EGE GÜNDEM GAZETESİ

Türk Müziği Eğitimi ve Sanat Merkezi açıldı

Türk Müziği Eğitimi ve Sanat Merkezi açıldı
37 views
07 Aralık 2017 - 11:44

Altıeylül Belediyesi’nin Bahçelievler Mahallesi’nde hizmete açtığı ‘Türk Müziği Eğitimi ve Sanat Merkezi’ ile usta isimler gençlere hem müzik hem de enstrüman eğitimi verecek.

Bahçelievler Mahallesi Teknik Lise Caddesi No:130 adresinde hizmet veremeye başlayan Türk Müziği Eğitimi ve Sanat Merkezi’nin açılışına Vali Ersin Yazıcı, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu, AK Parti İl Başkanı Hasan Demiraslan, Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı ile sanatçılar ve öğrenciler katıldı.
Törenin açılışında konuşan Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı, müziğin bir toplumun en önemli kültürlerinden birisi olduğunu söyledi. Avcı konuşmasında şunları söyledi: “Milleti millet yapan en önemli unsurlardan birisi de aynı kültüre sahip olmaktır. İşte kültür ve folklor kavramları işin içine girdiğinde aslında müziği de konu almış oluyoruz. Müzik bir halkın yaşama dair sahip olduğu, yaşadığı tüm değerleri ve olayları içinde barındıran ve nesilden nesile yaşayan bir köprüdür. Müzik dildir; kederleri, elemleri, dertleri anlatır. Müzik ruhtur, müzik dinamiktir. Toplumlar müzikleri ile birbirlerini tamamlarlar, müzikleri ile birbirlerini anlarlar. Toplumlar birbirlerine müzikleri ile akrabadırlar. Bu bağlamda müzik alanına yapılacak her işin paydasında insan vardır. Sanatın ve sanatçının her daim yanında olmak bizim önemli görevlerimiz arasındadır. Merkezimiz; Balıkesir Musiki Derneğiyle imzalamış olduğumuz protokol kapsamında Balıkesir Türk Müziği Kurucusu Bestekârı Sayın Sıtkı Sahil ’in yönetiminde konusunda uzman eğitimciler marifetiyle ses, dini musiki, keman, ud, klarnet, bağlama, ney, ritimli sazlar gibi alanlarda hizmet verecektir. Ayrıca tam bir profesyonel ekip olan Altıeylül Türk Müziği Topluluğu bünyemizde görev yapacaktır. Bu topluluğun en büyük özelliği her türlü müziği yapacak kapasitede ve donanımda olmasıdır. Bu vesile ile kurumumuzun Balıkesir’imize, ülkemize ve kültürümüze hayırlı olmasını diliyorum.”
KAFAOĞLU: “GENÇLERİMİZ MÜZİK ALETİ ÇALMAYI ÖĞRENECEKLER”
Altıeylül Belediye Başkanı Hasan Avcı’nın devamında konuşan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Zekai Kafaoğlu ise merkezin ilk adımlarının kendisinin Altıeylül Belediye Başkanı ile atıldığını hatırlattı: “Türk Müziği ve sanatına hizmet etmek önemli. Sanat ve müzik eksik kalırsa bir milletin damarlarından biri eksik kalmış olur. Sanat ve müzik konusunda gençlerimizi eğitebilmemiz lazım. Gençlerin bizlerden daha donanımlı yetişmesi lazım. Kanatların biri eksik olmamalı. İlimde, bilimde, fende, teknolojide, sporda yetiştirdiğimiz gibi özellikle Türk Müziği konusunda mutlaka onların donanımlı yetişmesi noktasında yerel yönetimlerin üzerlerine düşen görevleri yapması lazım. Altıeylül Belediye Başkanı iken bu çalışmayı başlatmıştık. Şimdi bu çalışmanın nihayete ermesi ve açılışında bulunmaktan çok memnunum. Özellikle Sıtkı Sahil Hocanın hakkını vermemiz lazım. Hep bu konuda bizi teşvik etmiştir. ‘Gözünüz arkada olmasın. Biz bu işi yaparız’ demişti. Bizde Bahçelievler Mahallesine bu Türk Müziği ve Sanat Merkezinin çok yakıştığını düşünüyorum. Gençlerimiz buraya gelip müzik aletlerini çalmayı öğrenecekler. Becerilerini keşfedecekler.”
YAZICI: “EMEĞİ GEÇENLERİ TEBRİK EDİYORUM”
Vali Ersin Yazıcı da emeği geçenleri tebrik etti: “Biz büyük bir milletiz, büyük bir devletiz. Büyüklüğümüzün göstergelerinden bir tanesi de türkülerimiz, deyişlerimiz. Bunlar olmanda büyük millet olunmuyor. Bu konunun önemsendiği için emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.
Biz kültürümüzle, gelenek ve göreneklerimizle inşallah büyük hedeflere doğru hep birlikte yürüyeceğiz. Bu memleket, bu millet daha birkaç yüz yıl önce dünyaya yön verirken inşallah çok kısa bir süre sonra da yine aynı konumda olup dünya mazlumlarına, dünya milletlerine adalet götürecek ama türküsüyle, deyişleriyle, gelenekleriyle büyük millet olunuyor. Dolayısıyla bunu düşündükleri için emeği geçenleri tebrik ediyorum. İnşallah bunların sayısı artar. Burada çok sayıda insanımızı görmek isteriz. “
Yapılan konuşmaların ardından protokolün katılımıyla merkezin açılış kurdelesi kesildi ve Türk Müziği Eğitimi ve Sanat Merkezi gezildi.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1