EGE GÜNDEM GAZETESİ

“GÜÇLÜNÜN HUKUKUNU HÂKİM KILMAK İSTEYENLER TARİHTEN DERS ALSIN “

“GÜÇLÜNÜN HUKUKUNU HÂKİM KILMAK İSTEYENLER TARİHTEN DERS ALSIN “
20 views
11 Aralık 2017 - 11:56

AK Parti’de kongre süreci Cumartesi yapılan İvrindi ve Pazar günü yapılan Balya ilçe kongreleriyle devam etti. İvrindi’de Harun Şendoğan görevi devrederken kongre sonucunda Recep Akantaş seçildi. Balya’da ise Şaban Özel görevi devrederken, Ömer Munis seçildi. Kongrelerde birer konuşma yapan TBMM Başkanlık Divanı Üyesi AK Parti Balıkesir Milletvekili Sema Kırcı, Kudüs konusunda güçlünün hukukunu hakim kılmak isteyenler tarihten ders çıkarmalı, dedi.

GÜÇLÜNÜN HUKUKUNU HÂKİM KILMAK İSTEYENLER TARİHTEN DERS ALSIN
Cumartesi günü yapılan İvrindi İlçe Kongresi’nde yaptığı konuşmada ABD Başkanı D. Trump’ın Kudüs kararına ayrı bir yer ayıran Kırcı “Kudüs üç din için de kutsal olan kadim bir peygamberler şehridir. Kudüs konusu üzerinde rastgele görüş beyan edilecek sıradan bir konu değildir. Sömürgeciler eliyle yapay bir şekilde Ortadoğu’nun kalbine yerleştirilen İsrail, kurulduğu günden bu yana Kudüs’ü topraklarına katmak için fırsat kollamaktadır. Bu girişim her seferinde tüm arızalarına rağmen BM tarafından reddedilmiştir. Çünkü Kudüs konusunda adalet ve hakkaniyet ölçülerine riayet etmemek tüm insanlığı ifsada sürükleyebilecek bir adımdır. Hal böyle iken hak, hukuk ve adalet ölçülerini ayaklar altına alarak Kudüs gibi mukaddes bir beldeyi iç siyaset malzemesi yapmak ne büyük basiretsizliktir. Uluslararası hukuku açıkça ihlal eden son karar Siyonist propagandanın mahkumu olmuş, Haçlı bağnazlığını yansıtan bir zihin yapısının ürünüdür. Büyük bir cüretle usul, üslup ve esas gözetmeden ahkam kesilmekte, işgalci rejim cesaretlendirilmektedir. Güçlü olanın her istediğini yapabileceğine inananlar güçlerini barış umutlarını söndürmek için kullanmaktadır. Güçlünün hukukunu hakim kılmak isteyenler tarihten ders çıkarmalıdır. Zira zulüm hiçbir zaman payidar olmamıştır. Er ya da geç bir gün zulmün ufukları karartan karanlığı dağılacak, mazlumlar imkan ve iktidar bulacaktır. Kudüs asla Müslüman varlığından ayrı düşünülemez, Mescid-i Aksa da bir İslam mabedidir ve kıyamete kadar da öyle kalacaktır. Barış, çözüm gibi laf kalabalığı ile saklanmaya çalışılan niyeti görüyor ve kararı şiddetle kınıyoruz.” dedi.

