EGE GÜNDEM GAZETESİ

Kadınların seçilmesi için cinsiyet kotası istediler

Kadınların seçilmesi için cinsiyet kotası istediler
13 views
06 Aralık 2017 - 11:25

Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, Cumhuriyet Kadınları Derneği Şubesi tarafından 5 Aralık ve Seçilme Hakkı’nın verilmesinin 83. Yıldönümü nedeniyle bir basın açıklaması yapıldı.

Cumhuriyet Kadınları Derneği Ayvalık Şube Başkanı Gülden Sarıbaş tarafından yapılan basın açıklaması sırasında; Ayvalık CKD yöneticileri, Vasfiye Açık, Mehtap Beningtan ve Seval Demirkol’da hazır bulundu.
Ayvalık Belediyesi’ne ait Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde gerçekleşen basın açıklamasını seslendiren CKD Ayvalık Şube Başkanı Gülden Sarıbaş, Türk Kadınının Seçme ve Seçilme Hakkını kazanışının 83. yılında Türk Kadınları’na siyasal hakları pek çok ülkeden önce veren Mustafa Kemal Atatürk’ü minnetle andı.
Yüzyıllarca süren Kadın Hakları Mücadelesinde ilk talep edilen hakkın daima siyasal hak olduğuna işaret eden Gülden Sarıbaş, “Fransız Devriminden 2 yıl sonra yani 1791 de ünlü Fransız kadın yazar Olimpi d’Gouje yayınladığı Fransız Kadın Yurttaş Beyannamesinde şöyle diyordu: ‘Madem erkekler gibi giyotine gidiyorum, o halde benim de erkekler gibi oy hakkım olmalı.’ Olimpi d’Gouje bu sözün bedelini giyotinde can vererek ödedi. Fransız kadını Siyasal Haklarını ancak bundan 154 yıl sonra 1945 de kazanabildi. Türk Kadını 1934 de siyasal haklarını kazandığında, dünyada sadece 17 ülke kadınının bu hakkı vardı ve kadına Siyasal Hak tanıyan ilk ve tek İslam ülkesiydi” ifadelerini kullandı.
Ayvalık CKD Başkanı Sarıbaş açıklamasında, “Bugün kadının siyasetteki yerine öykündüğümüz ülkelerin kadınları Siyasal Haklarını bizden onlarca yıl sonra kazandı. Türk Kadını 1935 de ilk kez Parlamentoya girdiğinde Kadın Parlamenter oranıyla dünya listesinde 2. sıradaydı. 83 yıl sonra bugün yüzde 15 küsurluk Kadın Parlamenter oranıyla dünya listelerinin sonlarında sürünüyoruz. Avrupa Parlamentoları Listesinde sonuncu sıradayız. Yerel Parlamentolardaki yüzde 4 lük oranla çok daha acıklı durumdayız. Tüm listelerin sonlarındayız. 83 yıl sonra Meclislerimiz ‘Kadınsız Meclistir’ ve Demokrasimiz hala ‘Erkek Demokrasisi’dir. Yaşadığımız bu ‘Eksik Demokrasi’ veya bir Bilim Kadınımızın değişiyle ‘Defolu Demokrasi’ 21.yüzyılda Türkiye’nin ayıbıdır” dedi.
Cumhuriyet Devrimi’nin özünde bir Kadın Devrimi olduğunu savunan Gülden Sarıbaş, “Atatürk; Türk Kadınına Siyasal Haklarını verirken kadını, erkeği ile eşit, çağdaş ve gerçekten Demokratik bir ülke hedeflemişti. Ne yazık ki yarım kalan Aydınlanma Devrimiyle bu hedeflerin hiçbirine ulaşılamadı. Bugün biz Türk Kadınları artık şunu çok iyi biliyoruz ki: Haklara sahip olmak yeterli değildir. Önemli olan o hakları kullanabilmektir. Bu konuda kadınlar suçlu değildir. Suç; kadınlara haklarını kullandırtmayan Eril İktidarlarındır. Siyasette kadınlar engelli konumdadır ama 100 metre koşucusu erkeklerle aynı kulvarda yarışması istenir. Siyasette kadınların önünde eğitimsizlik, ekonomik yetersizlik, toplumsal cinsiyet ayrımcılığı, destek mekanizmalarının eksikliği vs. gibi bir dizi engel vardır. Türkiye bu konuda taraf olduğu Uluslararası Sözleşmelerin gereğini de yerine getirmemekte, kadınların Siyasette ve Karar Mekanizmalarında yer almasını sağlayacak hiçbir şey yapmamaktadır. Oysaki Siyasal Katılım kadınların eğitim, sağlık, istihdam, ekonomi, cinsiyet ayrımcılığı, kadına yönelik şiddet gibi tüm güçsüzlük alanlarında en önemli çözüm anahtarıdır. Kısaca kadınların siyasette ve karar mekanizmalarında eşit katılımı sadece kadınlara ait sorunların değil, tüm toplumsal sorunlarımızın çözümü için tek şart, tek çaredir” ifadelerini kullandı.
