28 Şubat 2018 Çarşamba, 13:19
MEHMET ONUR YILMAZ
MEHMET ONUR YILMAZ benmehmetonuryilmaz@gmail.com Tüm Yazılar

WhatsApp’ın yeni özelliği kullanıcılara pahalıya mal olabilir

İNSAN TEKNOLOJİ

Değerli okurlarımız, teknoloji ile ilgili ne olup bitiyorsa artık köşemde sizlerle paylaşacağım.

Değerli okurlarımız. Bilindiği üzere WhatsApp kişisel mesajlaşma uygulaması olarak dünya genelinde yaygın bir iletişim aracı.. Hal böyle olunca WhatsApp güncellemeleriyle yenilikler sunmaya devam ediyor.

Popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ın üzerinde çalıştığı yeni özellik kullanıcılara pahalıya mal olabilir demiştik.. Gelin bu uygulamanın yeni güncellemesini birlikte inceleyelim..

Sosyal medya devi Facebook’un bünyesinde bulunan popüler mesajlaşma uygulaması WhatsApp platforma entegre etmeye hazırlandığı yeni özelliği ile gündemde.

Android ve iOS üzerinden WhatsApp kullanıcılarının birbirlerine kolayca ve hızlı bir şekilde para göndermelerini sağlayacak ödeme hizmetinin Hindistan’da denemeye sunulacağı geçtiğimiz haftalarda açıklanmıştı.

Ülke basınında yer alan haberlere göre, yeni peer-to-peer ödeme sisteminin beta testleri şu an Hindistan’da yapılmaya başlandı.

Söz konusu özellik kullanıcıların hayatlarını kolaylaştıracak. Ancak siber güvenlik uzmanları banka hesaplarını WhatsApp hesaplarına bağlayacak kullanıcıları güvenliklerini gözden geçirmeleri yönünde uyarıyor.

Zira bu özellik hayatınızı kolaylaştırdığı kadar siber korsanların sizin banka hesabınıza ulaşmasını da kolaylaştırabilir.

Peki daha önce Facebook Messenger’da gördüğümüz WhatsApp Pay nasıl çalışacak?

WHATSSAPP PAY NASIL ÇALIŞIYOR

WhatsApp’ın sistemi, Birleşik Ödemeler Arayüzüne (UPI) dayanıyor. Yaygın olarak kullanılan dijital bir ödeme sistemi olan UPI ile entegre olan sistemin çalışabilmesi için, öncelikle banka hesabınızı WhatsApp’a bağlamanız gerekiyor.

Bunun için kullanıcılar telefon numaralarıyla doğrulama yapıyor. Daha sonra ise sisteme banka kartlarını ekleyip para transfer işlemlerini gerçekleştirebiliyor.

Görüldüğü üzere sel gibi gelişen sosyal medya uygulamaları artık cüzdanlarımıza kadar girdi. Sizlerden ricam bu uygulamaları eğer bu bahsettiğim amaç için de kullanacaksanız dikkatli olun.. Siber saldırılara uğramadan uygulamanın keyfini çıkarın..

Yorum

  1. K.Ceren Yıldırım

    Mart 13, 2018 at 09:41

    Güzel bir bilgilendirme. Teşekkür ederim.

Yorum yazın...

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Copyright © 2016 Powered by MOYWEB