EGE GÜNDEM GAZETESİ

TKKP’nin Milas’taki toplantısına Ayvalık Kent Konseyi de katıldı

TKKP’nin Milas’taki toplantısına Ayvalık Kent Konseyi de katıldı
8 views
28 Şubat 2017 - 10:27

Türkiye Kent Konseyleri Platformu 21. Genel Kurul Toplantısını Muğla’nın Milas ilçesinde gerçekleştirdi.

Ayvalık Kent Konseyi Başkanı Filiz Karayeli’nin de katıldığı 2 günlük toplantıda, Marmara Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Emre Bağçe, anayasa ve referandum sürecine, Ankara Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Ruşen Keleş de sit alanlarının yeniden değerlendirilmesine ilişkin konuşmalar yaptılar.
Ayvalık Kent Konseyi Başkanı Filiz Karayelli’ nin de Türkiye’nin en büyük yüzölçümlü doğal sit alanı olan Ayvalık Tabiat Parkı’nın imara açılmasına ilişkin yaşanılan süreç hakkında açıklamalarda bulunduğu toplantının sonuç bildirgesi de yayınlandı.
İki maddelik sonuç bildirgesinin ilk maddesi olan anayasa ve referandum ile ilgili bölümünde; “Anayasa metinleri toplumsal uzlaşım metinleridir. Bu anlamda toplumun tüm kesimleri ve kurumları tarafından etraflıca tartışılması ve demokratik katılımla oluşturulması gerekmektedir. 16 Nisan 2017 tarihinde halkoyuna sunulan anayasa değişikliği metni, söz konusu demokratik süreçler işletilmeksizin, OHAL koşulları altında hazırlanmıştır. Türkiye Kent Konseyleri Platformu’nu oluşturan Kent Konseyleri olarak anayasa değişikliği metninin getirdikleri ve götürdükleri üzerine halkımızı bilgilendirmek konusunda kendimizi sorumlu hissediyor ve bu sorumluluğu yerine getirme konusunda Kent Konseylerini göreve çağırıyoruz” ifadeleri yer aldı.
Bildirgede; “Hukuk dışı, anti demokratik uygulamaların ülkemizi yeni olumsuzluklara sürükleyeceğini vurguluyor; demokratik kurumlara, üniversitelere, basına ve seçilmiş temsilcilere yönelik uygulamalardan duyduğumuz kaygının altını çiziyoruz. Kent Konseyleri, yerel demokrasinin güçlenmesini, uzlaşı kültürünü, ortak aklı ve demokratik katılımı esas alan yerel yönetim mekanizmalarıdır. Kent Konseyleri gelişmiş demokrasi koşullarında, çoğulcu ortamlarda oluşur ve yaşarlar. Bu anlamda tekciliği ve katı merkeziyetciliği reddederler” denildi.
Milas da gerçekleştirilen Türkiye Kent Konseyleri Platformu’nun sonuç bildirgesinin sit alanlarıyla ilgili bölümünde ise; “Ülkemizde uygulanan çevre politikaları tarihi, kültürel ve doğal olmak üzere, koruma altındaki tüm alanlarımızı ve yaşam hakkımızı tehdit etmektedir. Çevre konusunda tarihi, kültürel ve doğal varlıklarımızın gelecek nesillere bırakılması için kent konseyleri olarak verilen mücadeleleri her şartta destekliyor ve yanında yer alıyoruz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından projelendirilen doğal sit alanları derecelendirme değişikliğine ilişkin, Türkiye’nin 20 bölgesindeki hazırlıkların derhal geri çekilmesini; yapılacak hazırlık çalışmalarının bilimsel normlara, planlama ilkelerine uygun, bütüncül ve katılımcı bir yaklaşımla yapılmasını istiyoruz. Bunun sonucu olarak yerel yönetimler başta olmak üzere, tüm kurum ve kuruluşları, ülke menfaatini ve geleceğini göz önünde bulundurarak karar vermeye davet ediyoruz” ifadelerine yer verildi. SUAT SALGIN

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1