EGE GÜNDEM GAZETESİ

8 milyon liralık araç yediemin deposunda çürüyor

8 milyon liralık araç yediemin deposunda çürüyor
16 views
12 Aralık 2017 - 11:46

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde; çeşitli sebeplerle Türkiye genelindeki yüzlerce yediemin deposunda bekleyen araçların sahiplerince telsim alınmaması sonucunda, milyarlarca lira göz göre göre heba oluyor. Sahipleri tarafından teslim alınmayan binlerce aracın ülke ekonomisine zararının oldukça yüksek rakamlara ulaştığını belirten  Ayvalık Tarihi Kültür Araştırma ve Dayanışma Derneği, söz konusu araçların ülke ekonomisine kazandırılması gerektiğini savunuyor.

Ayvalık’ta yediemin deposunda yüzlerce motosiklet ve otomobillerin yanı sıra onlarca balıkçı tekneleri, sürat motorları da sahipleri tarafından teslim alınmayı bekliyor.
Yasalar kapsamında sahipleri tarafından teslim alınmayan araçları en iyi şekilde korumakla mükellef olan yediemin depolarının işletmecileri ise binlerce aracın bekçiliğini yaparken, ekonomik anlamda dar boğaza girmiş olmaktan dertli.
Ayvalık’ta oğlu Alper Ayerden ile birlikte yediemin deposu işletmeciliği yapan İlker Ayerden konuyla ilgili muhabirimize yaptığı açıklamada, adeta içini döktü.
Ülke genelindeki yüzlerce yediemin işletmesindeki ortak sorunun, vatandaşların trafik denetimlerinde yakalattıkları araçları zamanında eksikliklerini tamamlayıp, almamaları olduğunu ifade eden Ayerden, “Bu konuda en büyük sorunumuz, motosikletlerdir. Motosiklet sürücüleri 1-2 bin lira ceza yedikleri zaman, ancak cezayı ödedikten sonra yedi emin deposundan motosikletini geri alabileceğini zannediyor. Oysa böyle bir şey yok. O motosiklet sürücüsü cezasını yatırmasa da, aracının sigorta ve vize gibi eksikliklerin tamamlayarak motosikletini geri alabilir. Bizde, gerekli indirimleri kendilerine yaparız” dedi.
Yediemin deposundaki araçların üzerinde herhangi bir haciz yada yakalama emri yoksa aracını alabileceğini kaydeden Ayerden, “Zaten vergi daireleri de söz konusu araçların borçları için taksitlendirme yapabiliyor. Yediemin depomuzda 500-600 adet motosiklet var. Bunların en az 100-150 adedi bilinçsizlik nedeniyle burada bekliyor. Bu araçların sahipleri gelirlerse kendilerine yardımcı oluruz. Yol gösteririz. Yılbaşından sonra yediemin otoparkı alacaklarının tahsili ile ilgili icra-i takip de olmak üzere ceza-i müeyyideleri başlatacağız. Eğer vatandaşlar yılbaşına kadar gelip de motosiklet veya araçlarını alırlarsa, yediemin otoparkımızın ücretlerinde; yüzde 20, bir yılı aşkın zamandır burada bulunan araçlara ise yüzde 40 ile 50’ye kadar indirim yapacağız. Çünkü bu konuda hem biz mağduruz. Araç sahipleri araçlarını alıp kullansınlar. Hem devlete faydaları olsun hem de bizim de otoparkımızın yükü biraz olsun hafiflemiş olur. Çünkü bu şekilde devam edecek olursa otoparkımızda araç koyacak yer kalmayacak.” dedi.
Devletin hacizli yakalamalı araçları, araç sahibinin de izniyle satışını yaparak alacağını tahsil ettiğine işaret eden İlker Ayerden, “Bu yüzden de yasal çerçevelerde bizim herhangi bir aracı satabilmek gibi bir durumumuz kesinlikle olamıyor” ifadelerini kullandı.
Türkiye genelinde yüzlerce yediemin depolarında aynı yoğunluğun yaşandığını hatırlatan Ayerden, bu sorunun genel anlamda ekonomik olumsuzluklardan da kaynaklandığını kaydederek,”Mesela bizim yediemin depomuzda araçların yüzde 50’i hacizli ve icralık ise; kalan diğer yarısı da eksik evrak ve belgeli araçlarla dolu” dedi.

“UZUN SÜRE BEKLEYEN ARAÇLARIN BİZE FAYDASI YOK”
Yediemin deposunda; piyasa fiyatı 100 bin lirayı aşan araçların da bulunduğunu ifade eden Ayerden, “Burada 2009 yılından bu yana sahipleri tarafından teslim alınmayan araçlar var. Mesela o yıllar da aracın bedeli 30 bin lirayken, şimdi bu araçların değeri 15 bin liraya düştü. Biz, ancak araç değerinin yüzde 30’undan fazlasını otopark bedeli olarak alabiliyoruz. Bu yüzden de uzun süre bekleyen araçların bize ekonomik bir faydası olmuyor. Biz şu anda kısa süreli kalan araçlarla, kazalara gönderdiğimiz çekici bedelleriyle ayakta kalmaya çalışıyoruz.” dedi.
Yediemin deposundaki 10 yılı aşkın zamandan bu yana bulunan araçlarla ilgili icra ve vergi dairelerinden araç sahiplerine ulaşmaya çalışacaklarını anlatan İlker Ayerden, “Bu araçların sahiplerine ulaşmaya çalışacağız. Ulaşamazsak da yapabileceğimiz bir şey yol. Bunun dışında, biz Ayvalık’ın yerlisi olduğumuz için yüzlerce motosikletin sahipleri de hep tanığımız, eşimiz ve dostlarımız oluyor. Herkes tanıdık olunca da yarın öbür gün ‘Neden bizi icraya verdin’ demelerini de istemiyoruz. Ama bu durumda da başka seçeneğimiz yok. Bu yüzden de mağdur olmamaları için gelsinler kendilerine yardımcı olalım.” diye konuştu.

“TESLİM ALINAN ARAÇLAR ÜLKE EKONOMİSİNE KAZANDIRILABİLİR”
Ayerden, yediemin deposunda bulunan tekne ve araçların mali değerinin 8 milyon lira civarında olduğunu ifade ederek, yağışlar ve güneş nedeniyle çürüyen araçların sahipleri tarafından teslim alınması halinde ülke ekonomisine de olumlu yansıması olacağını sözlerine ekledi. SUAT SALGIN

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1