EGE GÜNDEM GAZETESİ

Muharrem İnce ‘Hayır’ı Anlattı

Muharrem İnce ‘Hayır’ı Anlattı
13 views
28 Şubat 2017 - 10:37

Anayasa değişikliği referandumu öncesinde CHP Balıkesir İl Başkanlığında bir basın toplantısı düzenledi. Partililerin yoğun katılımıyla gerçekleşen açıklamada Muharrem İnce Yeni anayasa maddelerini değerlendirirken neden hayır oyu verilmesi gerektiğini çarpıcı örnekler vererek açıkladı.
“İDAMI SEN KALDIRDIN İNSANLARI NEDEN KANDIRIYORSUN”
Muharrem İnce 21.06.2004’te Recep Tayyip Erdoğan Başbakanken idamı kendisinin kaldırdığını belgelerle gösterirken meydanlarda insanları neden kandırdığını sordu.
CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce açıklamasında şu ifadelere yer verdi; “ Öncelikle şu belgeden bahsetmek bahsetmek istiyorum. Bu imza kimin. Bu imza dönemin başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzası. Bu imza neyin imzası. Yıl 23.06.2004. Adalet Bakanlığınca hazırlanan ve başkanlığınıza arzı bakanlar kurulunca 21.06.2004 tarihinde kararlaştırılan ölüm cezasının kaldırılmasıyla ilgili ve bazı kanunlarda değişiklik yapılmasıyla ilişin kanun tasarısıyla gerekçesi ilişikte gönderilmiştir. Gereğini arz ederim. Recep Tayyip Erdoğan Başbakan. Yani 13 numaralı protokolü kim imzaladı. İdam cezasını kim kaldırdı. Sen kaldırdın bu imza senin değil mi ? Kendi kaldırdığın idam cezasını şimdi meydanlarda insanları neden kandırıyorsun”
“BALIKESİR’DEKİ 4 VEKİLDEN BİRİ BANA AÇIKLASIN”
Muharrem İnce, Güçlü Türkiye, güçlü ekonomi, terörün bitmesi için anayasayı değiştirmek istiyorlar. Balıkesir’de 4 tane AKP’li vekil var. Bir tanesi bana hangi madde terörü bitirecek açıklasın dedi.
İnce sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Niye anlatamıyorlar 18 maddeyi. Hangi madde de güçlü Türkiye olacakmışız. Ekonomimiz güçlenecekmiş. Terör bitecekmiş. Şimdi sorum şu. Hangi madde geçerse bu 18 maddeden terörü bitirecek. Bir Allah’ın kulu çıksın açıklasın. Ben haftaya yine buradayım. AKP’nin Balıkesir’de 4 milletvekili var. Birisi çıksın Ali Hikmet Paşa meydanında desin ki terörü bitirecek madde, ekonomiyi bitirecek madde şu desin. Neden bu maddeleri konuşamıyorlar. Malına güvenemiyorlar. Çamur atıyorlar. PKK hayır diyormuş. HDP hayır diyormuş. FETÖ hayır diyormuş. Bir PKK’nın hayır dediğini duymadım. FETÖ’nun hayır dediğini duymadım. Medya da görmedim. Peki bunlar FETÖ’nun hayır dediğini nereden biliyor. Demek ki görüşüyorlar. Bu maddelerin hiç birisini meydanlarda konuşmuyorlar. Güçlü Türkiye, güçlü ekonomi. Genç işsizlik oranı % 23’lere gelmiş. 11 milyon turist azalmış 2016’da. Tarım çökmüş. Emekliler geçinemiyor. 15 yıldır terörü niye bitirmediniz. Engel olan ne. Madem bu anayasa acil. Madem bu yürürlüğe girdiğinde terör bitecek ekonomi düzelecek. Neden 2019’u bekliyorsunuz o zaman neyi bekliyorsunuz. Bu anayasa 2019’da yürürlüğe girecek. Madem güçlü Türkiye olacak neden bekliyorsunuz. Demek ki yalan söylüyorsunuz. İdam tartışması yapıyorsun idamı kaldıran sensin. Biz bunları medya da göremiyoruz. Sesimizi kesiyorlar. Korkmayın arkadaşlar”
“YARGI TARAFSIZ OLAMAZ”
Yeni Anayasa maddelerini değerlendiren İnce, “Şuan ki anayasa yargı bağımsızdır. Yeni anayasa ile yargı hem ‘bağımsız’ hem ‘tarafsız’ olacakmış. Yargı tarafsız olamaz. Yargı Cumhuriyet’ten yana, demokrasiden yana, insan haklarından yana taraftır. Onun için karşıyız. Bir başka maddede ise şu anda 550 olan milletvekili sayımız 600’ye çıkacak. Dünyanın 2 büyük devletinden biri olan ABD’nin nüfusu 300 milyon milletvekili sayısı ise 435’tir. Yani Türkiye’nin 4 katı büyüklüğünde bir devletin milletvekili sayısı 435, Türkiye’yi 600 yapacağız. Rusya’nın 150 milyon nüfusu var. Onların milletvekili sayısı ise 450’dir. Bizim paramız çok mu? 200 trilyon parayı neden sokağa atacağız. 600’de değil 650. Şimdi 600 vekil olacak. Evet çıkarsa Milletvekilleri bakan olamayacak. Bakanlar dışardan atanacak. Kaç bakan var 27. 600 milletvekili var. 27’de bakan olacak. Bir de cumhurbaşkanı yardımcıları olacak. Olacak 650. Biz bu kadar zengin miyiz ? ” dedi.

