EGE GÜNDEM GAZETESİ

Başkan Özden güven tazeledi

Başkan Özden güven tazeledi
27 views
11 Aralık 2017 - 11:55

11. Olağan Genel Kurulda üyelerin tamamının oyunu alarak güven tazeleyen Belediye-İş Sendikası Balıkesir Şube Başkanı Yüksel Özden, konuşmasında “Belediye-İş her zaman üyesine sahip çıkar, kimse bize sendikacılığı öğretmesin. İşçinin kaybedeceği hiçbir şey yok. Nerde işçiyi korkutan, daire başkanları nerde müdürler, nerde belediye başkanı hepsi gitti. İşçi yerinde duruyor. Belediye-İş’in Türkiye’nin lokomotifidir” dedi.

Belediye-İş Sendikası Balıkesir Şubesinin 11. Olağan Genel Kurulu hafta sonu Asta Termal Otel’de yapıldı. Mevcut Başkan Yüksel Özden’in tek liste girdiği seçimlerde üyelerin tamamının oyunu alan Başkan Özden, güven tazeleyerek yeniden göreve seçildi.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan kongrede Divan Sendika Genel Mali Sekreteri Cahit Korkmaz, Toplu İş Sözleşmesi Genel Sekreteri Erdoğan Kefeli, Belediye İş Sendikası Trakya Şube Başkanı Aziz Aktay, Belediye İş Sendikası Manisa Şube Başkanı Gökay Zengin ve Belediye İş Sendikası Bursa Şube Başkanı Yusuf Yavuz isimlerinden oluştu. Raporların görüşülerek, kurulların aklandığı kongrede bir konuşma yapan Belediye İş Sendikası Balıkesir Şube Başkanı Yüksel Özden, Türkiye’de sendikalaşma oranının her yıl düştüğüne dikkat çekerek, çalışan kesimin korku nedeniyle sendikalara üye olmadığını iddia etti.
İŞÇİNİN SORUNU ORTAK
Belediye İş Sendikasının Türkiye’nin lokomotifi olduğunu söyleyen Özden, özetle şunları dile getirdi: “Baktığımızda işçinin sorunu ortak sorun. İşçinin sorununu nasıl halledebiliriz? Hep beraber halledebiliriz. Kimse gelip de sihirli değnekle dokunup bizim sorunumuzu falan halletmez, halledemez, Böyle bir şey söz konusu değil.
1990’lı yıllarda Türkiye’nin nüfusu 55 milyon, sendikalı işçi sayısı 3,5 milyon. Yaşadığımız güzel ülkede, yer altı, yer üstü zenginlikleriyle harika bir ülkede 90’lı yıllarda 55 milyon insan yaşıyor, bunun 3,5 milyonu sendikalı. Bugün Türkiye’nin nüfusu 80 milyon deniliyor, televizyona her çıkan 80 milyonluk büyük ülkeyiz diyor. Evet, doğru büyük, güçlü bir ülkeyiz. Bakıyoruz 750 bin sendikalı işçimiz var. Böyle bir dünya olur mu?
Ben işyerlerine gidiyorum. Aramızda rektörlükte olan, üniversitede olan, hastanelerde, bor madenlerinde, kömür işletmelerinde çalışanlarımız var. Yahu işçiler sendikacılardan kaçar mı? Ben işyerlerine giriyorum işçi benden kaçıyor. Neden biliyor musunuz? Benden kaçtığı falan yok, işverenden korkuyor.
HEPİNİZDEN GURUR DUYUYORUM
Ama aranızda alnından öpeceğim insanlar var. İsim önemli değil; üyemiz bana mesaj gösteriyor diyor ki: mesaj attılar eğer ben Belediye-İş’ten ayrılmazsam işten atacaklar. Sıkıntı yok; Belediye-İş herkese sahip çıkar. Belediye-İş’e üye olursanız işten atarız, Belediye-İş’e üye olursanız şöyle yaparız. Kardeşim Belediye-İş Sendikası bu Türkiye’nin lokomotifi.
BELEDİYE İŞ ÜYESİ İLE UĞRAŞILDI
