EGE GÜNDEM GAZETESİ

Ayvalık’ta Sanayi Esnafına ‘Kanalizasyon’ Darbesi

Ayvalık’ta Sanayi Esnafına ‘Kanalizasyon’ Darbesi
28 views
02 Mart 2018 - 11:12

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde; Sanayi Sitesi’nde bulunan esnaf, 1 ayı aşkın zamandan bu yana kanalizasyon taşkınları nedeniyle siftah yapamadan dükkân kapatıyor.

Sanayi Sitesi’nin 1. Ada bölümünde 1 ayı aşkın zamandan bu yana tuvaletleri ve dükkânlarının önündeki rögar kapaklarının ana kanalizasyon şebekesindeki tıkanıklık nedeniyle taşan esnaf, ağır kanalizasyon kokusu ve lağım suları nedeniyle dükkân açamamaktan yakınıyor.
Dükkânlarının içi ve kapı önünde lağım sularının biriktiği esnaf, yaşadıkları sorunu başta Sanayi Sitesi Kooperatifi yönetimi olmak üzere; Balıkesir Büyükşehir Belediyesi bünyesindeki BASKİ İşletmesi’ne defalarca bildirdiklerini, ancak gelen ekiplerin ise sadece vidanjörle su çekerek geçici çözümlerle sorunun çözümlenmesine yönelik ciddi adımı atamadığını savunuyorlar.
İnsan dışkılarının taşan kanalizasyon sularının ortasında yüzmesi nedeniyle mekanlarına müşterilerin gelmek istemediğini anlatan sanayi esnaflarından Gökhan Gökalp, yaklaşık bir aydan bu yana kanalizasyon taşkını nedeniyle ciddi sorunlar yaşadıklarını vurguladı.
Yaşadıkları sorunla ilgili BASKİ ve belediye yetkililerine durumu haberdar ettiklerini ancak gelen ekiplerin sadece vidanjörlerle su çekmekle yetindiklerini kaydeden Gökalp, “Yaptıkları bu geçici çözüm bir gün sonra yine kaldığı devam ediyor. Hatların temizlenmesi lazım. Ama bunu bir türlü yapmadılar. Lağım suları benim ve çevremdeki esnaf arkadaşlarımın dükkanlarındaki tuvaletlerden taşıyor. Kapımız önündeki rögar kapaklarını açmasak, bu lağım suları dükkanlarımızın içerisinde kalıyor. Açtığımız zaman da kapımız önünde akan lağım suları çevreye ağır bir koku yayıyor. Bu akan pis suyun üzerinden sanayimizde onarımı yapılacak araçlar geçiyor. Lağım sularının içinden geçen araçların lastiklerini onarmak isteyen arkadaşlarımız bu mikroplu sular nedeniyle hastalanma tehdidi altında kalıyorlar. Bu kanalizasyon hattının bir an önce temizlenmesini istiyoruz” dedi.
Sanayi esnaflarından Cevat Kaynak ise; yaşadıkları kanalizasyon taşkınlarıyla ilgili sorunu Sanayi Sitesi yönetiminin yanı sıra Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, BASKİ ve hatta yetki alanından olmasa da Ayvalık Belediyesi’ne bile defalarca bildirdiklerini ifade ederek, “Tüm yetkililere bu şikayetimizi bildirmemize rağmen bu sorun bir aydan bu yana çözümlenmedi. Bakın lağım sularının içinde insan dışkıları yüzüyor. Her şikayetimizde aldığımız yanıt; Arıtma Tesisi’ni çalıştırmıyorlarmış ve bu yüzden de kanalizasyon suları bizim bulunduğumuz bölgede geri tepiyor ve bu taşkınlar oluşuyormuş. İyi ama bu sorunu birilerinin çözmesi lazım. Sadece bu yaşadığımız sorun nedeniyle günlerce siftah yapamadık. Ağır lağım kokusu nedeniyle müşteriler dükkanlarımıza uğramıyor. Bize de yazık, günah.” diye konuştu.

BACAN, “KANALİZASYON İŞLERİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NİN SORUMLULUK ALANI İÇERİSİNDEDİR”
Konuyla ilgili muhabirimizin sorularını yanıtlayan Ayvalık Belediye Başkan Yardımcısı Gökay Bacan, kanalizasyon ve su işlerinin Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin sorumluluk alanı içerisinde olduğunu hatırlattı.

BASKİ TOPU SANAYİ SİTESİ YÖNETİMİNE ATTI
BASKİ yetkilileri ise söz konusu şebekenin Ayvalık Sanayi Sitesi yönetiminin çözümlemesi gereken bir sorun olduğunu, problemin ortadan kaldırılması için Sanayi Sitesi yönetiminin somut adımlar atması gerektiğini belirttiler. SUAT SALGIN

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1