SİZ PEYGAMBER MİSİNİZ?
Muharrem İnce, konuşmasında Balıkesir’de gördüğü bir afişe dikkat çekti. Göklerden gelen bir karar vardır yazılı afişin akla mantığa sığmadığını söyleyen İnce, bu duruma gerçekten hayret ettiğini belirtti.
İnce; “Bir başka konu daha. Ben geçenlerde Trabzon’da gördüm. Şimdi de Balıkesir’de gördüm ve çok şaşkınım. Afişte yazan şu “Göklerden gelen bir karar vardır” bunlar kafayı kırmış. Böyle bir din yok arkadaşlar. Hepimiz Müslüman’ız. Göster bakayım kararı o zaman. Nasıl bir karar bu. Yani Allah’tan karar varmış. Böyle söylüyorlar. Allah siyasetle uğraşır mı ya. Bunlar gerçekten kafayı kırmış. Göklerden gelen bir karar varmış mail mi geldi. Facebook’tan mı geldi. Twitter’dan mı geldi. Siz kendinizi ne zannediyorsunuz. Siz peygamber misiniz. Size vahiy mi geldi. Bu tür anlayışlar bizim dinimize zarar verir. Bu nasıl bir anlayıştır. Balıkesir’de kocaman bir afiş asılıyor ve AKP teşkilatı bunu seyrediyor. Hayret edilecek bir durum gerçekten” dedi.
“BU TOPRAKTA HAYIRCILAR DA
VAR EVETÇİLERDE”
“Bu toprakta hayırcılar var. Evetçiler var. Hayırcılar kimlerdi biliyor musunuz. Mesela Mustafa Kemal’di sevr’e hayır dedi. İşgale hayır dedi. Köroğludur bolu beyine hayır demiştir. Dadaloğlu’dur padişahın fermanlarına hayır demiştir. Daha 1.maddesi kandırmacadır. Şu an anayasamızda ne yazıyor yargı bağımsızdır. Yargılama Türk milleti adına yapılır. Şimdi Yeni anayasa ile yargı hem ‘bağımsız’ hem ‘tarafsız’ olacakmış. Yargı tarafsız olamaz. Yargı cumhuriyetten yana, demokrasiden yana, insan haklarından yana taraftır. Onun için karşıyız”

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1