EGE GÜNDEM GAZETESİ

Ayvalık Emek Partisi, “Kudüs provokasyonuna son verilmelidir”

Ayvalık Emek Partisi, “Kudüs provokasyonuna son verilmelidir”
15 views
08 Aralık 2017 - 11:28

ABD Başkanı Donald Trump’ın 1995 yılında aldıkları, Kudüs’ün İsrail’in Başkenti olduğuna dair kararın gereğini yerine getirerek, ABD Büyükelçiliği’ni Kudüs’e taşıyacağını açıklamasına; Balıkesir’in Ayvalık İlçesinde Emek Partisi İlçe Başkanı Musa Metin yaptığı sert bir yazılı açıklamayla tepki gösterdi.

Emek Partisi Ayvalık İlçe Başkanı Metin yaptığı açıklamada, “ABD Başkanı Donald Trump, 1995 yılında aldıkları ‘Kudüs’ün İsrail’in Başkenti olduğuna dair kararın gereğini yerine getirerek, ABD Büyükelçiliği’ni Kudüs’e taşıyacağını açıkladı. Bu büyük bir provokasyon girişimidir. Ortadoğu Bölgesi’nde yeni çatışmaların başlamasına neden olacaktır. Trump, bu kararı ile böyle bir çatışma sürecini başlatmak istemektedir” dedi.
ABD Başkanı Trump’ın, bu kararı ile hem iç politikada kendini güçlendirmeyi; hem de ABD, İsrail, Mısır ve Suudi Arabistan ittifakı ile Ortadoğu’da Rusya ve İran etkinliğine karşı yeni bir süreç başlatmak istediğini savunan Musa Metin, “Kudüs’ün Başkent olduğu bir Filistin Devleti mi, yoksa Kudüs’ün Filistin ve İsrail’in başkenti olacağı iki devlet mi konusunda barış sürecinde kararı Filistin Halkı verecektir. Fakat barış sürecinin yeniden başlayabilmesi için öncelikle ABD-İsrail provokasyonun sona erdirilmesi, İsrail’in yeni yerleşim yerleri açma politikasına son vermesi, işgal ettiği toprakları terk etmesi ve Filistin’den sürülen Filistinlilerin ülkelerine dönebilmesi gereklidir. Ortadoğu’da zaten bir savaş ortamı mevcutken, yeni çatışma konularını gündeme getirmek Ortadoğu ve Dünya halklarının yararına değildir. ABD ve tüm emperyalist güçler Ortadoğu’dan derhal elini çekmelidir” açıklamasında bulundu.
Açıklamada, “Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Hükümet; Trump’ın çıkışını fırsata çevirme peşindedir. İçerideki sıkışmışlığın üstünü örtmekte, ırkçı ve gerici politikasına alet etmektedir. Sorun dinler ve mezhepler sorunu olarak ele alınamaz. Sorunu üreten emperyalistler ve onların işbirlikçilerinin politikalarıdır. Amerikan emperyalizmi ve İsrail Siyonizm’i ile lafla mücadele edilemez. Açık ve gizli bütün askeri ve ekonomik anlaşmalar başta olmak üzere, bütün ikili anlaşmalar iptal edilmelidir. Bu yapılmadan sonuç alıcı hiçbir adımı atmak mümkün değildir. Emek Partisi olarak, Mazlum Filistin Halkını tüm gücümüzle destekliyoruz. Bütün işçi ve emekçileri Filistin halkının haklı davasını desteklemeye çığırıyoruz. Provokasyonlara son. İşgale son. Yaşasın özgür ve bağımsız Filistin” ifadeleri yer aldı. SUAT SALGIN

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1