Beni şube başkanı olarak hepiniz tanıyorsunuz. Ben kendimi şube başkanı falan olarak gördüğüm yok. Ben sizi arkadaşım olarak görürüm, siz de beni öyle görürsünüz. Zaten bana başkan diyen fazla yok, herkes ağabey diyor. Bakın arkadaşlar Balıkesir Belediyesi Büyükşehir Belediyesi olduktan sonra 4,5 ay Belediye-İş Sendikası üyeleriyle uğraştılar. 4,5 ayda son iki güne kadar Büyükşehir Belediye Başkanı, ilçe başkanları, daire başkanları, müdürler, amirler devreye girdi ama bu 4,5 ay süre zarfında işçi arkadaşlarımız direndi. Kendilerinin gözlerinden öpüyorum.
KORKUNUN ECELE FAYDASI YOK
Korkunun ecele faydası yok. O dönemin belediye başkanı nerede? Daire başkanları nerede? Ama siz buradasınız. Siz işçisiniz, işçi kalacaksınız. İşçinin kaybedeceği hiçbir şey yok. İşçinin kaybedeceği ne var? Sermayemiz, yatımız, atımız, uçağımız, gemimiz mi var; neyimiz var? Sadece ve sadece bizi işten atabilirler, gideriz başka yerde iş buluruz ya da bizi sürgün edeceklermiş. Etsinler; orası da bizim memleketimiz. Sıkıntı yok, işçiyiz. İşe girerken zaten şöyle işe geliyoruz biz; biz, halkımızın ihtiyaçları neyse onları yapmak için işe gidiyoruz. Olay bu, başka bir şey istemiyoruz. Ne at istiyoruz ne de yat istiyoruz. Hepsi kendilerinin olsun. Ama bizim özgürlüğümüze, işimize, aşımıza, Anayasanın bize verdiği ‘istediğin sendikaya üye olabilirsin, sen özgürsün’ yetkisi var.
TAVSİYE İSTEMİYORUZ
Bize sendika konusunda tavsiyede bulunmasınlar. Bizim üyelerimiz hangi sendikaya üye olacaklarını bilirler. Hangi sendika işçi haklarını korur, hangi sendika işçilerin hizmetkarıdır onu bilir. Bize kimse sendika falan tavsiye etmesin. Herkes kendi işine bakacak. Buradan bugünün, geleceğin siyasilerine parti ayırmaksızın söylüyorum: Bizim içişlerimize karışmayın kardeşim. Biz yolumuzu buluruz. Bize kimse adamlık da taslamasın. Biz işçiyiz, işçi kalacağız. Bizim onlar kadar aklımız var.
Bazı işyerlerine gittiğimde bana şunu söylüyorlar: ‘Başkanım biz Ocak ayında yüzde 15 vergi ödüyoruz, Nisan’da yüzde 20 vergi ödüyoruz’ diyorlar. Ben sesleniyorum: Bir uzlaşalım. Bir işçinin verdiği vergi kadar bir işadamı vergi vermiyor bu ülkede. Böyle bir dünya yok. Yani vergi oranlarını yüzde 15 değilse de yüzde 16 olsun. Yüzde 3 zam veriyorlar, yüzde 10 vergi kesiyorsun. O zaman da adamın cebine para girmiyor.
Konuşulacak çok şey var. Ama bunları her gün konuşuyoruz. Bu kongrenin Belediye-İş sendikasına, Türkiye’mize, çalışan arkadaşlarımıza hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Hepiniz sağ olun var olun” dedi.
Sendika Genel Mali Sekreteri Cahit Korkmaz, Toplu İş Sözleşmesi Genel Sekreteri Erdoğan Kefeli’nin de birer konuşma yaptığı kongrede sendika Balıkesir Şubesine uyun yıllar emek veren yönetici Hakan Keskin, İsmail Aydoğan ve Fahri Hanay plaket ile onurlandırıldı.
Öte yandan Yüksel Özden başkanlığındaki yeni yönetim ise şu isimlerden oluştu;
Yönetim Kurulu Asil Üye: Yüksel Özden, Mustafa Barbaros Özüpek, Şahin Ceylan, Erdem Ümit Yılmazer, Metin Ayral, Denetim Kurulu Asil: Abdullah Erbaş, Aykan Demir, Mehmet Türker, Disiplin Kurulu Asil: Cemile Gutay, Serdar İşgüzar, Abdurrahman Karakaş

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1