EGE GÜNDEM GAZETESİ

En güzel Kur’an-ı Kerim’i okuyabilmek için yarıştılar

En güzel Kur’an-ı Kerim’i okuyabilmek için yarıştılar
22 views
20 Aralık 2017 - 11:33

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde; Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen, Ayvalık Kaymakamlığı, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Koordinatörlüğünde; Ayvalık İmam Hatip Ortaokulu’nun ev sahipliğinde gerçekleşen “Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması’nın il finali yapıldı.

Ayvalık Kaymakamı Gökhan Görgülüaslan, Ayvalık İlçe Milli Eğitim Müdürü Güner Bahadır, Ak Parti Ayvalık İlçe Başkanı Hasan Kıtay, Gömeç Belediye Başkan Yardımcısı Eşref Uslu, Ayvalık İlçe Emniyet Müdürü Fikret Bakır ve İlçe Jandarma Komutanı Özay Dörttepe’nin yanı sıra Balıkesir’e bağlı 20 ilçedeki İmam Hatip okulların temsilcisi öğretmen ve öğrencilerin katıldığı final yarışmasında 23 finalist kıyasıya mücadele etti.
Balıkesir Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muammer Erbaş, Balıkesir İl Müftü Vekili Ramazan Topcan, Abdülaziz Bayraktar, Ayvalık İlçe Müftüsü Orhan Tosun ve Karesi Balıkesir Anadolu İmam Hatip Lisesi Meslek Ders Öğretmeni Halil İbrahim Yaşar’ın jüri üyesi olarak görev aldıkları yarışma finali; saygı duruşu ve İstiklal marşının salonda bulunan kalabalık topluluk tarafından okunmasıyla başladı.
Kur’an-ı Kerim’i Güzel Okuma Yarışması’nın Ayvalık’ta yapılan il finali öncesinde konuşan Ayvalık İlçe Milli Eğitim Müdürü Güner Bahadır, Ayvalık’ın ilk kez bir Kur’an-ı Kerim’i Güzel Yarışmasına ev sahipliği yapmasından duyduğu memnuniyeti ifade etti.
Güner Bahadır, “Malumunuz olduğu üzere bağlı olmaktan şeref duyduğumuz İslam’ın mukaddes kitabı Kuran-ı Kerim’in doğru, güzel ve düzgün yani tecvid ilmiyle okunmasını Rab’bimiz emretmiştir. Müzzemil Süresi’nde; ‘Kuran-ı tertil ile çağır, ağır ve tane tane anlayarak ve hissederek oku’ buyrulmuştur. Sevgili gençler; işte bu etkinliğimizin hedefi Kuran-ı doğru ve güzel okuyan, okumakla kalmayıp ruhunu anlayan ve O’nu rehber edinen Kur’an ahlakıyla ahlâklanmış, sahabe ruhuna sahip talihli nesiller arasında yer almanıza yardım etmektir. Günümüzde Kur’an mirasına en çok sahip çıkılan ve O’nun sedasının en gür şekilde yankılandığı mecralardan birinin İmam Hatipler olduğu hususunda itimadımız sonsuzdur. Bunu bilmenizi isterim. Bu yarışmanın sebebi de budur. Yarışmaların İmam Hatip camiasına yaraşır bir şekilde tamamlanacağına inanıyorum. Dereceye girip girmemekle ölçülmeyecek bir kazanç sahibi olduğunuzu Allah katından insanlara sunulan büyük bir lütuf ve hidayet kaynağı olan Kur’anı öğrenme şansına sahip olmanın başlı başına büyük bir mükafat olduğunun unutulmamasını temenni ederim. Çünkü ancak bu bilinçle temsil kabiliyeti yüksek, tarihi ve kültürel mirasının farkında, değer idraki gelişmiş, bilgi ve hikmete ulaşmayı kendisine hedef seçmiş, iyiliğin egemen olması için çalışan, akademik ve mesleki donanıma sahip bireyler olarak artık geleceğimizi inşa edebiliriz. Şimdiden her birinize başarılar diliyor. Yarışmaya katılan öğrencilerimizi yetiştiren anne ve babalarla, öğretmenlerimizi tebrik ediyorum” diye konuştu.

23 ÖĞRENCİ KIYASIYA MÜCADELE ETTİ
Ayvalık İlçe Milli Eğitim Müdürü Güner Bahadır’ın konuşmasının ardından, yarışmanın finali başladı. 23 finalist öğrencinin Kur’an-ı Kerim’in farkli ayet ve surelerini büyük bir başarıyla seslendirdikleri yarışmada; Bandırma İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Furkan Başaran birinci, Bandırma 15 Temmuz Şehit Ramazan Konuş İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Mehmet Yıldız ikinci oldu.
Yapılan değerlendirmelerde; Savaştepe İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Furkan Yaşar ile Gönen İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Adnan Güler de üçüncülüğü paylaştı.,
Finalist her öğrenciye Ayvalık Kaymakamlığı, Ayvalık İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan armağanlar ödül töreninde hazır bulunan protokol ve öğretmenler tarafından finalistlere takdim edildi. SUAT SALGIN

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1