Nüfusun yarısını oluşturan kadınların Yerel ve Ulusal Parlamentolarda eşit temsilini istemenin salt bir eşitlik talebi değil, özünde bir demokrasi talebi olduğunu savunan Gülden Sarıbaş, “Gerçek bir Demokraside yaşamak isteyen her birey, özellikle de siyasetçi ve ülke yöneticileri derhal eşit temsili sağlayacak uygulamaları yaşama geçirmelidir. Bunun içinde tek çare Cinsiyet Kotası uygulamasıdır. Bugün tüm dünyada 90’dan fazla ülkede uygulanan Cinsiyet Kotasının en etkin çözüm yolu olduğu hem bilimsel, hem de uygulama açısından ispatlanmıştır. Cinsiyet Kotası uygulamayan ülkelerde kadınların temsil oranı yüzde 17’nin üstüne çıkamamakta, uygulayan ülkelerde ise ”Temsilde Kritik Eşik” denen yüzde 30’un altına düşmemektedir. Önümüzdeki süreçte TBMM’de Anayasa Değişikliği Uyum Yasaları paketi içerisinde Siyasi Partiler ve Seçim Yasalarında değişiklikler yapılacaktır. Biz CKD olarak bu süreçte ‘ yüzde 50’lik Cinsiyet Kotası’ uygulamasının yasalaştırılmasını talep ediyoruz” dedi.
Cumhuriyet Kadınları Derneği Ayvalık Şube Başkanı Gülden Sarıbaş açıklamasında; “Bu günlerde erkeklerin seçilmesini sağlayacak ‘Seçim İttifakları’ , ‘Dar Bölge, Daraltılmış Bölge’ , ‘Seçim Barajları’ vs. konuşulurken kimse kadınların da seçilmesini sağlayacak ‘Cinsiyet Kotasını’ getirelim dememektedir. Biz, Cumhuriyet Kadınları olarak artık Siyasal Haklarımızı kullanma, bu hakkı yaşama geçirme kararlılığındayız. Bize haklarımızı kullandırtmayan Eril İktidarlarla mücadele edeceğiz. Erkek egemen Meclislerden çıkan kararların kadınların lehine olmadığını yıllarca yaşayarak gördük. Kadınların siyasal geleceği erkeklerin iki dudağı arasında olamaz. Yasalarla güvence altına alınmalıdır. Uygulanmaması halinde ağır Anayasal cezai yaptırımları olmalıdır” ifadelerine yer verdi.
Türkiye’deki kadınların siyasal haklarını kazanışının 83. yılında siyasetçilerden, yetkililerden artık içi boş kutlamalar, hamasi nutuklar, bol vaatler istemeyip, artık somut uygulamalar beklediklerini kaydeden Sarıbaş, “Başta İktidar Partisi olmak üzere TBMM’de grubu bulunan tüm siyasi partilere sesleniyoruz:’En geç 8 Mart 2018 tarihine kadar yüzde 50’lik Cinsiyet Kotası Uygulamasını yasalaştırın.’ Bu görevi yapmayan Siyasi Partilerin Demokrasiden bahsetmeye hakları da, hadleri de yoktur. Ayrıca tüm Demokratik Kitle Örgütlerine de bu konuda dayanışmak ve birlikte mücadele etmek üzere çağrıda bulunuyoruz. Cinsiyet Kotası Yasası Mücadelesi ülkemizde Demokrasi için bir mihenk taşı olacaktır. Hep birlikte gerçekten Demokrasi isteyen ve istemeyenleri göreceğiz. Gerçek bir Demokraside yaşamak ve çocuklarını büyütmek isteyen tüm vatandaşlarımızı da omuz omuza mücadeleye davet ediyoruz. Değerli basınımızın güçlü desteğini talep ediyor ve saygılarımızı sunuyoruz” diye konuştu. SUAT SALGIN

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1