EGE GÜNDEM GAZETESİ

TİCARET BORSASI’NIN GURUR SERTİFİKASI

TİCARET BORSASI’NIN GURUR SERTİFİKASI
16 views
02 Mart 2018 - 11:39

Ankara’da yapılan törenle Balıkesir Kuzusu Coğrafi İşaret Sertifikası, Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik tarafından, Balıkesir Ticaret Borsası Başkanı Faruk Kula, Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Mehmet Ali Aşuk’a takdim edildi. Ticaret Borsası 3 yıllık yoğun emeğinin karşılığını bu sertifika ile almış oldu

Geçtiğimiz Çarşamba günü Ankara’da Türk Patent ve Marka Kurumu’nda, Balıkesir Kuzu Eti başta olmak üzere başvuru süreci tamamlanan 14 Coğrafi işaretin sertifikalarının takdim töreni yapıldı. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Doç. Dr. Hasan Ali Çelik ve Türkpatent Başkanı Prof. Dr. Habip Asan tarafından “Coğrafi İşaret Tescil Belgesi Takdim Töreni ve Sergisi” etkinliğinde sertifikalar verildi. Balıkesir Kuzusunun Coğrafi İşaret Sertifikasını başvuru sahibi olan Balıkesir Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Kula, Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Mehmet Ali Aşuk ile birlikte aldı.
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik ve Türkpatent Başkanı Habip Asan açılış konuşmalarını gerçekleştirdiler.
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Ali Çelik, törendeki konuşmasında, her ilin artık coğrafi işaretli bir ürünü olduğunu söylerken, Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Habip Asan, 200’ler civarında olan tescil ve coğrafi işaret sayısını 320’ye çıkardıklarının belirterek, 400 coğrafi işaret tescil işleminin de devam ettiğini söyledi.

BAŞKAN KULA, ZEKAİ KAFAOĞLU VE MEHMET ALİ AŞUK SERTİFİKAYI BİRLİKTE ALDI

Ankara’da gerçekleştirilen törene, Balıkesir için son derece önemli olan Balıkesir Kuzusu Coğrafi İşaret sertifika takdimine Başkan Kula ile birlikte Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu ve Balıkesir Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Mehmet Ali Aşuk da katıldılar. Balıkesir Ticaret Borsası Standında dağıtılan Balıkesir Kuzu Etine misafirler yoğun ilgi gösterdiler.

BAŞKAN KULA: HER KUZU BALIKESİR KUZUSU DİYE SATILAMAYACAK

Balıkesir Ticaret Borsası Başkanı Faruk Kula, yaptığı açıklamada, 3 yıldır çok titiz çalıştıklarını ifade etti. Kula, çok zor bir süreci başarıyla tamamladıklarını belirterek, “Balıkesir kuzusunun coğrafi işaret alması Türkiye’de bir ilk özelliği taşıyor. Daha önce bu şekilde kırmızı ete alınmış bir coğrafi işaret yok. Alınan bu coğrafi işaretle hem üreticilerimiz daha fazla kazanç elde edecek hem de tüketici gerçek Balıkesir kuzusu etine sağlıklı bir şekilde ulaşacak.
Balıkesir kuzusu, ruhsatlı kesimhanelerde kontrol edilerek kesilecek, karkas üzerine coğrafi işaret logolu barkot etiketlenecek ve borsamızca yetkilendirilerek siteme dahil edilen ve ‘Balıkesir kuzu eti’ ve mamulü satmaya hak kazanan market, süper market, kasap, restoran zincirinde kontrollü olarak tüketiciye ulaşacaktır. Ben bu sayede gerçek ‘Balıkesir Kuzu Eti’nin, tüketiciye güvenle ulaşacağını, coğrafi işaret kullanım belgesi olan, üretici, kesimhane, market, kasap ve restoran kazançlarının artacağını düşünüyorum. 1 Ocak 2019 tarihinden itibaren, altyapısı kurularak devreye girecek Balıkesir kuzu eti coğrafi işaretli üretim sisteminin Balıkesir için, üretici, kesimhane, ticarethane ve tüketicilerimiz için hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1