EGE GÜNDEM GAZETESİ

MÜDÜR GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILMALI

MÜDÜR GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILMALI
521 views
21 Aralık 2017 - 15:43

BU USULSÜZLÜKLERİN VE KANUNSUZLUĞUN ARKASINDA SİYASİLER Mİ VAR?

Balıkesir’in Savaştepe İlçesinde bulunan Necip Fazıl Kısakürek Yatılı Anadolu Lisesi’nde 2014 yılından buyana yemek hizmeti ihale yapılmadan doğrudan teminler ile teklif usulüyle yapılıyor. Teklifleri ise hep aynı şirketin vermesi akıllarda soru işaretleri oluşmasına neden oluyor. Teklifleri her zaman 3 ayrı firma verirken, yemek hizmetini yine tek bir firma olan İdil Şirketinde kalması özellikle bölgedeki eğitim sendikalarını son derece rahatsız ediyor.
Farklı kanallardan BİMER ve CİMER’e yapılan şikayetler sonrasında ise edinilen bilgiye göre Milli Eğitim Bakanlığı konunun araştırılması için Balıkesir Savaştepe yatılı Necip Fazıl Kısakürek Anadolu Lisesi’ne müfettiş gönderdiği öğrenildi.
Gazetemize açıklama yapan Savaştepe Türk Eğitim Sen İlçe Başkanı Sedat Alabaş; “Gözden kaçan esas konulardan birisi ise söz konusu hizmetin ihale usulü yapılarak kamu oyuna duyurulmaması konusu, şeffaf ve açık bir şekilde gerçekleşmesi gereken ihalenin, kamuoyuna duyurulmadan yapılan hizmet alımı başta idarecileri ve bu işe karışan herkesi sorumlu bırakıyor”dedi.

Sedat Alabaş, “Daha dikkat çekeni ise yatılı okullarda yemeğin okulda çıkması gerekirken, söz konusu okulun fiziki şartlarının uygun olmaması dikkat çekiyor. Fiziki şartları yemek çıkarmaya uygun olmayan bu yatılı okul idarecileri bu konuyu istinaden yaptıkları doğrudan teminli yemek hizmet alımını hep aynı şirkete yaptırması yanı sıra yine yemeği fiziki şartları uygun olmadığı iddia edilen yemekhanede sunması ise bir diğer ilgi çeken konu.
Öte yandan Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğünün yaşanan konuya müdahil olması sonrası kısa süre önce yemekhanesi fiziki şartlara uygun hale getirilen okul yemekhanesinde yine hizmet alımı aynı şirket üzerinden yaptırılmaya devam ediliyor. Oysa artık fiziki şartları uygun olan yemekhane için kurum kendi yemekhanesinde yemek yapması gerekiyor” dedi
KİM BU SİYASİLER ?
GAZETEMİZ KAMUOYUNU AYDINLATACAK
Gazetemize gelen Bir iddiaya göre hem uygulamada yanlışlık hem kamu zararı olan çalışmanın arkasındaki siyasilerin olduğu belirtiliyor. Söz konusu doğrudan temine, usulsüzlüklerin, siyasilerin aracı olduğu da gelen bilgiler arasında. MEB Bakanlığının müfettişleri olaya el atması halinde yakın tarihte yeni şikayetlerin yaşanmasıyla birlikte birilerinin canını epey yanacağa benziyor.

Söz konusu (Doğrudan temin) hizmet alımı yasa gereği de ihale ile yapılması gerekmekte. İhalesi yapılmayan hizmet ayrıca yerel gazeteleri Basın İlan Kurumu üzerinden aldığı yasal hak Resmi İlan kaybına da neden oluyor. Buda suçun ayrı bir boyutu.
olayda adı geçen Savaştepe ilçe Milli eğitim Müdür vekili ve dosyada imzaları alon müdürler görevden uzaklaştırılmalı ve yemek şirketin aldığı doğrudan teminler, yanlışların tamamı kamuoyunla paylaşılmalı.

Ayrıca sadece usulsüzlükle bu kadarla sınırlı değil daha bir çok yanlış ve hukuksuz uygulamalarla ilgili sendika Başkanı Sedat Alabaş tarafından BİMER’e şikayetler yapılmış, konu ile ilgili işlemler başlatılmış durumda. Bizde gazetemiz olarak soruşturmaları yakından takip ediyoruz, ihmal görüldüğünde gerekli bilgilendirmeler ile kamuoyuna paylaşılacaktır.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1