EGE GÜNDEM GAZETESİ

Tübitak Lise Projelerinde Edremit’ten Büyük Başarı

Tübitak Lise Projelerinde Edremit’ten Büyük Başarı
8 views
03 Mart 2018 - 16:41

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu´nun (TÜBİTAK) her yıl düzenlediği 49. Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışmasında Edremit, 3 proje ile Bursa Bölge finalinde sergilenecek en iyi 100 proje arasında yer alarak büyük bir başarıya imza attı.
Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığınca Lise 9, 10,11, ve 12. sınıf öğrenimine devam etmekte olan öğrencileri temel bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, çalışmalarını yönlendirmek ve mevcut bilimsel çalışmalarının gelişimine katkı sağlamak amacıyla Biyoloji, Fizik, Kimya, Kodlama, Değerler Eğitimi, Teknolojik Tasarım, Türk Dili ve Edebiyatı ve Matematik alanlarında düzenlenmektedir.
İlimizin bağlı bulunduğu Bursa Bölge Finalinde 6 ilin katıldığı 100 proje sergilenecek. 12-15 Mart tarihleri arasında yapılacak bölge finalinde derece alan projeler Türkiye Finaline katılmaya hak kazanacaklar.
Edremit İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Koç, başarılı öğrencileri Bursa Bölge Finaline uğurlamadan önce makamında kabul etti. Öğrencileri tebrik ederek, hediyelerini takdim etti ve Bölge Finalinde kendilerine başarılar diledi. İlçe Milli Eğitim Müdürü Yusuf Koç, “İlçemizde TÜBİTAK Projesine katılım her geçen gün artmaktadır. Yarışmanın ödülleri, bu sürecin “amacı” değil, gençlerimizi teşvik eden birer araçtır. Çünkü bu tür proje çalışmalarında temel amaç: okullarımızdaki öğrencilerin bizzat proje çalışmalarında yer almalarını sağlayarak düşünen, sorumluluk alan, çevresinde gördüğü ve duyduğu problemlere duyarlı, kurgulayan ve üreten nesillerin nitelik kazanmalarını sağlamaktır. Bu sebeple, finale giremeyen 50 öğrencimizi, Bölge Finalindeki atmosferi yaşamaları, yeni proje fikirleri edinmeleri, gözlemlerini akranlarıyla paylaşmaları ve proje fikirlerinin yaygınlaştırılması amacıyla Bursa Bölge Finalini izlemeye götüreceğiz. Çünkü öğrencilerimizin yeni fikirler, yeni yöntemler bularak, tekrar başarılı projelere imza attıklarını görmek istiyoruz.’’ dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1