EGE GÜNDEM GAZETESİ

Balıkesir Tarım Fuarı Açıldı

Balıkesir Tarım Fuarı Açıldı
16 views
24 Şubat 2017 - 11:37

Bu yıl 8.si gerçekleştirilen Balıkesir Tarım Fuarı, Kepsut’ta açıldı.
400 firma standının yer aldığı fuar 26 Şubat tarihine kadar açık kalacak ve yaklaşık 150 bin ziyaretçinin gelmesi bekleniyor. Fuarın açılış konuşmasını yapan Atlas Fuarcılık Sahibi Fevzi Atasagun, fuarın amacının tarımdaki ve hayvancılıktaki teknolojik gelişmeleri sergilemek, üretici ve çiftçiyi bu teknoloji ile buluşturmak olduğunu söyledi. Atasagun, ayrıca 40 yakın ilden ziyaretçilerin geleceği fuarın daha da büyüyerek devam etmesini diledi.
ÇİFTÇİ TEKNOLOJİYİ YAKINDAN TAKİP ETMELİ
Kepsut Belediye Başkanı İsmail Cankul, ise 3 kez Balıkesir’de ve 5 kez Kepsut’ta açılan tarım fuarına ev sahipliği yaptıkları için son derece mutlu olduklarını söyledi. Cankul, “Dört günde 150 bin ziyaretçiye ev sahipliği yapacağız. Bunun gurunu yaşıyoruz. Tarım fuarları önemelidir. Cumhurbaşkanımızın bir sözü gibi tarımı büyütmeden Türkiye ekonomisini geliştiremeyiz. Demek ki tarımla, hayvancılıkla uğraşanların teknolojiyi yakalaması ve yakından takip etmesi lazım. Bu fuarlar bu bağlamda çok önemli” dedi.
TÜRKİYE AYDINLIK BİR GELECEĞE DOĞRU GİDİYOR
Fuar açılışı öncesi konuşan AK Parti Balıkesir Milletvekili Kasım Bostan’da söz konusu fuarın kendi memleketi vefalı yurt Kepsut’ta açılmasından mutluluk duyduğunu belirtti. Bostan, “Görüldüğü gibi bu milletin kendine güveni olduğunda neler yapabileceğini şu organizasyon göstermektedir. Bu millet yıllarca korkular üzerinden yönetilmeye çalışıldı. Böyle dönemlerde millet kendine olan özgüvenini kaybetti bir şey üretemez oldu. Daha doğrusu millet fakirleşti büyük sıkıntılar çekti. Bu milletin kendisine güvendiği dönemlerde bu millet yollar, hızlı trenler hava alanları yaptı. Milletin kendine güveni olduğunda neler yapabileceğini 15 yılda tüm dünyaya gösterdi.
Biz hükümet olarak bir ahilik fonu kuruyoruz. Bu fon ile batmış, sıkıntıya düşmüş lan esnafımızı yeniden hayata döndürmek için bir kaynak oluşturuyoruz. Bu hükümet milletinin yanında” dedi.
BALIKESİR TARIMIN BAŞKENTİ
Daha sonra konuşan Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur ise Balıkesir’in tarımın başkenti olduğunu hatırlattı. Uğur, “Devletimiz, milletimiz çiftçimizin hayvancımızın yanında. Balıkesir tarımsal desteklerde bilhassa süt ve hayvancılıkta en fazla desteği alan il ve Balıkesirli çiftçimiz kayıt sistemine girdiği için bu başarı sağlandı.
Bu fuarlar çok önemli bitkisel ve hayvansal yemler yeni teknolojiler işte 400 katılımcı 150 bin ziyaretçi Balıkesir’in tarımın başkenti olduğunu gösteriyor. Büyükşehir Belediyesi olarak tarıma ve hayvancılığa destek vermeye devam ediyoruz. Ayvalık’taki afet nedeniyle 130 ton silajlık mısırımızı çiftçimize dağıttık. Çiftçi eğitim merkezi kuruyoruz Burhaniye’de. İstiyoruz ki örnek çiftçilik yapalım ve katma değeri yüksek ürünler yetiştirmeyi çiftçimize gösterelim ve öğretelim istiyoruz” dedi.
KAMU KURUM VE KURULUŞLARI ÜRETİCİNİN EMRİNDE
Son olarak konuşan Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı ise Türkiye’yi doyuran il Balıkesir’in tarım ve hayvancılığa olan katsının devam edeceğini söyledi. Yazcı, “KOSGEB, tarım Bakanlığının bu sektördeki teşvikleri katkıları devam ediyor. Başta tarım il Müdürlüğü olarak, tarımla ilgili tüm kuruluşlar Balıkesir çiftçisinin emrindedir. Balıkesir Valiliği de önünüze çıkacak her türlü engelde veya yardım almak istediğiniz her türlü teknik konuda bu kurum ve kuruluşların başı olarak sizlerin emrindedir. Bu tür fuarlarla sektördeki gelişimizi daha hızlı yapıp, dünyaya daha çabuk entegre olacağız ve dünya piyasasında yerimiz ve standardımız en üst sırada olacak. Özellikle süt ve et üretiminde standardımız çok yüksek herkes bizi örnek gösteriyor. Bu bir gerçek” dedi.
Konuşmaların ardından fuarın açılış kurdelesi protokol üyeleri tarafından kesildi.
Tarım fuarı açılışına Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, AK Parti Milletvekili Kasım Bostan, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Balıkesir İl Emniyet Müdürü Cengiz Zeybek, Kepsut Belediye Başkanı İsmail Cankuş, Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Bigadiç Belediye Başkanı İsmail Avcu, AK Parti İl Başkanı Hasan Demiraslan, daire müdürleri ve çok sayıda üretici ile firma temsilcisi katıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

UA-76219985-1