EGE GÜNDEM GAZETESİ

SÜS BİTKİLERİ/SERACILIK İHTİSAS OSB İÇİN YOL HARİTASI BELİRLENDİ

SÜS BİTKİLERİ/SERACILIK İHTİSAS OSB İÇİN YOL HARİTASI BELİRLENDİ
16 views
20 Aralık 2017 - 12:26

Edremit’te kurulması planlanan Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (Süs Bitkileri/Seracılık OSB) için yol haritası görüşülerek karara bağlandı.

Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı başkanlığında düzenlenen toplantıya İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Zekeriya Erdoğuş, İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkilileri, Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka ve Belediye yetkilileri, Edremit Ticaret Odası Başkanı Coşkun Salon, Ak Parti İlçe Başkanı Metin Örkçü, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Recep Özbudak, ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü yetkileri, sektör temsilcileri ve sivil toplum kuruluşları temsilcileri katıldı.

Edremit’te tarım ekonomisine büyük katkılar sağlayacak ve bacasız sanayi olarak nitelendiren Çıkrıkçı Mevkiinde yaklaşık 550 dönümlük bir arazi üzerine kurulması düşünülen Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (Süs Bitkileri/Seracılık OSB) ‘nin kurulacağı alan, sağlayacağı avantajlar ve görüşülerek ülke genelinde hazırlanmış olan örnek projeler incelenerek değerlendirmelerde bulunuldu. Toplantıda; Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesinin kuruluş aşamaları ile ilgili Bakanlık mevzuatları ve izlenecek yol haritasının görüşülerek bölgede meydana getireceği istihdam ve teşvik koşulları ile tarım sektöründe ilçemizde oluşacak yeniliklerin ve mevcut tarım sektörünün geliştirilmesi yönünde değerlendirmeler yapıldı. Bu kapsamda başvuruların kısa sürede tamamlanarak OSB kurulması sürecinin başlatılması yönünde kararlar alındı.

Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesinin jeotermal enerji kaynağına sahip bölgelerde kurulmasının öncelikli olduğunu belirten Kaymakam Ali Sırmalı Edremit’te Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesinin kurulmasını arzu ediyoruz. Bu kapsamda devletimiz, tarım sektöründe uygulanan politikalar ve verilen desteklerle önemli teşvikler sağlamaktadır. Edremit ilçemizde kurmayı planladığımız OSB kapsamında gerçekleştirdiğimiz ziyaretlerde süs bitkileri/seracılık sektöründe Yalova ilimizde bir organize sanayi bölgesinin bulunduğunu ve bu organize sanayi bölgesinin Yalova’nın tarım ekonomisini canlandırdığını ve büyük katkı sağladığını gördük. Bizler de ilçemizdeki yetkililer olarak Edremit ilçemizin coğrafi konumu ve sahip olduğu jeotermal enerji potansiyelinin değerlendirilerek, özellikle tarım sektöründe bu potansiyelden yüksek seviyede faydalanılmasını istiyoruz. İlçemizde özellikle süs bitkileri/seracılık alanında kurulacak Tarıma Dayalı Organize İhtisas Sanayi Bölgesinin ilçemizin tarımsal ekonomisinin büyümesinde ve gelişmesinde önemli katkılarının olacağı düşüncesindeyiz. Bu nedenle OSB)’nin ilçemize kazandırılması için kısa sürede başvuruların tamamlanması için çalışmalarımızı başlatmış bulunmaktayız. Bu konuda Sayın Valimiz Ersin Yazıcı, Bölge Milletvekilimiz Ali Aydınlıoğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu’nun büyük destekleri bulunmaktadır. İlçemize kazandırmayı planladığımız OSB için bize destek sağlayacak kurumlarımıza, sektörlerimize ve sivil toplum kuruluşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

OSB’nin kısa sürede kurularak faaliyete geçirilmesinin planlandığını belirten Kaymakam Sırmalı ilçemizin ve bölgemizin tarımsal çeşitliliğinin artırılarak tarımsal ekonomiye katkı sağlamak hedefinde olduklarını ve bu aşamaya gelinmesinden dolayı duyduğu mutluluğu ifade etti.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1