İVRİNDİ EĞİTİMDE İLKLERE EV SAHİPLİĞİ YAPACAK
Devamında İvrindi’ye yönelik yatırımlara değinen Kırcı İvrindi’nin çehresinin her geçen gün değiştiğini söyledi. Kırcı sözlerine şöyle devam etti: “İvrindi’ye Türkiye’de ilk defa Maden Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi açılacak. MEB ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı arasında imzalanan protokol çerçevesinde madencilik sektörünün ihtiyaç duyduğu insan kaynağı yetiştirilecek. Protokol kapsamında Balıkesir’in İvrindi ilçesinde hayırsever Nurol Holding tarafından verilecek destekle nitelikli öğrenciler yetiştirilecek. Yine proje bedeli 4.5 milyon lira olan Şehit Fatih Tomuşoğlu Mesleki ve Teknik Lisesi’ne atölye yapımı devam ediyor. İl genelinde 17 adet olan inşaat safhasındaki barajlarımızdan biri 3580 dekar arazinin sulanmasına hizmet edecek olan Çukurlar Barajı İvrindimizde. İl genelinde proje planlama safhasında bulunan 17 göletten biri olan Evciler Göleti İvrindimizi ilgilendiren sulama projelerinden bir diğeri. Orman köylümüzü de unutmadık. 2003-2016 yılları arasında arıcılığı geliştirmek ve organik bal üretimini desteklemek için ilimizde 6 bal ormanı kuruldu. Bunlardan birisi İvrindi ilçemizin Ayaklı Köyü’nde 1.409 dekar alanda kuruldu.” dedi.
ET VE SÜT ÜRETİMİ BİRBİRİNİN AYRILMAZ BİR PARÇASI
2018 bütçesinde de hayvancılığa özel bir önem verildiğinin altını çizen Kırcı “30 milyarlık bütçenin 15 milyar lirası desteklemelere ayrılmış durumda. Bunun da 4 milyar lirasını hayvancılığa dönük destekler oluşturuyor. 2016 yılında Türkiye’de 14.3 milyon büyükbaş, 44 milyon küçükbaş hayvan bulunuyordu. Şimdi tüm gücümüzle bu sayıyı arttırmaya odaklandık. Ulusal Süt Konseyi sütün referans fiyatını Ekim’den geçerli olmak üzere 1,4 TL olarak belirledi, buna bir de süt ve buzağı desteğini de eklediğimiz zaman üreticimizi tatmin eden bir fiyat düzeyi oluşuyor. Girdi sorununu da çözdüğümüz zaman hayvancılıkta kimse kolumuzu tutamayacak inşallah. 2023 hedefleri doğrultusunda yerli kaynakları geliştirmeye çalışıyoruz bu noktada et ve süt üretimini birbirinin ayrılmaz bir parçası olarak görüyoruz.” dedi.

SULAMA PROJELERİNİN BİTMESİYLE VERİMLİLİK VE ÜRÜN ÇEŞİTLİLİĞİ ARTACAK
Pazar günü yapılan Balya İlçe Kongresi’ne katılan Kırcı son 14 yılda Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın Balıkesir’e 3 Milyar TL yatırım yaptığını söyledi. Balıkesir’in şehir merkezine yıllık 53 Milyon m3 içme suyu temin ettiklerinin altını çizen Kırcı, devamında inşa edilen 13 baraj ve 9 gölet ile 537.765 dekar araziyi sulamaya açtıklarını, çiftçilerin yıllık 364 Milyon TL zirai gelir artışı sağladıklarını belirtti. Kırcı sözlerine şöyle devam etti: “Balıkesir genelinde inşaat safhasında 17 adet baraj bulunuyor. Bunlardan 4 tanesi Balyamızı ilgilendiriyor. Değirmendere, Dereköy ve Kayapınar barajlarının temeli geçtiğimiz Mart ayında atılmıştı inşaatları devam ediyor, yarıya yakın bir fiziki gerçekleşme sağlanan Yenikavak Barajı inşaatı devam ediyor. Yine Balıkesir genelinde inşaat safhasında bulunan 16 adet gölet bulunuyor, bunlardan 5 tanesi Balya’da. Gökmusa ve Orhanlar göletlerinin temeli geçtiğimiz Mart ayında atılmıştı. Narlı Göleti’nde yarıya yakın bir fiziki gerçekleşme sağlandı, Kayalar ve Dörtyol göletlerinin inşaatı devam ediyor. Bu yatırımların bir bir devreye girmesiyle kısa zaman içinde Balyamızda verimlilik ve ürün çeşitliliği artacak, ilçemizin refahına büyük bir katkı olacak.” dedi.

