu şüphe ve endişelerde haklılık payının yüksek olduğu kanaatine vardık.
HALKIMIZIN HER KURŞUNUN TAKİPÇİSİYİZ
2018/55444 kayıt numarası ile yayımlanan ihale dokümanlarından idari şartnameye bakıldığında 7.5.5 maddesinde isteklinin ihale kapsamında bulundurması gereken makine ve tesisler listelenmiş ve gerekçesini bilmediğimiz bir şekilde bu listenin belli maddelerinde “kendi malı” olma şartı konmuştur. Örnek olarak belirtmek gerekir ise ihale kapsamında 100 damperli kamyon istenirken bunların 20 adedi (%20’si) kendi malı olması istenmiştir. Asfalt plenti, özel tanımlı finişer besleyici makine, çok fonksiyonlu hidrostatik araç gibi bazı “özel” makine ve tesislerin de kendi malı olma koşulu yer almıştır. Bunların dışında;4 adet paletli ekskavatörün ise sadece 2 adedinin kendi malı olması istenmesi gibi ne oran, ne sayı ne de teknik olarak gerekçelendirilemeyecek bazı özel “kendi malı” koşulları şartnamede yer almaktadır. Bu şartname incelendiğinde anlaşılıyor ki Balıkesir halkına hizmeti değil, ihaleyi alması önceden planlana firmayı zengin etme amacı gütmektedir. Bizim derdimiz, bağcıyı dövmek değil üzüm yemektir. Elbette Balıkesir Halkına gelecek ve gerçekten ihtiyaç olan, bir hizmete engel olmak istemeyiz. Ancak bizim bir sorumluluğumuz daha var. Biz Balıkesirlilerin belediyeye ödediği her kuruşun nereye harcandığını ve bu harcamaların hakkaniyetli yapılıp yapılmadığını da sorgulamak zorundayız. Yapılacak olan bu ihalenin şartnamesine baktığımızda Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin dolayısıyla Balıkesirlilerin değil, ihaleyi alması planlanan firmanın çıkarları gözetildiği kanaatindeyiz.
Değerli Basın Mensupları…
HALKIMIZIN HAKETTİĞİ HİZMETİ ALMASINI İSTİYORUZ
Yapım İşleri İhaleleri Uygulama Yönetmeliği’nin “Makine, teçhizat ve diğer ekipmana ilişkin belgeler” başlıklı 41 inci maddesinde şu şekildedir.
“İşin yapılabilmesi için gerekli görülen tesis, makine, teçhizat ve diğer ekipmanın sayısına ve niteliğine dokümanda yer verilir. Tesis, makine, teçhizat ve diğer ekipman için kendi malı olma şartının aranmaması esastır.”
İşaret ettiğimiz yönetmelik maddesi çok açıktır. Böyle bir madde varken ihale şartnamesine “kendi malı”, ibaresinin konulmasını anlamamız mümkün değildir. Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Daire Başkanlığının bu ihale şartnamesine, yönetmelik maddesini hiçe sayarak nokta atışlı “kendi malı” şartını koyması; kamuoyunda; rekabeti ve dolayısı ile kamu menfaatini ortadan kaldıracak şekilde ihalenin belirli bir adrese yönlendiriliyor olduğu kanısını oluşturmaktadır. İhale konusu işin hizmet görmeye susamış Balıkesir için önemli olduğunu ve yıllardır yapılamayan asfalt yolların tamamlanması gerektiği bilinci ile Balıkesirlilerin içine sinmeyen mevcut ihalenin iptal edilerek, şartnamesinin rekabete açık ve halkımızın menfaatine olacak şekilde düzeltilip en kısa zamanda yeniden yapılması gerekmektedir. Cumhuriyet Halk Partisi olarak bugün, olduğu gibi bundan sonra da Balıkesirli hemşerilerimizin hak ettiği hizmeti en doğru ve en hızlı şekilde almasının takipçisi olacağız.”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1