EGE GÜNDEM GAZETESİ

KÖYLÜNÜN GELİR KAPISI ‘DOĞAL OTLAR’

KÖYLÜNÜN GELİR KAPISI ‘DOĞAL OTLAR’
16 views
08 Mart 2018 - 11:01

Edremit Körfezinde bulunan 5 ilçe ve semtlerin Pazaryerlerinde ki gibi Edremit’in Çarşamba Pazarında da köylü kadınların doğadan topladıkları yenilebilir otların satışları arttı. Karaoğlanlar köyünden Dudu Bozkurt, “İşsizlik ve parasızlık bizi ot toplayıp satmaya zorladı. Akşama kadar ot toplayıp pazarlarda satıyoruz” dedi.

Edremit ilçesi Çarşamba Pazarında satmak için Edremit, Burhaniye ve Havran ovalarını gezip asırlardan bu günlere bilinen ve yenilebilen otları toplayarak evinin geçimini sağlayan Havran’ın Karaoğlanlar köyünden Dudu Bozkurt günde karışık olmak üzere 20 kilogram kadar ot toplayabildiklerini belirtti.

Türkiye genelinde ekonomik krizler ve artan işsizlik Türk ailesinin gözünü mevsimselde olsa doğadaki otlara çevirmesine neden oldu. Özellikle Ege ve Marmara bölgelerinin ‘Göçmen ve Adalı’ tabir edilen Balkan Savaşları ve İstiklal Savaşı sonrası Edremit Körfezine yerleşen Girit, Sakız ve Midilli adalarından gelen aileler ile birlikte gelen tarihi ‘Ot Kültürü’ artık şimdi dar gelirli köylüler ile vatandaşın ‘Evinin aşı ve geçimi’ oldu.

Ebegömeci, arapsaçı, alan maydanozu, Hardal Otu, roka, tere, nane, hindibağı, ısırgan ve yabani turp otlarının yanı sıra kokulu çiçek olarak sümbül, dağ menekşesini bir TL’den sattıklarını belirten Bozkurt, “Körfezdeki tüm pazarlarında Garç Otunun kilosunu ise 5 TL’den satıyoruz. Buradan kazandıklarımız evimizin aşı ve ekmeği oluyor. İşsizlik ve parasızlık bizi ot toplayıp satmaya zorladı. Akşama kadar ot toplayıp pazarlarda satıyoruz. İş yok, hepimiz geçim sıkıntısı çekiyoruz, torunlarımızı okutuyoruz ve borcumuz – harcımız var perişanız ama kimse halimizi kimse anlamıyor” dedi.

Yöre insanı genelde tarla ve bahçelerde çalıştıkları için akşamları iş dönüşü tarlalarda buldukları odun ve otları toplayıp evlerine getirerek, yakacak ve temel gıda ihtiyaçlarını karşıladıkları bilindiğini açıklayan yetkililer, “Vitamin bakımından da zengin olan bazı otlar olduğundan körfez ailelerinin sofralarından asla eksik olmuyor. Açık yerlerde satılan otlarda dikkat edilecek hususların başında içersinde yabancı otların olmamasına dikkat edilmesi gerekiyor. Ayrıca satın alınan otların yemek olarak kullanmadan önce bol suyla dikkatli bir şekilde yıkanması lazım. Bu otlardan birçok hastalıklar insanlara geçebilir. Bunların başında bağırsak hastalıkları gelmektedir” diye bilgi verdiler.

Bu otların besin değeri yüksek olması ve sindirim sistemini de harekete geçiren selüloz yüklü taze otların yenilmesinin sağlığımız açısından iyi olduğunu buna Akdeniz Mutfağı adını verdikleri açıklandı. Enver DOLGUN

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1