TOPLU KONUT HAMLESİNİ ŞEHİRCİLİK HAMLESİ İZLEYECEK
Konuşmasının devamında Balya’daki 112 konut için gerçekleştirilen kuraya da değinen Kırcı “İktidara geldiğimiz günden bu yana hızla artan nüfusumuzun talep ettiği konutu planlı bir şekilde karşılama yoluna gittik. 2002’de 43 bin olan toplu konut sayısını 796 bine yükselterek adeta ülkenin çehresinin değiştirdik. Bu çerçevede Balyamızda da inşası devam eden 112 konutun hak sahipleri gerçekleştirilen kura ile belirlendi. Burayı sadece konut alanı olarak düşünmemek gerekir, TOKİ bu tarz projelerde konutun yanında cami ve ticaret merkezi yapıyor, altyapı ve çevre düzenlemesini de hayata geçiriyor. Göreceksiniz burası kısa süre sonra canlı bir merkez olacak. Vatandaşlarımızı uygun koşullarda konut sahibi yapmak sosyal politikamızın da en önemli gündem maddelerinden biri. Son 15 yılda gerçekleştirdiğimiz toplu konut hamlesini önümüzdeki dönemde şehircilik hamlesi izleyecek. Geleneksel mimari anlayışımızı modern mimari ile harmanlayan yatay şehirler kurarak şehircilik kalitesini yükselteceğiz. ”dedi.

KENDİ ÖNCELİKLERİMİZLE HEM SAHADA HEM MASADAYIZ
Suriye’deki olayların 2011 yılından bu yana adeta bir kangrene dönüşmüş durumda olduğunu kaydeden Kırcı “Savaş koşulları altında yaşam mücadelesi veren sivillerin hali içler acısı. Diğer taraftan ülkede kirli bir terör sarmalı oluşturuldu. Ancak Türkiye’nin aktif olarak varlığını göstermesiyle köpürtülen terörizm balonu delindi. Fırat Kalkanı Harekatı ve İdlib’de gözlem noktalarının kurulmasıyla ülkemizin sahadaki başarısını ortaya koyarken bir taraftan da Astana ve en son Soçi toplantılarıyla İran ve Rusya ile işbirliğine giderek adil ve kalıcı bir siyasi sürecin başlamasının önünü açmak için çaba sarf etti. Şu anda kendi önceliklerimizle hem sahada varız hem masada varız. Önemli olan budur. İşte bu hazmedilemiyor. Terörizme karşı olan haklı davamızda ve kararlı mücadelemizde doğrudan bizim karşımıza çıkmaya cesareti olmayanlar taşeron örgütler üzerinden mesaj veriyor. Belli güçlerin Suriye sahasındaki piyonları üzerinden yaptıkları meydan okuma aslında Türkiye’nin barış içinde bir Ortadoğu vizyonuna meydan okumadır. Türkiye barış, kardeşlik ve refah dedikçe terör örgütleri üzerinden kurulan kanlı çarktan nemalananlar rahatsız oluyor, krizin devamı için ihtiyaç duydukları örgütleri kaybetmemek için çaba harcıyorlar. ”dedi.

GÖNEN İLÇE TEŞKİLATI’NA HAYIRLI OLSUN ZİYARETİ
İvrindi 6. Olağan İlçe Kongresi’nin ardından Balya ilçesine bağlı Çakallar Mahallesi’nde çat kapı ev ziyaretleri yapan Kırcı, programına Gönen’de devam etti. AK Parti Gönen İlçe Teşkilatı’na kongre sonrası hayırlı olsun ziyareti yapan Kırcı, burada yaptığı konuşmada gündemi değerlendirip bundan sonra yapılacak çalışmalar konusunda açıklamalarda bulundu, yeni yönetime başarılar diledi. AK Parti Gönen İlçe Başkanı seçilen Erdinç Odabaşı ve ilçe teşkilatı ile birlikte esnafla selamlaştı, vatandaşlarla hasbihal etti. Son olarak Ramazan Canbaz’ın kızı için taziye ziyaretinde bulunarak aileye baş sağlığı diledi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1