EGE GÜNDEM GAZETESİ

Yenilen Yüzü İle Cumhuriyet Meydanı On Binleri Ağırladı

Yenilen Yüzü İle Cumhuriyet Meydanı On Binleri Ağırladı
43 views
01 Mart 2018 - 11:17

Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Sındırgı Belediyesi işbirliği ile gerçekleştirilen vizyon projelerden bir Cumhuriyet Meydanı bir yılda yaklaşık yüz bin kişi ağırladı.
Belediye Hizmet Binası ile bütünleşmiş bir şekilde hayata geçirilen meydan projesi kapsamında 82 araçlık yer altına kapalı otopark da yapıldı. Otopark aynı zamanda gerektiğinde yer altı çarşısı ve sığınak olarak kullanılabilecek özelliklere sahip. Meydan düzenlemesinde ise şehrin simgesi haline gelen dev bir Yağcıbedir Motifi yer alıyor. Aynı zamanda Mustafa Kemal Atatürk, Makbule Efe ve İbrahim Ethem Akıncı’nın yer aldığı doğal Marmara Mermerinden heykel traş tarafından oyma anıt heykeli de Cumhuriyet Meydanında yer alıyor. Ayrıca Belediye binasın ön yüzünde bulunan ışıklı Atatürk silüeti de meydana ayrı bir görsellik katıyor. Oturma grupları ile buluşma noktası haline gelen Cumhuriyet Meydanı engelsiz vatandaşlar içinde hiçbir engel barındırmıyor. Önceleri meydan da zorluk çeken engelli vatandaşlar rahat bir şekilde meydanda toplanabiliyor, Belediye Binasının en üst katına kadar kimseye ihtiyaç duymadan çıkabiliyorlar.
Festivalden, Bayrama Bir Çok Organizasyona ev Sahipliği Gerçekleştiriyor
Her yıl geleneksel olarak yapılan Yağcıbedir Halı, Kültür ve Sanat Günleri de Cumhuriyet Meydanında gerçekleştirildi. Standlar kuruldu, gösteriler yapıldı, konserler verildi. Vatandaşlar festival süresince Cumhuriyet Meydanının fonksiyonu daha net görülmüş oldu. Aynı zamanda resmi kutlamalar, organizasyonlar, bağış kampanyaları da bu meydan da gerçekleştiriliyor.
Geniş çapta düşünülen meydan projesi kapsamında öncelikli olarak Cumhuriyet meydanı tamamlanarak vatandaşların hizmetine sunuldu. Postane caddesine kadar uzanılan alanda da kamulaştırma çalışmalarının tamamlandığı belirtildi. Bu alanda yeni düzenleme ve yeşil alanları ile birlikte Cumhuriyet meydanına dahil edilecek. Mevcut proje Balıkesir de de tek olma özelliğini taşıyor. Projenin tam anlamı ile bitmesi ile birlikte ilçe sakinlerinin ve ziyaretçilerin geldiğinde hoş vakit geçirebileceği bir alan halini alacak.
Çınar Altı Çay Bahçesi İle Cumhuriyet Meydanı Yeni Bir İvme Yakalayacak
İlçenin kilit noktasında bulunan Cumhuriyet Meydanında yer alan eski çay bahçesi geçtiğimiz günler de yıkılmış yerine ise daha modern bir tesisin yapımına başlanmıştı. Çınar altı çay bahçesi adını alacak ve Sındırgı Belediyesi tarafından işletilecek tesis Sosyal bir alan olarak vatandaşlara hizmet verecek. Vatandaşlar açık ve kapalı alanda çay keyfinin yanında yöreye ait lezzetleri de bu tesis te bulabilecek. Tesisin kısa bir süre içerisinde hizmete açılması planlanıyor.
Meydan projesinin özellikle esnaflar için büyük avantaj sağladığını belirten başkan Yavaş “ Modern kentlerin bir buluşma meydanı olması gerekir. Sındırgı’mızda kültürel seviyesi yüksek bir çok aktiveye ev sahipliği yapan bir ilçe. Bu kapsamda büyükşehir Belediyemiz ile işbirliği içerisinde Cumhuriyet Meydanı düzenleme çalışmalarını başlattık. Projenin ilk etabını tamamladık ve bu meydan bir yıl gibi kısa bir sürede yüzbinleri ağırladı. Uluslararası düzeyde gerçekleştirdiğimiz Yağcıbedir Halı Kültür ve Sanat Günlerimizi burada gerçekleştirdik. Konserlerimiz, resmi törenlerimiz bu alanda gerçekleştiriliyor. Özellikle bu durumun esnaflarımıza büyük katkısı oldu ve oluyor. Önceleri konserlerimiz stadyumda oluyordu. Ancak dev konserlerimizi bile bu alanda yaptık. Hem vatandaşlarımız rahat etti. Hem esnafımızın yüzü güldü. Meydan projemiz tam anlamıyla bittiğinde ilçemizin çehresi tamamen değişecek. Yeşil alanları, oturma grupları, farklı objelerin yerleştirilmesi ile daha güzel bir hal alacak. Vatandaşlarımızın kullanım rahatlığına göre küçük dokunuşlar da gerçekleştiriyor. Meydan projesi özellikle engelli vatandaşlarımızın da yüzünü güldürdü. Engelsiz bir meydan onlar içinde buluşma alanı oldu. Tek gayemiz turizm ile gelişen ilçemizde güzel alanları çoğaltmak. Meydan projelerimizin ilk temelini 2006 yılında yaptığımız Şerif Paşa Meydanı ile atmıştık. Bölge hem atıl bir durumdan kurtuldu. Hem de özellikle Ramazan aylarında olmak üzere birçok farklı etkinliğe ev sahipliği yaparak ilçeye canlılık kazandırdı. Tabi bizlerin yaptığı projelere esnaflarımız da dükkânlarını yenileyerek destek veriyor. Kendilerine teşekkür ediyorum. Birlikte daha güzel bir Sındırgı’yı inşa etmeye devam edeceğiz.” Dedi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1