EGE GÜNDEM GAZETESİ

KADINLARDAN ÖRNEK ETKİNLİKLER

KADINLARDAN ÖRNEK ETKİNLİKLER
19 views
06 Mart 2018 - 11:21

İzmir’deki etkinlikte Halk Eğitim Merkezlerinde verilen kurslar ile Huzurevlerinde, hapishanelerdeki mahkûmların üretimleri ve ev kadınlarımızın evlerinde yaptıkları el işi ile örgüler halkla buluştu.
Karşıyaka Belediyesi Üretici Kadınlar Kooperatifi Başkanı Demet Güler, yaz aylarında Dikili, Çeşme gibi turistik bölgelerde stantlar kurup bu satışları gerçekleştirileceğini söyledi.
Halk Eğitim Merkezlerinde verilen kurslar sonucu üretilen ve Huzurevlerinde kalanların ürettiği eserler, hapishanelerdeki mahkûmların el emeği üretimleri ve ev kadınlarımızın evlerinde yaptıkları alın teri el işleri ile örgüler “Sevgililer Günü” nedeniyle 3 günlüğüne Karşıyaka İzban İstasyonu Havuzlu Parkta halkla buluştu.
Ev kadınlarının el becerisi, girişimcilik ruhu ve ortak çalışma, el emeği üretimleri olan gıda, takı tasarımı, otantik elbise, çanta, sabun, tablo, süs eşyaları, keçe ve file örgü, ahşap boyama ve çini gibi alanlarda üretim yapılıp, halkla buluşturuluyor.
“Sevgililer Günü” nedeniyle 40 satış standında eserlerin halka sunulduğunu açıklayan Karşıyaka Belediyesi Üretici Kadınlar Kooperatifi Başkanı Demet Güler, Kooperatifin 500’ün üzerinde üyeye ulaştığı ve bu sayının her gün arttığını söyledi.

Karşıyakalı kadınlar olarak Türkiye’de örnek alınacak bir çalışma yaptıklarını ve her özel günler nedeniyle bu kermeslerin sürekli açılacağı bilgisi veren Demet Güler, “Sevgililer Günü Kermesi” nedeniyle Karşıyakalılar kermeste kaliteli ve hesaplı alışveriş imkânı bulurken, üretici kadınlar da el emeklerini kazanca dönüştürme şansını yakaladıkları belirtildi.

Kooperatifte, ev kadınlarımızın evlerinde yaptıkları ve Halk Eğitim Merkezleri, hapishaneler ile Huzurevlerinde üretilen eserlerin ilçemizdeki pazaryerlerinde belediye tarafından ayrılan alanlarda vatandaşların beğenisine sunulduğunu da belirten Kooperatif Başkanı Demet Güler, yaz aylarında Alaçatı, Dikili, Çeşme gibi turistik bölgelerde stantlar kurup bu satışları gerçekleştirileceğinin müjdesini verdi.

Türkiye’deki tüm ilçelerde ev hanımlarının belediyelerin destekleriyle evlerinde yaptıkları üretimlerini birleştirip halkla buluşturmanın önemini vurgulayan Güler, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş olur” dediği gibi yaşamın her alanında kadınlarımızın üretime katılması ve yeni eserlere imza atmasını istedi. Enver DOLGUN

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1